První pomoc u dětí (Tepelná poranění)
Hlavně v batolecím věku není tepelné poranění žádnou vzácností. Nejčastější vyvolávající příčinou bývá převrhnutí šálku s čajem nebo talíře s polévkou. Závažnost poranění se hodnotí podle stupně a plochy popálení. Jako závažné se hodnotí zasažení asi 5 % tělesného povrchu u dětí do 2 let věku popáleninou II. a vyššího stupně.

Zhodnocení rozsahu
Ve věku 3-10 let je nebezpečné postižení 10 % tělesného povrchu, u dětí 11-15 let pak 15 a více procent. Orientačně lze hodnotit postiženou plochu pomocí velikosti dlaně daného dítěte – tato plocha tvoří asi 1% jeho tělesného povrchu. Zvlášť opatrně je nutné hodnotit opaření obličeje, genitálu nebo rukou.
První pomoc
Hlavní zásadou je zabránit dalšímu působení horké tekutiny nebo ohně. Potom je třeba zahájit účinné chlazení postižené části těla. Obličej, genitál a ruce chladíme vždy. Je nutné myslet i na protišoková opatření, neboť popálení či opaření není pouze postižení kůže, ale může vyvolat i tzv. popáleninový šok.
Po účinném chlazení postižené plochy (trvajícím aspoň 20 minut) je třeba postiženou plochu krýt nejlépe sterilním obvazem a vyhledat ihned odbornou pomoc.
Úraz elektrickým proudem
K tepelným poraněním patří rovněž úraz elektrickým proudem. Neboť jde v domácnostech většinou o proud o velice nízkém napětí, hrozí zejména tepelné poranění. Průchod elektrického proudu může závažně ohrozit normální funkci srdeční automacie. Popálené tkáně jsou často ošetřeny až v nemocnici. Vhodné je monitorovat EKG 24–48 hodin.