Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Inzerce

Tenisový loket

Natažené tříslo léčba Voda v lokti Ekzém na rukou Rentgen ruky Zánět šlach ruky Zánět šlach zápěstí Diclofenac Bolest lokte Ordinace 1.5.2008 redakce uLékaře

Počet lidí sužovaných bolestmi v loketním kloubu roste. Jedná se o jednu z nejčasteji se vyskytujících se obtíží. Je hned na druhém místě za bolestmi ramenních kloubů. Také Vás bolí lokty?

klávesnice
klávesnice
tenisový loket

Většina těchto pacientů nemá přesnou představu, co to vlastně tenisový loket je a proč se tak ta nepříjemná bolest lokte nazývá. Vždyť mnoho z těchto pacientů tenis nehraje a nikdy v minulosti se tomuto sportu nevěnovala.

Tenisový loket získal své označení zřejmě pro zvýšený výskyt u sportovců věnujících se tenisu. Dnes je však toto označení nepřesné. Postihuje totiž pacienty na základě přetěžování při velmi různém spektru činností, často nárazově prováděných, jak bude popsáno níže.

Jaká je příčina tenisového lokte?

Tenisový loket je onemocnění, které řadíme do skupiny tzv. entezopatií. Je druhým nejčastěji vyskytujícím se onemocněním této skupiny. Prvenství drží bolestivé postižení šlachy m. supraspinatus, což je sval významně se podílející na funkci ramenního kloubu.

Entezopatie lze charakterizovat jako zánětlivé změny ve spojení šlachy s kostí. Z toho vyplývá, že uvedené obtíže se mohou vyskytovat i v jiných lokalizacích, než v oblasti loketního kloubu. Každé dlouhodobější přetěžování vede ke změnám v přetěžované oblasti. Pokud se přetěžování postiženého lokte trvá, pak se obtíže objevují v další době i při minimální zátěži. Tato by za normálních podmínek bolest nevyvolala.

Rozeznáváme tzv. akutní formu tenisového lokte , tato vzniká často po fyzicky náročné jednorázové zátěži, např. při nahazování omítek, dále při šroubování, utahování matek klíčem, rytí záhonu, štípání dříví, určitých sportovních výkonech.

Chronická forma tenisového lokte je diagnostikována po šesti týdnech trvání obtíží. Je provokována již vzniklými změnami v oblasti skloubení pažní a vřetenní kosti. Stejně tak i dlouhodobým přetěžováním, metabolickými, toxickými a jinými dalšími vlivy. Může být rovněž způsobena nesprávnou léčbou akutní formy tenisového lokte.

Když začne bolet loket

Jak sami zjistíte, že máte tenisový loket? V prvních dnech si obtíží příliš nevšímáte, většina lidí nad obtížemi mávne rukou. Po několika dnech to začne být nepříjemné a po týdnu bolestí, kdy nic nemůžete pořádně vzít do ruky, máte chuť lézt po stropě. Jen kdyby to pomohlo.

A o jaké obtíže se vlastně jedná? Jak lze odlišit tenisový loket od ostatních postižení v oblasti loketního kloubu? Nejprve si povězme, kde přesně musí takový tenisový loket bolet. Umístění bolestivého bodu je více či méně přesně a jednoznačně určitelné. Na zevní a vnitřní straně dolního konce pažní kosti si nahmatejte dva hrbolky (na každé straně jeden). Hrbolek na vnější straně je kostní výrůstek, na který se upínají svaly zadní strany předloktí. A to je právě to inkriminované bolestivé místo, které dělá bolavý loket tenisovým loktem.

Naopak kostěný hrbolek na vnitřní straně dolní části pažní kosti je místo, kam se upínají svaly přední strany předloktí a které je bolestivé při tzv. oštěpařském lokti. Zdá se Vám té sportovní terminologie dost? Pak vězte, že tzv. golfový loket je jen jiné označení oštěpařského lokte.

Pacient trpící bolestmi při tenisovém lokti drží loket mírně ohnutý v úlevové poloze. V této poloze jsou obtíže nejmenší. Sám přesně dokáže nahmatat nejbolestivější místo, zde může být patrný otok, mírné zarudnutí, kůže je oproti druhé straně teplejší.

Pozitivní bývá tzv. stres test třetího prstu. při natažené celé horní končetině se pokoušíme natáhnout prostředník proti odporu. Tento manévr vyvolá výraznou bolestivost v oblasti zevní strany lokte.

Jak si pomůžete sami

Pokud nechcete při prvních obtížích navštívit ordinaci lékaře, můžete se pokusit zbavit se obtíží sami. Základní a věřte, že nejúčinnější a základní terapie je zcela jednoduchá. Omezte veškerou činnost, která tyto obtíže provokuje! Na tuto radu lze samozřejmě namítnout: "Vám se to lehko řekne. A jak to mám asi udělat. To nejde, to bych musel přestat chodit do práce. Napište mi nějaké prášky...".

K léčbě patří samozřejmě braní léků, které příznivě působí při bolesti a zánětu, aplikace protizánětlivých mastí a gelů, které jsou v lékárnách volně prodejné. To jest prášky proti bolesti a zánětu, ano, protizánětlivé masti a gely ano, ale omezení provokujících činností třikrát ANO! Uvědomte si že si musíte vybrat mezi svým zdravím, které je bezesporu to nejvzácnější, co máte a onou činností, která Vám působí obtíže.

Inzerce

U lékaře

Pokud se Vám nepodařilo Vaši bolest zvládnout svépomocí, rozhodujete se, že půjdete k doktorovi. Vězte, že v případě tenisového lokte je na místě objednat se rovnou k vyšetření ortopedem. Tento je odborníkem na bolesti pohybového aparátu. Je velmi důležité, aby byl tenisový loket léčen adekvátně.

Mnoho tzv. akutních tenisových loktů přechází do chronicity právě pro prodlužovanou a nesprávně vedenou léčbu. Je potom velmi obtížné tyto chronické formy beze zbytku vyléčit. Podle statistik recidivují až v 50% . Pacienti s dlouhodobými a opakovanými obtížemi jsou indikováni k operační léčbě.

Jakmile vstoupíte do ordinace, trpělivě si vyslechněte podle Vás mnohdy zbytečné otázky ze strany lékaře. Tyto otázky se mohou týkat zdánlivě nesouvisejících tělesných oblastí, jako je krční páteř, ramenní klouby, zápěstí. Vy můžete mít zcela jasnou představu o právě probíhajícím tenisovém lokti, ale věřte, že je nutné vyloučit několik zcela odlišných postižení. Tato mohou obtíže při tenisovém lokti úspěšně napodobovat.

Poté bude následovat samotné vyšetření Vašeho loketního kloubu, zejména pohmatem. Toto bývá pacientem rovněž velmi neoblíbená část programu. Je ale nutné vytrpět si několik chvilek bolesti ke stanovení místního nálezu k určení stupně postižení. To vše je nezbytné k rozhodnutí o následující léčbě. K vyšetření patří i výše popsaný stress test 3. prstu.

Někdy se při jasném obrazu onemocnění lze obejít bez rentgenového vyšetření, které většinou neukáže chorobný nález v oblasti loketního kloubu. V některých těžších případech však mohou být i na rentgenovém snímku patrné změny ve struktuře kostí kolem loketního kloubu. Na základě takového nálezu lze navrhnout různé typy operací (radikální, méně radikální).

Při zhodnocení vyšetření a zkonstatování nálezu tenisového lokte přichází již pro pacienta praktičtější část návštěvy ordinace, a to "co s tím". Rozhodnutí o další léčbě závisí na stupni a tíži patologického nálezu. Obecně však lze říci že naše léčba by měla odstranit bolest a podpořit místní hojení. Naopak, výsledkem léčby by neměla být porucha funkce loketního kloubu či celé horní končetiny. Léčba by měla zabránit přechodu onemocnění do chronického stadia.

Léčbu tenisového lokte dělíme na konzervativní a operační. Konzervativní léčba znamená v první řadě využití sádrových znehybňujících obvazů. Tím přispívá ke zklidnění obtíží. Další v řadě je medikamentózní léčba, která zahrnuje aplikaci protizánětlivých léků (např. generika ibuprofen, diclofenac), dále "oblíbená" injekční terapie. Pomocí této aplikujeme lokální anestetikum s protizánětlivým preparátem do oblasti bolestivého místa.

Tzv. elektroterapie zahrnuje iontoforézu a diadynamické proudy, jsou indikovány v akutní fázi. Ultrazvuková terapie je naopak indikována v chronické fázi. RTG terapii, aneb léčbu ozářením doporučujeme u chronických forem onemocnění, urputně odolávající veškeré jiné léčbě. Terapie laserem je rovněž indikována u chronického průběhu.

V poslední době se objevila tzv. metoda rázových vln, která pracuje na principu působení mechanického působení elektrohydraulických vln různé intenzity a délky působení. Metoda ovlivňuje prokrvení v místě aplikace a rozrušuje vzniklé kalcifikace. S tímto způsobem léčby jsou pouze krátkodobé zkušenosti, její cena je vysoká, výkon není hrazen pojišťovnami.

Operační terapie je indikována v případě chronického, tj. dlouhodobého průběhu onemocnění. Principem operační léčby je uvolnění bolestivého svalového úponu z oblasti onoho již výše popsaného hrbolku na zevní straně dolní části pažní kosti. Operačních výkonů je popsáno několik a každý se určitým způsobem liší. Nelze jednoznačně říci, který typ operace je nejlepší, záleží spíše na zvyklostech pracoviště.

Jako každá léčba jakéhokoliv onemocnění, i léčba tenisového lokte skýtá svá rizika. Braní léků proti bolesti a zánětu může působit obtíže zažívacího traktu. Aplikace gelů může být příčinou kožní reakce typu ekzému, zarudnutí, pálení či svědění. Injekční terapie může být příčinou zavlečení bakteriálního zánětu do místa obstřiku. Rovněž operační terapie může být příčinou pooperačních komplikací, zejména zánětlivých.

Při zhodnocení účinnosti konzervativní terapie je výsledkem 60-70% spokojených pacientů, vyléčených v 5-7 týdnech. Po 6-7 týdnech naděje na vyléčení bez zásahu se skalpelem v ruce prudce klesá.

Jaká je prevence

Snažte se vyvarovat veškerých provokujících činností. Již vzniklé obtíže nebagatelizujte a snažte se o co nejrychlejší nápravu, ať již svépomocí, nebo s pomocí lékaře.

Snažte se vyvarovat jednorázové a nezvyklé námahy. Nejen, že při takovém typu zatížení můžete přijít k tenisovému lokti, ale významně zvyšujete riziko poranění i jiných částí pohybového aparátu.

Pár slov na závěr...

Máte pocit, že jste "za vodou"? Že se Vás tenisový loket netýká? Že nemáte namáhavé zaměstnání, nesportujete, jste na sebe opatrní, většinu pracovní doby prosedíte u monitoru počítače? Jedinou námahou je pro Vás přesouvání počítačové myši po pracovním stole? Potom vězte, že v poslední době přibývá pacientů, kteří mají tenisový loket právě od dlouhodobé práce s počítačovou myší.

for

Doporučujeme

Čtěte více

Těhotné ženy by měly být více testovány na hepatitidu C

Podle irských lékařů by těhotné ženy měly být více testovány na hepatitidu C....

Těhotné ženy chrání očkováním i své dítě

S blížící se chřipkovou sezonou lékaři začínají bít na poplach a nabádat k podzimnímu...

Těhotné ženy s glaukomem by měly být pečlivě sledovány lékařem

Během těhotenství se v těle ženy odehrává mnoho změn, které mohou vyvolat nebo...

Těhulky, hlídejte si nejen tlak

V těhotenství se kromě běžných nepříjemností mohou někdy objevit i mnohem vážnější...

Těhulky, nebojte se očkování proti žloutence

Podávání jakýchkoli léků nebo i očkovacích látek v těhotenství je velmi citlivá...

Technopárty a open air festivaly: nebezpečí prvního setkání s drogou

Hudební festivaly všeho druhu zpestřují letní měsíce v celé Evropě. Kromě pohody,...

Tejpování: barevné pásky pomůžou s otokem

Hemofilici jsou náchylnější ke krvácení do kloubů i měkkých tkání. Následkem...

Televize v dětském pokoji krátí dětem spánek

Má váš potomek v pokoji televizi nebo počítač? Pak pravděpodobně spí méně a...

Tělo zasažené infekcí je více ohroženo rakovinou

Všichni víme, že rakovina není infekční ani za mák a nemusíme se bát, že se...

Tělo ženy prožívá žloutenku jinak než to mužské

Virová hepatitida C je závažné jaterní onemocnění, které postihuje jak muže,...

Tenisový loket

Tenisový loket, epikondylitida, je zánět šlachových úponů na vnější (laterální)...

Tepelnou úpravou se alergeny v hřibech nezničí

Houby mohou být pro alergika zákeřné. Alergická reakce totiž může nastat po...

Teplé dny prospívají slabým a nemocným, ale…

Dnes už to pociťujeme mnohem méně, ale naši předci vnímali rozdíl mezi zimní...

Teplé jaro urychluje nástup pylové sezóny

Kromě pylů trav patří mezi nejčastější původce pylové alergie pyly stromů, například...

Teplé, nebo studené jídlo? A které bude svědčit vám?

Zastánci teplých večeří tvrdí, že tepelná úprava potravin zlepšuje jejich trávení....

Teplo si poradí se ztuhlými klouby, chlad zase se zánětem

Juvenilní idiopatická artritida je dlouhodobé zánětlivé onemocnění kloubů, které...

Teplo, nebo chlad? Víte, co pomáhá při akutním a co při chronickém zánětu?

Termoterapie (aplikace tepla nebo chladu) je jednou z nejstarších metod léčby...

Terapeutická komunita: chuť na drogy likviduje přísnost

Léčba drogové závislosti může probíhat různě. Kromě ambulantního řešení lze...

Terapie růstovým hormonem ovlivňuje hustotu a množství kostní hmoty u dětí

Již v minulosti bylo mezi lékaři známo, že nedostatek růstového hormonu způsobuje...

Terapie tyroxinem u eutyroidních pacientů nemění tělesné složení

Supresní terapie tyroxinem se využívá v léčbě zvětšené štítné žlázy nebo uzlů...

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Pásový opar?

Ja by sa chcela informovať čo to je pasovy opar?

Neplodnost

Dobrý den chci se zeptat chci otěhotnět a nejde to měla jsem zamlklý potrat...

Pálení kůže na zádech

Dobrý den, potřebuji se zeptat na jednu věc, pálí mě kůže na jednom místě na...

Kašel u kuřáka

Dobry den je mi 24 uz pul roku mam stale kasel. Je nepravidelny nekdy vykaslu,...

Tlak v krku a žaludku

Dobrý den, již několik měsíců mám často nepříjemný tlak v krku a v horní části...

Zlatý stafylokok

Dobrý den, mám dotaz ohledně zlatého stafylokoka. Mám ho na kůži, kde mi způsoboval...

Sérologie EBV, CMV

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda byste mi mohli sdělit Váš názor ohledně...

Beru antikoncepci a nedostala jsem menstruaci

Dobrý den, už 8let beru pravidelně antikoncepci Lindynette 20, už 4.den jsem...

Bolest prstů ruky

Dobrý večer,asi před dvouma týdny mi začaly dost velké bolesti prstů/malíčku,prsteníčku...

Pálení konečníku

Dobrý den asi před 3-4 měsíci mně pálí v konečníku bojím se že to je vážně.....

Vstávání ze sedačky a zatmění před očima

Dobrý den stává se mi, že když se zvednu ze sedačky, postele nebo třeba židle...

Bolest hlavy v souvislosti s krční páteří

Dobrý den pane lékaři, mám neustálé bolesti hlavy, zřejmě od krční páteře, na...

Vaginální mykóza

Dobrý den, už dlouho mě trápí vaginální mykóza a stále se opakuje. Zajímalo...

Kyselina močová

Dobrý den, při preventivní prohlídce mi byla zjištěna vyšší hodnota kyseliny...

Ucpaný noc, zalehlé uši, tlak v obličeji

Dobrý den již tři neděle mne trápí následující problém. Pocit ucpaného nosu,...

Svrab

Dobry den, nakazila jsem se svrabem, byla jsem u kožní lékařky ta předepsala...

Schizofrenie

Dobrý den, prosím o radu. Má sestra (27 let) byla odvezena v březnu 2017 na...

Staphylococcus aureus +++, Streptococcus beta haemol na kůži,po těle

Jak zabránit přenosu Staphylococcus aureus +++, Streptococcus beta haemol na...

Otok kolenního kloubu po operaci

Dobrý den, chci vas poprosit o radu za svoji mamku. Je po výměně kolenního kloubu...

Posun obratle bederní páteře

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda je reálná náprava této diagnózy a pokud...

Inzerce
Poslat e-mailem
Inzerce
×