Bolest zubu po čištění kanálku a odstranění nervu
Dobrý den,
V pondělí jsem byla u zubaře, jelikož jsem již více než týden měla bolest zubu 5 nahoře vlevo.
Zubařka zjistila, že zub je již skoro mrtvý, ale kanálek nebyl pořádně zaplněný do konce dle RTG.
Zubní kanálek vyčistila a nerv vytrhla.
Dala mi provizorní plombu a za týden mám jít ja kontrolu tj. opět v pondělí.
Jenže ihned poté, co umrtvovací injekce přestala účinkovat, mě zub začal neskutečně bolet. Když jsem se dotkla tváře nad rty a okolo nosu, cítila jsem bodavou bolest, která šla k té 5.
Neměla jsem žádné antibiotika, čili jsem so vzala pouze Ibalgin proti bolesti.
Další den to samé a v zubu jsem cítila pulzující bolest.
Včera jsem to již nevydržela a šla k zubařce ihned ráno.
Popsala jsem jí problém a provizorní plombu mi odvrtala a řekla, že zub nechá do pondělí otevřený.
Sama řekla, že neví, proč mám takové bolesti.
Něco podobného se mi stalo na podzim dole s 6. Neskutečné bolesti, RTG nic neukázal. Zubařka řekla, že to nic není. Nakonec jsem měla takové bolesti, že zub musela rozvrtat a zjistila, že jsem měla zánět mezi zuby, prý to ja RTG neviděla. Bohužel už to došlo do takové míry, že musela půlku kořene vytrhnout.
Čili po této zkušenosti mám strach, že se opět něco přehlédne a nakonec bude pozdě.
Je normální, že mám takové bolesti i když je zub mrtvý? Odstranění provizorní plomby sice vyřešilo pulzující bolest. Ale zub stále bolí.
MUDr. Lenka Smejkalová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé
Dobrý den paní Lenko.
Myslím si, že se jedná o častou záležitost, že někteří pacienti netolerují uzavření zubu provizorní plombou. Váš dotaz předám specialistovi k odbornému vyjádření. Přeji hodně štěstí.
MDDr. Jaroslav Vaněk
Specializace: Stomatochirurgie, Stomatologie, Maxilofaciální chirurgie Pracoviště: FitDent s.r.o. Cheb
Dobrý den, Lenko,
pokud byl zub již před ošetřením zaplněný, určitě nebyl živý. Zub může (a často i bývá) být bolestivý i přesto, že je již endodonticky ošetřen, tedy lidově řečeno "mrtvý". Pokud totiž není kořenový kanálek dobře zaplněn, je velké riziko, že v něm zůstaly bakterie, které mohou později působit zánět v okolí kořene, což pacient pociťuje jako bolest. V případě, že se pod zubem tvoří hnis, je třeba hnis vypustit - buď přes kořenové kanálky, nebo někdy dokonce pomocí incize (incize = řez do dásně, kterým odtéká hnis). Pokud žádný hnis není přítomen, kořenové kanálky se vyplní na několik dnů až týdnů dezinfekční vložkou, která zlikviduje bakterie způsobující zánět. Následuje definitivní ošetření kořenových kanálků, které by mělo ideálně sahat až na konec kořenového kanálku.
Antibiotika by v tomto případě neměla žádný efekt, Ibalgin byla správná volba. Nakonec mi prosím dovolte říct, že ošetření kořenových kanálků není (a ani nemůže být) stoprocentně úspěšné. Doporučuji Vám v tomto případě hlavně trpělivost - věřím, že ošetřující stomatoložka udělá maximum, abyste po další návštěvě už žádnou bolest necítila.
S pozdravem,
MDDr. Vaněk