STav po zlomenině tibie
Dobrý den,
zlomila jsem si 5.12.2018 zadní hranu tibie, bez dislokace. Je mi 34 let. K úrazu došlo extremním propnutím kotníku při uklouznutí, bolest pociťována ale spíše v nártu, ze předu nohy, což mi bylo řečeno, že je normální. Byla mi dána sádrová dlaha, otok nijak velký nenastal. Clexane po celou dobu fixace. Za tyden dosádrováno. Do dvou dní obrovský otok prstů, mravenčení, modrání, zhoršení bolestí. Nezabíral ani Zaldiar 3x denně (běžně žádná analgetika neužívám, vystačím si s cca 4 tabletami Voltarenu za rok, ale tentokrát mi vůbec nezabral), přitom už jsem byla oblbnutá hodně, zdál se mi silný. Na pohotovosti mi sádru nařízli po celé délce, k nevoli sloužící sestry, která mě posílala domů, že to vůbec nemám utažené a že si vymýšlím. Částečně se mi ulevilo, odeznělo mravenčení, vyložený tlak už jsem nepociťovala, ale otok ani modrání neustoupilo po celých zbylých 5 týdnů. Doporučili mi zakoupit si Aescin, který tedy užívám už 7 týden 3x2, ač žádný velký efekt nepozoruji. Na otok i neodeznívající bolest jsem si stěžovala i s tím že u dřívejších zlomenin jsem bolestmi netrpěla (na dvakrát zomený bérec, palec ruky, 6 žeber, příčný výběžek obratle Th 10).
Po sundání sádry mi noha zmodrala, až se mi z toho nepříjemného tlaku uďělalo špatně a opakovaně se mi to stalo ještě následující 4 dny ráno po vstanutí z postele. Lékařem mi bylo řečeno, že můžu začít nohu zatěžovat a že čím dřív to rozhýbu a začnu chodit bez berlí, tím lépe.
Chodit mi přes veškeré snahy nešlo ani s malým zatížením s berlema. Fyzicky jsem dost zdatná, zvyklá cvičit a sportovat. Po týdnu jsem šla na kontrolu a po vylíčení obtíží - spíše zhoršující se bolest v nártu a bolest prstů, chodidla ze zpodu, nemožnost došlápnout jinak než na patu (bodavá bolest, připomíná mi skříplý zádový nerv, zkrátka taková vystřelující bolest) mi zase jiný ambulující lékař sdělil, že bych nohu měla rozcvičovat bez došlapu a bez dalšího vyšetření mi doporučil prof. rehabilitace. Řekl, že obtíže souvisí s dlouhodobou fixací (6 týdnů celkem), ale příčinu mi nesdělil. Nohu mám stále dost oteklou a modrá mi. Jinak vůbec na otoky netrpím, na modřiny ano, ale na otok vůbec, až tedy teď. Kotník trochu bolí ale, došlap mi v pohodě umožňuje. Pohyblivost celkem dobrá.
Jsou opravdu takovéto obtíže po sundání sádry normální a v pořádku? Na rehabilitaci jdu až za týden, tedy 14 dní od sundání. Je to pro mě dost stresující, že ač mám kotník srostlý, chodit nemůžu. Mrzí mě, že když byla zlomenina jak mi řekli na začátku jen malá, že se mi zasádrováním přivodili vlasně asi jiné závažnější potíže? Nelze takto malou nedislokovanou zlomeninu řešit třeba nějakou kvalitní ortézou? Opravdu je v pořádku aby zafixovaná noha celých 6 týdnů bolela? Mám si vyžádat nějaká vyšetření? Moc děkuji za odpovědi a omlouvám se za zdlouhavý dotaz.
MUDr. Dominika Pitaková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Praktická lékařka pro dospělé, Újezd nad Lesy
Dobrý den, Evo,
děkujeme za Váš dotaz. Vzhledem k jeho charakteru bude přeposlán našim odborníkům, očekávejte tedy v krátké době jejich odpověď. Nebudu hodnotit možnosti léčby, neboť na toto opravdu nejsem specialista, ale mohu se vyjádřit k uváděným otokům a bolestem. Ty opravdu bývají velmi individuální, stejně tak jako doba rekonvalescence a průběh rehabilitace. Nicméně za sebe bych možná s ohledem na vše uvedené doporučila ultrazvukové vyšetření žilního systému k vyloučení trombózy. Žádanku Vám může vypsat praktický lékař. Přeji brzké uzdravení. Hezký den.
MUDr. Vladimír Němec
Specializace: Akupunktura, Chirurgie, Traumatologie Pracoviště: ASKLEPION s.r.o.Dobrý večer, moje vyjádření je také nezávazné. Neviděl jsem RTG snímek - jak velký byl ulomený fragment, jak to srostlo. Případně zda nejsou na kosti nějaké komplikace, např. tzv. Suddeckova atrofie. Souhlasím, že především by se měly vyšetřit žíly, zda i přes Clexan nedošlo k trombose. Končetinu průběžně polohovat, chladné obklady. Nebyl by na škodu Detralex k zlepšení stavu žilního řečiště. Je účinnější než Aescin. Přeju Vám rychlé uzdravení. V.N.
MUDr. Milan Navrátil
Specializace: Balneologie, Dětská chirurgie, Dětská traumatologie, Fyzikální medicína, Chirurgie, Ortopedie, Proktologie, Rehabilitační lékařství, Traumatologie Pracoviště: Úrazová nemocnice Brno
Odpovědi jsou odpovídající stavu, který jste vylíčila.
Na místě je vždy k odpovědi nejlépe končetinu klinicky vyšetřit, zhodnotit pohyb, zhodnotit rtg snímek.
Většinou je zlomenina zadní hrany většinou nevelká zlomenina pokud nepostihuje více než 1/3 kloubní plochy kosti holenní v hlezenném kloubu. Má být včasné zatěžování.
Na místě je sádra, která má byt znehybňující, ale netísnící.
Dlaha byla vyměněna.
Jistý otok hlezna a dolního bérce je obvyklý. Vyžaduje vyšetření. Vyšetření stavu bérce, pokud je otok větší a jsou přítomny další příznaky omezení žilního návratu vyšetření průchodnosti žil a tepen ultrazvukem. Existuje i compartiment sy, syndrom ztlačení, málokdy ale při této zlomenině.
Na místě je vždy elevace končetiny co nejvíce ve vyšší poloze, a cvičení kolena a hlezna, ještě lépe odborně na rehabilitaci. Lékaři pomýšlejí na zde méně obvyklý,ale přece jen možný Sudeckův syndrom, který potom vyžaduje i medikační léčbu a léčbu fyzikální na rehabilitaci.
Na místě je tedy vyšetření ortopedické nebo chirurgické tam, kde jste byla léčena a na rehabilitaci.
Vhodné elastické obinadlo na hklezno a bérec , zátěž postupně a zvykle.
Jinak dle nálezu