Dlouhodobá rýma: nezdravý stav vyžadující řešení

  • Redakce uLékaře.cz
  • 10.6.2016
  • Aktualizace: 10.6.2016
  • uLékaře.cz

Odřený nos, oteklé oči a záplava kapesníčků. Ačkoli je rýma lehké onemocnění, pokud se opakuje často, má hluboký negativní dopad na náš život. Omezuje děti i dospělé v zaběhnutém rytmu a může způsobovat vážné komplikace.

Alergická rýma je celosvětový problém, který snižuje kvalitu života značné části populace
Alergická rýma je celosvětový problém, který snižuje kvalitu života značné části populace

Alergická rýma je celosvětový problém, který snižuje kvalitu života značné části populace. Výzkumy ukazují, že její výskyt je na vzestupu, a to především v rozvinutých zemích. Možná si řeknete, co je tak vážného na obyčejné rýmě. Ale často se opakující období kýchání, silného zahlenění a neschopnosti dýchat nosem znamenají pro pacienty značnou zátěž. Kupodivu, není to trvání, ale závažnost obtíží, která je spojena s vnímáním zhoršené kvality existence.

  • Někteří pacienti trpí i dalšími nepříjemnostmi, jako je únava, změny nálady, deprese a úzkost.
  • Nezřídka je s alergií spojena i pracovní neschopnost nebo absence ve škole.
  • Postižení se obtížně soustředí, mají výpadky paměti, klesá jejich pracovní výkonnost i schopnost učení a soustředění. 
  • Ve dnech, kdy jsou příznaky nejsilnější, se produktivita práce snižuje asi o 20 %.

Děti trpí stejně

Je třeba zdůraznit, že nepříznivé aspekty „soužití“ s alergickou rýmou vnímají nejen dospělí, ale i děti a dospívající. Cítí se omezeni příznaky jako takovými, obzvláště ucpáním nosu. Jsou podráždění, protože nemohou v noci dobře spát a přes den se pak cítí vyčerpaní. Také ale špatně snášejí vedlejší dopady, jako je žízeň, podráždění kůže nosu, neschopnost soustředění nebo nutnost mít stále při sobě dostatek kapesníků. V neposlední řadě rýma ovlivňuje jejich život v rodině i v kolektivu vrstevníků, kde se nejen cítí být odlišní, ale také se mohou stát terčem posměchu.

 

Problémy se kupí  

Osoby s alergickou rýmou jsou náchylnější k infekcím horních cest dýchacích a část z nich navíc trpí astmatem, atopickým ekzémem, zánětem spojivek, opakovanými záněty středouší nebo chronickým zánětem vedlejších dutin nosních.

Pravidelná nosní hygiena termální vodou může zmírnit průběh rýmy i snížit výskyt některých jejích komplikací. Odstraňuje dráždivý sekret i alergeny, zklidňuje a zvlhčuje sliznici a pomáhá zmírnit její otok.

Zdroje: http://tar.sagepub.com

Meltzer E. O., Gross G. N., Katial R., Storms W. W. Allergic rhinitis substantially impacts patient quality of life: findings from the Nasal Allergy Survey Assessing Limitations. J Fam Pract. 2012; 61 (Suppl 2): 5–10.

Camelo-Nunes I. C., Sole D. Allergic rhinitis: indicators of quality of life. J bras pneumol. 2010; 36 (n.1): 124–133.

Autor článku:

MUDr. Tereza Kopecká

Líbí se vám článek?
+5 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: