Hormonální antikoncepce: vedlejší účinky, o kterých se nemluví…

 • Redakce uLékaře.cz
 • 2.5.2013
 • Aktualizace: 17.6.2013
 • uLékaře.cz

Svou každodenní pilulku pro bezstarostný sexuální život polyká ve vyspělých zemích téměř pětina žen v reprodukčním věku. Přestože jim hormonální antikoncepce přináší značné výhody a umožňuje dokonale plánovat početí dětí, má tato metoda i své stinné stránky. Ty jsou ale často jakýmsi tabu. Vždyť „výhody převyšují negativa“. Je to ale opravdu tak? 

Embolie, ztukovatění jater, trombóza, i to může vyvolat HA
Embolie, ztukovatění jater, trombóza, i to může vyvolat HA

Kila jdou nahoru, chuť na sex dolů

Moderní antikoncepční pilulku lze jen těžko srovnávat s její čtyřicet let starou předchůdkyní. Hladina ženských pohlavních hormonů (estrogenu a progestinu) je v současné době velmi nízká, čímž se snižuje i  nebezpečí nežádoucích účinků. Pravidelné užívání hormonů ale přesto není zcela bez rizika.

Mnohé ženy si stěžují na časté nepříjemnosti, které užívání hormonální antikoncepce doprovázejí. Mezi ty nejznámější patří tato trojice:

 • snížená chuť k sexu,
 • změny nálad a
 • příbytek hmotnosti. 

Antikoncepce šitá na míru

Při výběru antikoncepce se gynekolog snaží vybrat ženě na míru konkrétní preparát, který daný vedlejší účinek mít nebude. Výše zmíněná trojice ovlivňuje významně psychickou pohodu ženy, a proto se o ní často mluví. V pozadí ale zůstávají méně časté nežádoucí účinky, které ale přitom mohou být mnohem nebezpečnější. 

Pozor na srážlivost krve: hrozí trombóza…

Užívání hormonální antikoncepce ovlivňuje mimo jiné krevní srážlivost. Zasahuje do složité kaskády dějů, které jsou zodpovědné za rovnováhu nutnou pro to, aby se na jedné straně při poranění včas vytvořila sraženina a my jsme nevykrváceli a na druhé straně aby se sraženiny i včas rozpustily a nedošlo k uzavření cév. Pilulky, především ty s obsahem estrogenů, krevní srážlivost zvyšují. Ženy pak mohou být ohroženy vznikem trombózy (sraženiny v žíle, nejčastěji dolních končetin). Mezi příznaky trombózy patří:

 • bolest lýtka,
 • křeče dolní končetiny,
 • zčervenání, zteplání postiženého místa,
 • otok chodidla, lýtka nebo celé dolní končetiny.

… a život ohrožující embolie

Pokud není trombóza včas rozpoznána a léčena – tedy „rozpuštěna léky na ředění krve“, může se utrhnout a doputovat až do plic. Tak vzniká plicní embolie, závažný život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitou hospitalizaci na jednotce intenzivní péče.

 

Na plicní embolii mohou upozornit tyto varovné signály:

 • dušnost,
 • zmodrání,
 • vykašlávání krve,
 • ostré dýchání,
 • ztráta vědomí. 

Jak nebezpečí předejít?

 • Poraďte se se svým lékařem o vhodném typu antikoncepce, minipilulky jsou v tomto ohledu bezpečnější.

Omezte všechny ostatní rizikové faktory:

 • Nekuřte!
 • Při dlouhém cestování (letadlem, autobusem nebo autem) dělejte pravidelné zastávky, a pokud to není možné, tak si aspoň nohama důkladně zacvičte.
 • Jestliže se léčíte s nádorovým onemocněním nebo s jinou nemocí, která zvyšuje krevní srážlivost (např. systémový lupus), zvolte jinou antikoncepční metodu.
 • Antikoncepce by měla být před plánovanou operací v několikatýdenním odstupu vždy vysazena.
 • Jestliže se trombóza nebo embolie vyskytly u vašich příbuzných, měl by vás lékař vyšetřit na trombofilní stavy, které riziko sraženiny významně zvyšují. Nejčastější je takzvaná leidenská mutace, osoby s  jakoukoliv odchylkou srážlivosti by antikoncepci užívat neměly. 

Pohlídejte si cholesterol i krevní tlak

Hormony dále mohou ovlivnit metabolismus cholesterolu. Proto by především ženy středního a vyššího věku měly mít svůj cholesterol pod kontrolou. Postačí pravidelná kontrola na preventivní prohlídce u  praktického lékaře, k tomu zdravá strava a dostatek pohybu.

Je dobré věnovat pozornost i krevnímu tlaku – stále více i mladých žen se potýká s jeho zvýšením – hypertenzí. Tlak by měl kontrolovat nejen praktický lékař, ale u pacientek užívajících hormonální antikoncepci pravidelně i gynekolog.

Oba faktory přispívají k ohrožení srdce a cév, které sice nejsou u  žen v reprodukčním věku nejčastější, ale objevují se stále u mladších ročníků. 

Zmínili jsme se jen o některých nežádoucích účincích hormonální antikoncepce. Mezi další závažné patří např. změny jaterních funkcí a  ztukovatění jater (steatóza), u některých typů antikoncepce dochází i ke zvýšení rizika rakoviny prsu. O těchto rizicích se příliš nemluví, přesto by ale informace měly být dostupné každé ženě užívající pilulky, aby se mohla svobodně rozhodnout, jestli jí výhoda bezstarostného sexuálního života stojí za tato nebezpečí. Kromě hormonů existuje i celá řada antikoncepčních metod, které uvedená rizika nemají. 

MUDr. Hana Králová

Odborník uLékaře.cz

Líbí se vám článek?
+82 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Strašení není k ničemu | Od: MUDr. Karel Svidenský | 15.6.2013 08:40
No, tak to jsem si zase jednou přečetl "seriózní" článek. Chtěl bych na něj zareagovat, protože tento typ argumentace považuji za velmi tendenční.
Pokud tady mluvíte o "mnohých ženách", které si stěžují na nepříjemnosti, měla byste to zcela přesně specifikovat. Jedná se o 50% žen? Nebo 5%? Nebo snad jen několik málo promile? Jste gynekoložka a tyto zkušenosti máte s vlastními pacientkami? O jakých antikoncepčních pilulkách mluvíte? S obsahem 35 mikrogramů etinylestradiolu nebo snad 20? V kombinaci s jakým gestagenem? Nebo snad chcete říct, že tyto zkušenosti máte se všemi pilulkami? Buďte ZCELA KONKRÉTNÍ!
Mluvíte o trombózách - "hrozí trombóza"... Napište sem místo obecných nežádoucích účinků (kterých najdeme mimochodem u KAŽDÉHO - opakuji KAŽDÉHO léku - a tedy nejen u antikoncepce - stovky), KOLIK vašich pacientek, které užívaly antikoncepční pilulky, mělo trombózu. Jistě, pro některé ženy antikoncepce není vhodná, některé mají rizikové faktory, s nimiž je třeba počítat, pečlivě sledovat jejich parametry v krvi apod. Kuřačky, ženy s anamnézou poruch krevní srážlivosti... Od toho je ale ošetřující lékař, který je schopen riziko užívání pilulek na základě pečlivé anamnézy a vyšetření minimalizovat. Pokud bychom se totiž měli řídit vaším "návodem" i u jiných léků, tak se nebudou předepisovat antibiotika, protože hrozí závažné - i fatální - alergické reakce. Nebudeme si brát Brufen, protože škodí játrům. Ad absurdum - nebudeme pít vodu, protože když jí vypijeme moc najednou, tak taky umřeme.
Mám pocit, že takto evidentně jednostranný článek je naprostý nesmysl. Antikoncepční pilulky mají mnoho pozitivních účinků, které jednoznačně převažují nad negativy, o nichž se tu rozepisujete. Od snížení počtu potratů (nekonečně rizikovějších než hormonální antikoncepce), snížení subjektivních obtíží během menstruace, až po zlepšení akné, snížení rizika karcinomu děložního čípku...
Argumenty, které jsem si v tomto článku přečetl, jsou účelově vybrány a zdůrazněny na úkor pozitiv. Takovéto články se psaly před 30-50 lety, kdy se s HA začínalo a obsahy hormonů (a snimi i nežádoucí účinky) v pilulkách byly výrazně (i 10x) vyšší. Takže pokud chcete psát seriózně o nežádoucích účincích v roce 2013 a nejen bohapustě strašit, pak vezměte k ruce přesnou statistiku svých pacientek a sem s čísly. Kolik procent, jaké nežádoucí účinky, jaký obsah a které hormony... Do té doby jsou uvedené články k ničemu.
reagovat
re:Strašení není k ničemu | Od: Skadi | 27.1.2015 06:12
Strašení? Vám jde jen o kšeft a pohodlí, pane
doktore, nám jde o naše tělo. Já tedy 5% riziko
beru jako hodně velký problém. Pokud prášky
neberu kvůli závažným problémům, je přece i 1%
hodně velké procento! Tohleto kamarádské
doktorské tutlání už mnoho z nás skutečně nebaví.
Děkuji za pochopení. Paní doktorce Králové patří
dík. O tomto se mluví až příliš málo dodnes.
reagovat
re:Strašení není k ničemu | Od: Zuzana | 10.12.2013 14:01
Je vidět, že jste muž, který nemusí každý den brát tyto jedy. Z vlastní zkušenosti vím, že tich špatných účinků je více než tich dobrých.
reagovat
re:Strašení není k ničemu | Od: MUDr. Hana Králová (autorka textu) | 2.7.2013 11:25
Vážený pane doktore, reaguji na Váš komentář z 15.6. Na začátek si dovolím nesouhlasit s Vaším argumentem, že je článek jednostranný. Již v úvodu píšu, že „Přestože jim (pacientkám) hormonální antikoncepce přináší značné výhody a umožňuje dokonale plánovat početí dětí, má tato metoda i své stinné stránky.“ O těch také dále píši a nijak neskrývám, že se věnuji především jim, o výhodách hormonů jsou na našem webu desítky jiných článků. Filozofie serveru je postavena na myšlence, že pacient by měl mít nárok a přístup k pravdivým informacím (a to informacím týkajícím se nejen pozitiv ale i negativ terapeutických možností) a na jejich základě i svobodnou možnost volby (a samozřejmě by mělo být vždy, kromě vitálních indikací, na lékaři aby objasnil poměr rizik a benefitů a vysvětlil ev. nutnost léčby).

Nejsem gynekoložka ale internistka – pro Vás možná nepovolaná k psaní o antikoncepci, ale věřte tomu, že na interním oddělení se se závažnými nežádoucími účinky setkáte nejspíš častěji než na gynekologii (opravdu jsem již viděla relativně hodně trombóz, bohužel i nějaké embolie a během stáže na neurologie i ikty u mladých žen, právě po užívání moderní hormonální antikoncepce s nízkým obsahem ethinylestradiolu).
Přestože z důvodů, které jsem uvedla výše, statistiky ohledně vlastních pacientek mít nemohu, dovolím si uvést několik fakt z literatury, abych tedy byla konkrétní, přestože uvedená fakta o vedlejších účincích hormonální antikoncepce jsou podle mě považovány za obecně uznávaný konsenzus (v článcích určených laické veřejnosti obvykle studie a čísla neuvádíme, v odborných textech samozřejmě je samozřejmě najdete):

Podle holandské studie případů a kontrol (přes 3000 pacientek) publikované v BMJ 2009 zvyšuje užívání moderní perorální hormonální antikoncepce riziko hluboké žilní trombózy ve srovnání se ženami neužívajícími HA pětinásobně. Riziko je samozřejmě ovlivněno typem progesteronu a dávkou estrogenu, podrobnosti jsou uvedeny ve studii.
(A van Hylckama Vlieg et al, The venous thrombotic risk of oral contraceptives, effects of oestrogen dose and progestogen type: results of the MEGA case-control study BMJ 2009; 339 doi: http://dx.doi.org/10.1136/bmj.b2921
Studie on-line přístupná: http://www.bmj.com/content/339/bmj.b2921)

Z dánské kohortové studie zase vyplynulo, že ačkoliv jde o spíše vzácné komplikace, je v souvislosti s užíváním ethinylestradiolu zvýšena i incidence infarktu myokardu a cévní mozkové příhody. U pacientek užívajících preparáty s 20 μg ethinylestradiolu bylo relativní riziko1-1,7, u 30-40 μg již stouplo na 1,3-2,3.
Šlo o 15 let trvající studii, které se účastnilo 1,626,158 žen (14,251,063 osobo/let), a během této doby se vyskytlo se 3311 trombotických cévních mozkových příhod a 1725 infarktů myokardu.
(Lidegaard Ø et al., Thrombotic stroke and myocardial infarction with hormonal contraception, N Engl J Med. 2012 Jun 14;366(24):2257-66. doi: 10.1056/NEJMoa1111840.
Publikováno on-line: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22693997 )

Jde jen o dva příklady ze současné odborné literatury, které myslím ilustrují, že i přestože moderní preparáty jsou mnohem šetrnější a bezpečnější než ty v 70. letech, stále existují nezanedbatelná rizika (a takto je to i v článku uvedeno). Rozhodně ale nemělo jít o plané strašení pacientek, spíše o doplnění informací tak, aby se ženy, které toto téma zajímá, mohly o antikoncepčních možnostech se svým gynekologem poradit a svobodně rozhodnout.

Hana Králová
reagovat
Ještě jiný pohled na hormonální antikoncepci | Od: Zdeněk Bláha | 9.7.2014 09:09
Ona má hormonální antikoncepce (HA) ještě i jinou stránku než je případný negativní vliv na zdraví a psychiku, a je jedno, zda se jedná o tablety nebo jiný způsob. Mám na mysli hlavně její raně potratový účinek při selhání primární funkce bránění ovulaci, což potvrdil i známý sexuolog Radim Uzel - viz http://aktualityhvezd.wordpress.com/2010/03/15/radim-uzel-potvrdil-abortivni-ucinky-hormonalni-antikoncepce/
Považuji za velké zlo, že o těchto i dalších negativních účincích HA gynekologové mnohdy neinformují. Mnohé ženy by možná už z etických důvodů odmítly. Raně potratově působí i další metody bránící uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze, jako nitroděložní tělíska atd., které jsou klamně nazývany „antikoncepční“.
Mnohé či mnozí si třeba řeknou: „Přece vyhnat oplodněné vajíčko či sotva se rozvinuvší zárodek není přece potrat.“ Ale každý biolog potvrdí, že nový jedinec vzniká okamžikem početí, nikoliv otěhotnění..
Nevím, proč v dnešní době vyspělé techniky se musí všem vnucovat HA, když se zcela přirozenou metodou neplodných dnů (bez chemie) aplikovanou s pomocí malých osobních počítačů vyvinutých pro tento účel (např.Lady Comp) lze dosáhnou spolehlivosti srovnatelné s HA - viz např.: http://www.naturcomp.cz/ , zkušenosti uživatelek viz http://www.prozdravi.cz/recenze/lady-comp-prirozena-antikoncepce.html Tyto minipočitače se vyrábí už řadu let.
Ještě jednou závažnou skutečností týkající se HA je téměř katastrofální působení hormonů vyplavovaných z těla do vody a do přírody - viz např.:
http://petr-kubac.blog.cz/1304/absolutni-antikoncepce
nebo video na Youtube:
http://www.youtube.com/watch?v=wsLV2Mblh8M
reagovat
re:Ještě jiný pohled na hormonální antikoncepci | Od: Veronika | 23.3.2016 11:10
Beru HA uz třetí druh po každé mám z
toho vyrazku svědění na břiše.Pišou pokud
jste alergicka na některou z uvedených
látek neberte.Netusim na kterou látku
bych mohla byt alergicka.Na alergologii
mě na vyšetření neposlaly.
reagovat
re:re:Ještě jiný pohled na hormonální antikoncepci | Od: uLékaře.cz | 29.3.2016 14:16
Dobrý den, děkujeme za dotaz. Avšak aby Vám lékař
mohl odpovědět, poprosím Vás, abyste dotaz
zkopíroval a vložil jej přímo do poradny na těchto
stránkách:http://www.ulekare.cz/poradna-
rozcestnik.
V poradně se Vám bude lékař věnovat.

Děkujeme a doufáme, že vše bude v pořádku.
reagovat
re:Ještě jiný pohled na hormonální antikoncepci | Od: Míša | 27.1.2016 12:08
Naprosto s Vámi souhlasím, pane Zdenku.. Nikdy jsem HA nebrala, mam tři zdravé děti a dobrý pocit z toho, že jsem nijak neznečistila sebe ani přírodu.
reagovat
re:Ještě jiný pohled na hormonální antikoncepci | Od: Klaudie | 8.8.2014 16:44
Tak zrovna nějaké rané potraty jsou mi šumák. Z etických důvodů? Proboha jakých? Za dítě požaduju plod alespon od 5. měsíce. do té doby je to nějaký zárodek a jeho duše ještě pluje v jiném těle. To nejdůležitější negativum je prostě to, žeje tělo přeprogramované. vaječníky spí. po 10 letech končím a přecházím na femcap. A dfocela mě zajímá, jak vlastně vypadám, když tělo funguje samo na sebe
reagovat
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Trombóza a embolie
Články: Trombóza a embolie
Hluboká žilní trombóza a...
Nikotin zužuje vaše cévy na dlouhých dvacet minut…
Články: Nikotin zužuje vaše cévy na dlouhých dvacet minut…
Skutečnost, že kouření...
Porucha jater se projeví i na rukou
Články: Porucha jater se projeví i na rukou
Jaterními chorobami, ať už...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Bronchitida (zánět průdušek)
Články: Bronchitida (zánět průdušek)
Pod pojmem bronchitida se...
Opiáty na cestě historií lidstva – I. část
Články: Opiáty na cestě historií lidstva – I. část
Opiáty a opium samotné jsou...
7 800 Tipů kam na výlet z celé ČR
Turistikou ke zdraví s Turistika.cz
Naposledy čtené: