Jihomoravský kraj v ohrožení žloutenkou!

  • Redakce uLékaře.cz
  • 25.8.2016
  • Aktualizace: 25.8.2016
  • uLékaře.cz

Brno je už pár měsíců zasaženo epidemií žloutenky typu A, a to v rozsahu, který nepamatujeme za posledních patnáct let. A nákaza se stále nebezpečně šíří. Brno momentálně hlásí okolo 150 nakažených a dva případy eviduje také sousední kraj Vysočina.

Ideální ochranou před žloutenkou je očkování. Vakcíny jsou k dostání u praktických lékařů i v očkovacích centrech.
Ideální ochranou před žloutenkou je očkování. Vakcíny jsou k dostání u praktických lékařů i v očkovacích centrech.

Nejvíce nakažených je stále v ohnisku nemoci v Brně, ale pacienti stále přibývají. Odborníci se shodují, že epidemie na svůj vrchol ještě čeká. I přes různá opatření každý týden přibývá okolo dvaceti nově nakažených. Nejvíce zasaženou skupinou jsou lidé mezi 25 a 35 lety, nezaměstnaní a také uživatelé drog. Podle epidemiologů by mohlo jít o nejzávažnější epidemii za několik posledních desítek let. Děsíte se nákazy? Máte jakékoli pochybnosti? Poraďte se s lékařem zde.

Nákaza a příznaky

Choroba se šíří viry prostřednictvím moči a stolice. V první fázi se nemoc projevuje podobně jako chřipka, tedy teplotou, bolestí hlavy a břicha, celkovou nevolností a slabostí. Následně se projevuje tmavou močí a světlou stolicí a někdy také svěděním kůže. Setkat se můžeme ale i s bezpříznakovou formou infekce, kdy se nemocný pohybuje na veřejnosti a přenáší virus na další osoby. Problém vzniká ve chvíli, kdy nakažený ani nepovažuje za důležité se léčit, protože žloutenka tohoto typu nepatří mezi smrtelně závažná onemocnění.

 

Prevence

Ideální ochranou před žloutenkou je očkování. Vakcíny jsou k dostání u praktických lékařů i v očkovacích centrech. Pokud chcete pro sebe a své zdraví udělat maximum, řiďte se také zásadami správných hygienických návyků. Ruce si myjte pořádně, často a mýdlem, důkladně očistěte potraviny před konzumací a vyvarujte se sexu s neznámým člověkem, případně se při něm dostatečně chraňte.

Situací v Brně se samozřejmě zabývají také reportéři státní televize, zajímá vás, co jim poradili přímo hygienici? (zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/1858352-jih-moravy-zasahla-nejvetsi-epidemie-zloutenky-za-patnact-let)

„Několik desítek osob je pod lékařským dohledem pro podezření z nákazy. Protiepidemická opatření se zatím úspěšně uplatnila u téměř 400 lidí, u nichž se podařilo vzniku onemocnění včas zabránit,“ sdělila hygienička Renata Ciupek. Hygienici dále nabádají, aby lidé dodržovali základní hygienické návyky a umývali si ruce teplou vodou a mýdlem vždy po použití WC a před konzumací každého jídla. Nedoporučují pití z jedné láhve, ukusování společné svačiny nebo sdílení cigarety.

Podle Boháčové se lidé mohou nákaze vyhnout nejen mytím rukou, ale i očkováním. „Jedna dávka očkovací látky stojí kolem tisíce korun a podávají se dvě. Dostačuje to zhruba na pětadvacet let,“ uvedla Radka Boháčová z krajské hygienické stanice.

Typy žloutenek

  • Žloutenka typu A přezdívaná jako nemoc špinavých rukou se často objevuje a šíří v komunitách s nízkou úrovní hygieny. Vstupní branou infekce je zažívací trakt – do těla vniká ústy a je vylučován stolicí, a proto jej nakažený může snadno přenést na cokoliv, čeho se dotkne nedostatečně umytýma rukama. Přenos je možný i nepřímý, například znečištěnou vodou, potravinami, předměty.
  • Žloutenka typu B se na rozdíl od prvního druhu nemůže přenášet kýchnutím nakaženého nebo špinavým ovocem; k přenosu tohoto typu hepatitidy dochází teprve přímým kontaktem, například při nechráněném pohlavním styku nebo použití nesterilní injekční jehly a samozřejmě krví. Virus typu B je stokrát nakažlivější než virus HIV.
  • Žloutenka typu C se přenáší krví, a to hlavně při injekčním užívání drog. Dříve se mohli pacienti také nakazit při krevní transfuzi nebo dialýze, dnes je toto riziko již nízké. Typ C se dále přenáší pohlavním stykem, ale nikoli kýcháním, líbáním nebo používáním společných předmětů. Nemoc velmi často probíhá bezpříznakově a odhaleno je až chronické stádium nemoci. Neléčené chronické onemocnění zvyšuje riziko jaterní cirhózy, nádorů jater a nutnosti transplantace. Žloutenku typu C v chronickém stádiu lze však úspěšně zvládat pomocí léků.
Líbí se vám článek?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: