Jídlo a dnešní "plastic people"

  • Redakce uLékaře.cz
  • 18.6.2012
  • Aktualizace: 18.6.2012
  • Bez alergie

Jedním z témat, o kterém se málo mluví, je dopad plastů na zdraví člověka. Vášnivé diskuze vedou nejen příznivci zdravého životního stylu, ale také lidé obzvláště citliví na látky z vnějšího prostředí. Faktem je, že to, co do vás vchází, lze do určité míry ovlivnit. Začít můžete třeba u správného skladování potravin.

Ne vše, co je praktické, je zároveň zdravé
Ne vše, co je praktické, je zároveň zdravé

V malých dávkách, ale pořád

Běžné domácí plasty, mezi které patří například láhve na vodu nebo nejrůznější plastové dózy, ty všechny vypouštějí do jídla některé ze svých látek. Jde o substance pro tělo nežádoucí a toxické. Uvolňují se pomalu a v malém množství za normální teploty, rychle a ve velkém například v mikrovlnné troubě. Je jasné, že bezprostřednímu kontaktu s plasty se zcela nevyhneme. Ale je řada kroků, které můžeme podniknout pro omezení kontaktu plastů s potravinami.

Udělejte něco pro zdraví

  • Nahraďte plastové nádoby v mikrovlnné troubě skleněnými či keramickými nádobami. Nejhorší je kombinace tuků, vysoké teploty a plastů, nepoužívejte ani plastové nádoby určené pro ohřívání potravin.
  • Postupně se zbavte krabiček na jídlo i jiných opakovaně používaných plastových nádob. Většina těchto výrobků má na sobě trojúhelníček tvořený šipkami. Uvnitř trojúhelníku je číslo, které napoví, čeho se zbavit nejdříve – nejvyšší toxicitu předmětu značí čísla 3 a 7, do skupiny méně toxických patří 1, 2, 4, 5. Pokud je vám dóz líto, používejte je pro skladování jiných věcí než potravin.
  • Používejte láhve na balenou vodu pouze jednou, neplňte je opakovaně. Přednost dávejte láhvím z nerezového materiálu.
  • Plastové zásobníky a nádoby, které užíváte ke skladování potravin, nahraďte kovovými či skleněnými. Skleněné vám navíc umožňují vidět, co je uvnitř, co se kazí apod.

Těžké rozhodnutí?

Ne vše, co je praktické, je zároveň zdravé. Možná se na piknik budete muset tahat s těžkou skleněnou nádobou nebo budete nuceni utratit více peněz za pořádnou láhev z nerezu. Vše to ale děláte pro sebe. Nebojte se odvážných rozhodnutí, zdraví máte vážně jen jedno.

(dak)

Zdroj: www.foodallergyqueen.com

Líbí se vám článek?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: