Když se stýská po domově

  • Redakce uLékaře.cz
  • 18.6.2015
  • Aktualizace: 18.6.2015
  • uLékaře.cz

Nadchází doba prázdnin, dovolených a táborů. Pobyt dítěte na táboře, zejména ten první, může být velmi stresující záležitostí pro celou rodinu. Následující rady, jak se vyrovnat s odloučením, patří rodičům, vedoucím na táborech, ale i studentům chystajícím se na výměnné či studijní pobyty.

S citlivým přístupem a dobře vybraným homeopatickým lékem stráví většina dětí pobyt na táboře velmi dobře.
S citlivým přístupem a dobře vybraným homeopatickým lékem stráví většina dětí pobyt na táboře velmi dobře.

Stesk po domově je stres vyvolaný vyjmutím jedince (dítěte i dospělého) z jeho normálního prostředí. Vždy zahrnuje kombinaci deprese a smutku s úzkostí, což pak vede k velmi pestrému obrazu, s nímž se v praxi můžeme setkat. V mírné formě je stres z odloučení pozitivní, protože nutí dítě k tomu, aby se naučilo pracovat s novými situacemi a podněty, navazovat další známosti či posilovat již existující vztahy (např. s rodiči). Ve vystupňovaných formách je ale stres z odloučení velmi bolestivou zkušeností, která může dítě výrazně poškodit.

Správné rozhodnutí  

Co mohou rodiče udělat pro to, aby byl smutek jejich potomka při pobytu mimo domov co nejmenší?  

  • Je potřeba důkladně zvážit, zda je dítě na takovouto akci, zejména je-li delší, už dostatečně zralé.
  • Domlouvejte tábor společně celá rodina, navíc dostatečně dlouho dopředu, aby si dítě mohlo rozmyslet vlastní přání a jasně říct, jestli jet chce, anebo ne.
  • Pokud se vše uskuteční, zabalte mimo jiné potomkovi jako připomínku domova milovanou hračku a dejte mu jeho oblíbené oblečení.

Kontakt s rodiči, tedy používání mobilních telefonů, je věc velice ošemetná – některé tábory mobily navíc dětem výslovně zakazují. Vždy je však možné a vhodné napsat dopis a dát potomkovi s sebou nadepsané obálky, aby i on mohl rodičům psát. Většina táborů pak mívá vyhrazený návštěvní den, na který je rozhodně dobré si udělat čas a přijet.

Hlavně se nenudit

Dítěti by s překonáváním stesku po domově měli pomáhat hlavně táboroví vedoucí, a to především vhodnou organizací aktivit. Samo dítě by se pak mělo snažit najít si každý den nějakou zábavnou činnost, povídat si s kamarády, ale i s přítomnými dospělými nebo třeba psát pravidelně deník.

Usnadněte situaci 

Dobře zvolený homeopatický lék, který odpovídá aktuálnímu rozpoložení dítěte, mu umožní spolu s vhodným přístupem tuto krizovou situaci zpracovat a získat na celou věc jiný náhled. V nejakutnějším stavu se zvolený přípravek může několikrát zopakovat i v intervalu 30 minut. Jinak většinou postačuje první den podat 5× denně 5 granulí, druhý den 3× denně 5 granulí a pak případně pár dní brát příslušný lék 1× denně. A jaké preparáty konkrétně pomáhají?

 

Ignatia amara 15CH – je to snad nejdůležitější lék při odloučení a stesku po domově. V hloubi duše se u dětí může skrývat pocit zklamání a poranění. To projevují emocionálně od tichého smutku s neustálým vzdycháním až po neklid s výbuchy vzteku. Tyto stavy někdy vyústí i do obrazu „hysterie“, tedy dramatických změn nálad, které může doprovázet omdlévání. Nálada u takto smutných dětí je velmi proměnlivá, doslova z minuty na minutu. V tělesné rovině si mohou stěžovat na bolesti hlavy. Pokusy o utěšování a mazlení jejich stav a náladu jen zhorší, naopak potřebují rozptýlení, zaměstnání a nějakou zajímavou činnost, při které na své problémy a stesky rychle zapomenou.

Pulsatilla nigricans 15CH – preparát vhodný hlavně pro děti, které jsou velmi emocionální, ale se sklony k sebelítosti a plačtivosti. Jejich hlavním pocitem je opuštěnost, proto pláč velmi rychle zlepší mírný přístup vedoucího, tělesný kontakt, zájem a projevené sympatie. V řadě činností mohou být tyto děti nerozhodné a budou se dožadovat pomoci a ujištění.

Capsicum annum 15CH – je lékem pro malé táborníky, u nichž je stesk po domově doprovázen nespavostí a červenými tvářemi, přitom na dotek budou i tyto červené tváře chladné. Neustále se budou dožadovat toho, že chtějí domů. Mohou mít problémy se soustředěním, které jim budou bránit v jakémkoliv učení.

Belladonna 15CH – vhodný přípravek pro jedince s intenzivními výkyvy nálad, které se mohou projevovat třeba jako pokusy o útěk, neklid až divokost a nepříčetnost. V noci mohou tyto děti děsit noční můry.

Gelsemium sempervirens 15CH – hodí se pro děti trpící trémou a strachem, jestli pobyt na táboře zvládnou. Na tělesné rovině se tento strach projeví častou potřebou močit či průjmem.

Phosphoricum acidum 15CH – preparát je určen jedincům, které jsou kvůli stesku po rodičích a domově naprosto zlomení a apatičtí. Na první pohled by se dalo říct, že jsou v depresi. V duši mají hluboký smutek, který vede k naprosté rezignaci a zamlklosti. Častým doprovodným příznakem je nechutenství a odmítání jídla.

S citlivým přístupem a dobře vybraným homeopatickým lékem stráví většina dětí pobyt na táboře a odloučení od rodičů velmi dobře a na prázdniny bude mít hezké vzpomínky. Pokud se ale přes veškerou snahu situaci zlepšit nepodaří, dítě bude uplakané, apatické, bez zájmu a energie, pak je vždy lepší vzít jej bez výčitek z tábora domů.

Autor článku:

MUDr. Jaroslav Čupera

Specializace: intenzivní medicína

Lékař se věnuje intenzivní medícíně a homeopatii. Je členem Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s., Aktuálně působí v AGNI centru v Rosicích u Brna

Poradna uLékaře.cz

Nepromeškejte správnou chvíli začít s účinnou léčbou a poraďte se ihned s naším lékařem!

Rychlá odpověď

již do 6 hodin

Za pár kaček

již od 29 Kč

A bez čekání

žádné čekárny a nemocnice

Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: