Mikrobiologické vyšetření

  • Redakce uLékaře.cz
  • 17.4.2008
  • Aktualizace: 23.3.2013
  • Zdravcentra.cz

Mikrobiologické vyšetření je laboratorní stanovení přítomnosti a určení druhu mikroorganismů (bakterií, virů, hub a parazitů) ve vzorcích odebraných ze živého organismu. Podnět k rozvoji mikrobiologie dal v 50. letech 19. století francouzský chemik Louis Pasteur svým objevem bakterií mléčného kvašení. Začalo pátrání po mikroorganismech jako původcích chorob. Roku 1880 uveřejnil dánský lékař Hans Christian Gram svoji barvící metodu k rozlišení bakterií.

Mikrobiologické vyšetření
Mikrobiologické vyšetření

Kdy se vyšetření používá...

Vyšetření se používá k potvrzení nebo vyloučení podezření na infekci. Provádí se v případě onemocnění nebo v rámci preventivní prohlídky. Vyšetření indikují lékaři všech specializací.

K čemu vyšetření slouží...

Na základě průkazu přítomnosti mikrobů ve vzorcích odebraných z Vašeho těla a stanovení jejich druhu může lékař zahájit léčbu. Stanovení citlivosti na antibiotika pomůže vybrat nejvhodnější preparát.

Co je k tomu potřeba...

Biologický materiál k vyšetření může tvořit krev, moč, stolice, hlen, hnis, stěry z kůže, výtěry z tělních dutin, punktáty, zvratky a další. Krev se odebírá běžným způsobem pomocí jednorázové injekční jehly a stříkačky. Moč se zachycuje do zvláštních odměrek. Stěry a výtěry se provádějí vatovými smotky na špejli nebo drátu. K odběru stolice slouží speciální skleněná nebo plastová lopatka v zátce zkumavky. Punktáty se získávají speciálními punkčními jehlami. K transportu vzorků slouží speciální plastikové zkumavky. Materiál se zpracovává v mikrobiologické laboratoři. Základ jejího vybavení tvoří mikroskop. Bakterie se rozmnožují na živných půdách ve speciálních inkubátorech. Při dalším zpracování se obarvují a prohlížejí pod mikroskopem.

Jaký je princip...

Biologický materiál odeslaný k vyšetření se zpracovává různými způsoby. Základem bakteriologického vyšetření je rozmnožení mikroorganismů pomocí kultivace. Vzorek odebraný z Vašeho těla se rozprostře na speciální živnou půdu, která umožňuje růst baktérií. Takto „naočkovaná“ živná půda se uchovává za stanovených teplotních podmínek. Po určité době na ní vyrostou kolonie bakterií. Z těch se potom odebírají vzorky, barví se a vyšetřují pomocí mikroskopu. Virologické a mykologické vyšetření používá složitější postupy.

Jak se na to připravit...

Vyšetření nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu.

Jak to probíhá...

Odběr biologického materiálu obvykle provádí sestra. Vzorky se shromažďují a transportují v plastikových zkumavkách opatřených štítkem s Vašimi identifikačnímu údaji. Krev se odebírá nejčastěji ze žil v loketní jamce. Při odběru moči se na toaletě vymočíte do odměrky. Přitom se pokusíte zachytit střední proud moči. To znamená, že nejdříve začnete močit do záchodové mísy, pak naplníte odměrku a zbytek vymočíte zase do mísy. Tím se vyhnete kontaminaci vzorku případnými bakteriemi z močové trubice. Ke stěrům a výtěrům se používají sterilní vatové tampóny. Sestra jimi otře požadovanou část Vašeho těla nebo tělní dutinu (ústa, konečník) a vloží je do zkumavky nebo igelitového sáčku. Vzorky stolice nabírá do zkumavky zvlášť k tomu určenou lopatkou. K odběr ostatního biologického materiálu se používají speciální techniky (např. lumbální punkce).

Kdy bude výsledek...

Výsledek většiny vyšetření je k dispozici do několika dnů. Některé speciální testy mohou ale zabrat i několik týdnů.

Co vyšetření ukáže...

Mikroby jsou přirozenou součástí Vašeho okolí. Jste s nimi neustále v bezprostředním kontaktu. Ve Vašich ústech, na kůži i v tlustém střevě se vyskytuje tzv. fyziologická flóra. Jsou to bakterie, se kterými Vaše tělo žije v rovnováze. Nijak mu neškodí a někdy jsou dokonce prospěšné. Za normálních okolností a při správném fungování Vašeho imunitního systému nevyvolávají nemoc (nejsou patogenní). Vedle nich ale existuje celá řada dalších mikrobů, které už dokážou škodit. Jejich proniknutí do organismu (infekce) vyvolá zánět a projeví se nemocí. Mikrobiologické vyšetření odhalí druh baktérií a stanoví, která antibiotika je proti nim možné použít (citlivost).

Kam povedou další kroky...

Odběr vzorků k mikrobiologickému vyšetření Vás nijak neomezuje. Po jejich provedení můžete jíst, pít a věnovat se libovolné činnosti.

Dostupnost...

Odběr vzorků provádí každá lékařská ambulance. Vyšetření provádí specializované biochemické laboratoře nebo oddělení klinické biochemie každé nemocnice.
Líbí se vám článek?
+15 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: