Sex po porodu I.
Porod dítěte znamená pro ženu velikou změnu ve všech oblastech života, sexuální oblast nevyjímaje. Nejenže porod přímo zasahuje do sexuality tím, že do určité míry a na určitou dobu poškozuje pohlavní orgány...
Ženy se vzájemně v sexualitě po porodu liší, podobně jako se ženy mezi sebou liší před porodem. Jedna žena může pociťovat sexuální touhu ihned po návratu z porodnice a může řešit otázky, jako zda je bezpečné provozovat sex během šestinedělí. Jinou ženu během šestinedělí tyto otázky vůbec nezajímají, a nepociťuje sexuální touhu ani dlouho poté, co šestinedělí skončilo.
Problematika, kterou s sebou porod přináší
Co se tedy dá o sexualitě po porodu říci obecně? Po porodu vyvstává několik problematických oblastí, které do určité míry řeší každá žena.A. Ochablé svalstvo
Porod jistě nikdo z nás nepovažuje za nemoc, přesto během něj dochází často k malým a v některých případech i velkým poškozením (mikro a makrotraumatům). Oblast dna pánevního je silně prostoupena nervy a během porodu může docházet k poškození některých nervů, svalů a vazů. Je proto nezbytné po porodu tyto partie rehabilitovat, stejně jako se to dělá po jakémkoli jiném úraze. #IMG#
Ženy, které nepociťují silnou sexuální touhu, mohou považovat rehabilitační cvičení za zbytečné. Nicméně nejde pouze o návrat do „sexuální“ kondice. Ochablé svalstvo dna pánevního může vést k dalším zdravotním komplikacím. Dobře známou komplikací je případná inkontinence, neschopnost zadržovat moč. Ochablé pánevní svalstvo ale může vést také ke vzniku hemoroidů či jiných gynekologických obtíží.
Svalstvo dna pánevního lze rehabilitovat relativně velmi snadno. Doporučujeme vám například tyto cviky:
- První sada cviků se týká svěračů okolo močové trubice. Trénink provádíme tak, že si představujeme, jako bychom chtěli zadržet moč. Pokud se nám představa nedaří, je možné počkat, až se dostaví skutečná potřeba močit a poté při močení zkoušet nejprve proud moči zastavit a pak opět povolit.
- Druhá oblast cviků se týká oblasti konečníku. Cviky se provádí pomocí svírání a povolování svěračů konečníku.
- Třetí oblast se týká poševního vchodu. Tato oblast je asi nejnáročnější na představu, většinou pomáhá masturbace. Masturbace je vhodná k obnovení znecitlivělých nervových zakončení. Jako začátek sexuálního života po porodu je velmi vhodná, protože si žena dokáže regulovat stimulaci. Partner při sexuální stimulaci někdy nedokáže dobře odhadnout bolestivost, způsobenou možným přetrvávajícím zraněním.
Svírání a povolování svalů dna pánevního ve všech třech oblastech (v oblasti močové trubice, poševního vchodu a konečníku) lze procvičovat neustále – vestoje, vleže, vsedě, při chůzi. Je třeba mít na paměti, že se nejedná o cvičení, které vede pouze k větší vzrušivosti. Rehabilitační cvičení pánevního dna má účinky jak léčebné, tak preventivní. V neposlední řadě také vede k posílení dolní poloviny těla. Ta je vlivem civilizace trvale zanedbávána oproti horní polovině, která je zase přetěžována. Pouze okrajově lze zmínit, že aktivace dna pánevního také pomáhá odstranit chronické bolesti hlavy.
B. Biologicky podmíněná rozdílnost sexuální touhy
Do určité míry je rozdílnost sexuální touhy po porodu dána biologicky. Hormon prolaktin, který se uvolňuje během kojení, sexuální touhu tlumí. Také rodidla (pohlavní orgány) se po porodu musí nejdříve zahojit. Některé ženy navíc uvádějí, že je jejich pochva po porodu větší či méně pružnější, nebo méně vlhne. Část těchto problémů je poměrně snadno odstranitelná.
Vlhnutí lze dopomoci lubrikačními gely a pružnost lze do určité míry ovlivnit posílením svalů dna pánevního. Problém se zvětšením vagíny (pochvy) je složitější. Jedná-li se opravdu o zvětšení a malou pružnost, jedinou možností je chirurgický zásah. Vždy je ale třeba pečlivě rozlišit, zda se nejedná například o nedostatečnou stimulaci partnerem. Je také nutné vyloučit nedostatečnou citlivost v důsledku poranění při porodu, protože té lze znovu dosáhnout právě výše uvedenými cviky a rehabilitací. Někdy je příčina problému spíše na straně muže, například pokud má erektilní dysfunkci (poruchu erekce).
(hol)