Očkování je stejně důležité jako pas a peníze

Zatímco pro vstup do mnoha evropských zemí již cestovní pas nepotřebujeme, při výjezdu do vzdálenějších oblastí se bez něj samozřejmě nikdo neobejde. Stejné je to s očkováním. Čím dál častěji vyjíždíme dále než k našim sousedům, a proto musíme vzít na vědomí jiné poměry, které v exotičtějších zemích panují.

Základní očkování...

V dostatečném předstihu před odjezdem je potřeba se zamyslet nad očkováními, která již cestovatel prodělal. Naprostou většinu užitečných vakcín jsme obdrželi již jako děti. Avšak existují očkování, která jsou povinná až od jisté doby, a proto jsme jim s úspěchem unikli. To neznamená, že bychom je mohli či měli pominout.

Očkování je stejně důležité jako pas a peníze
Očkování je stejně důležité jako pas a peníze

V první řadě to platí o hepatitidě (infekční žloutence) typu B. Očkování je u nás povinné až od roku 2001, dříve narození by však bez očkování proti ní raději neměli vystrkovat nos. Také očkování proti hepatitidě typu A se doporučuje všem cestovatelům do míst, kde se infekce vyskytuje. Největší nebezpečí hrozí v Jižní a Střední Americe, na celém africkém kontinentu a stejně tak v zemích střední a jižní Asie.

Nejdůležitější exotické vakcíny...

Názvy následujících chorob nám možná znějí vzdáleně či neskutečně. Přesto je potřeba zvážit riziko a případné očkování, aby se nestaly až nepříjemně skutečnými.

 

Břišní tyfus...

S touto nemocí jsme se v naší zemi mohli běžně setkat ještě po druhé světové válce. Dnes, pokud se vyskytne, tak v naprosté většině pouze u cizinců přijíždějících z rizikových oblastí. Těmi jsou zejména Mexiko a další státy Střední a Jižní Ameriky, potom jižní a východní Asie a množství afrických států. Pravděpodobně největší nebezpečí nákazy hrozí v Indii. Riziko nákazy při pobytu ve městech a velkých turistických centrech je však relativně malé.

Cholera...

Očkování proti choleře není oficiálně povinné při vstupu do žádné země. Některé státy (Saúdská Arábie) je však mohou přesto požadovat.

Japonská encefalitida...

Onemocnění způsobuje virus příbuzný viru naší známé klíšťové encefalitidy, nepřenáší jej však klíště, ale komár. Vyskytuje se v rozsáhlých oblastech východní Asie a očkování je doporučováno především turistům, kteří budou pobývat ve volné přírodě. V urbanizovaných oblastech je riziko nákazy malé.

Žlutá zimnice...

Očkování proti žluté zimnici je pro turisty povinné v mnoha zemích. Dále se doporučuje i při vstupu do mnoha zemí, které jej oficiálně nepožadují. Nejvyšší výskyt této nebezpečné infekce je v oblastech rovníkové Afriky a Jižní Ameriky. Seznam zemí s povinným a doporučeným očkováním proti žluté zimnici vydává každoročně Světová zdravotnická organizace (WHO).

(vek)

Líbí se vám článek?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Souhlas | Od: Sandra | 25.6.2014 22:42
Naprosto souhlasím, i když se musím přiznat, že
dokud jsem jezdila na dovolené jen do Itálie nebo
do Chorvatska, tak mě nikdy nic takového
nenapadlo, ale když jsem později začala
objevovat i takové ty exotičtější země, tak jsem
musela shánět i vhodné a potřebné očkování.
Musím říct, že to teda bylo docela peklo, protože
každý o nutném očkování tvrdí něco jiného, ale
nakonec jsem se nechávala očkovat podle
těchhle rad:
https://www.ockovacicentrum.cz/cz/seznam-
statu-(a-z)
reagovat
re:Souhlas | Od: Veronika | 29.6.2014 17:42
Myslím si, že očkování je stejně důležité jako
pojištění, když jdeme do zahraničí. Mnozí si myslí, že
jsou asi nesmrtelní, když si dovolí výjezd do cizí
země a nedají se očkovat. Už jsem pár krát zrovna u
Avenier byla na konzultaci a jsem s nimi velmi
spokojená :)
reagovat
re:re:Souhlas | Od: Ivana | 5.10.2014 19:51
Dobrý večer, musím říct že já byla vloni poprvé na větší dovolené jen v Egiptě a docela jsem si protrpěla co se týká zažívání. Přístí rok se chystáme na Krétu takže určitě nasadím probiotika, což mi poradila kamarádka co cestuje. Zároveň mě právě informovalao očkování na cesty. Tak si na jaře taky domluvím schůzku v nšem očkovacím centru v Jihlavě. Uvidím co mi doporučí. Jinak sy myslím že hodně lidí to nedělá protože si myslí, že jsou nesmrtelní, ale proto, že by to stálo další peníze...
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: