Pomoc při psoriáze? Ve zkratce léky, krémy, sluníčko

  • Redakce uLékaře.cz
  • 14.3.2016
  • Aktualizace: 14.3.2016
  • uLékaře.cz

Lupénka mívá různé projevy. Pokožka je suchá, loupe se a někdy praská tak, že může docházet až ke krvácení. Cokoli, co dokáže ulevit, má pro nemocného cenu zlata. Občas však nějakou dobu trvá, než se účinné řešení najde.

Lupénka je nemoc, kterou dosud nelze vyléčit. Zaměřte se hlavně na zmírnění příznaků jejích.
Lupénka je nemoc, kterou dosud nelze vyléčit. Zaměřte se hlavně na zmírnění příznaků jejích.

Psoriáza je poměrně časté onemocnění. Podstatou je urychlení životního cyklu kožních buněk, které se pak v kratších intervalech odlučují z povrchu kůže. Tvoří se suché červené skvrny, které mohou pacienta obtěžovat svěděním či bolestí. Jedná se o dlouhodobé (chronické) onemocnění vyznačující se střídáním aktivního stavu s klidovým obdobím. Cílem léčby je zpomalit dozrávání a růst buněk. V současné době bohužel nejsou k dispozici léky, které by toto dokázaly. Proto se terapie soustředí hlavně na zmírnění příznaků, jako jsou suchá kůže, bolesti či svědění.

Pro někoho léky, pro jiného krémy 

Léčba psoriázy neprobíhá u všech pacientů stejně. Měla by být sestavena na míru konkrétnímu člověku a zohlednit tak závažnost onemocnění. V terapii lze využít následující přípravky či metody.

  • Krémy s hydratačním účinkem. Používají se přípravky, které pokožku zvlhčují, vyživují a chrání. Neměly by obsahovat barviva či parfémy – ty mohou kůži dráždit. 
  • Lokální kortikosteroidy. Bývají připraveny ve formě mastí. Jejich užití se doporučuje při aktivním stavu nemoci. Pokud by byly užívány trvale, hrozí rozvoj nežádoucích účinků (například vznik strií). 
  • Analoga vitaminu D. Jedná se o uměle připravený ekvivalent vitaminu D. Zpomaluje růst kožních buněk. 
  • Fototerapie neboli aplikace UV záření. Nejjednodušší metodou je vystavení pokožky slunečnímu záření (ve vhodné míře), které zahrnuje UV-A i UV-B záření. Další možností je využití UV záření z umělého zdroje. 

Lupénka je nemoc, kterou dosud nelze vyléčit. Je proto třeba zaměřit se na odstranění příznaků, které pacienta v běžném životě omezují. Toho lze docílit různě, hlavní je kladná odezva organismu a viditelné zmírnění obtíží.

Zdroj: www.mayoclinic.org/diseases-conditions/psoriasis/basics/lifestyle-home-remedies/con-20030838

Na článku spolupracoval:

MUDr. Ida Vitvarová

Líbí se vám článek?
+3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: