Psychiatrické vyšetření

  • Redakce uLékaře.cz
  • 14.5.2008
  • Aktualizace: 16.4.2013
  • Zdravcentra.cz
Jako psychiatrické vyšetření označujeme pohovor lékaře psychiatra s pacientem. Psychiatrie se zabývá duševními poruchami, ty mohou být způsobeny chorobným myšlenkovým pochodem jako takovým, nebo může jít o následek poškození mozku, případně změny v chemických přenašečích signálu v mozku.
Nejen deprese patří do péče psychiatra
Nejen deprese patří do péče psychiatra

Kdy se to používá...

Psychiatrické vyšetření připadá v úvahu při podezření na psychiatrické onemocnění, může být součástí komplexního vyšetřovacího programu u nejednoznačných diagnóz. Pro mnoho lidí je představa návštěvy psychiatra nepřípustná, protože mají obavu, že budou považováni za „blázny“. Psychiatr vám však může pomoci například s poruchami spánku nebo s přehnanými úzkostmi a obavami.

K čemu to bude...

Psychiatrické vyšetření slouží psychiatrovi k získání představy o psychickém stavu pacienta a o povaze onemocnění. Na jeho základě se rozhoduje o další léčbě nebo o použití další pomocné vyšetřovací metody.

Co je k tomu potřeba...

Při psychiatrickém vyšetření lékař žádné pomůcky nepotřebuje. Z velké části se jedná pouze o rozhovor mezi pacientem a psychiatrem. Součástí by mělo být alespoň základní fyzikální vyšetření.

Jaký je princip...

Lékař postupuje rozdílně podle povahy pacientovy nemoci. V první chvíli je třeba rozlišit, zda pacient vnímá realitu a dokáže vůbec racionálně uvažovat. Pokud ano, zaměřuje se lékař na jeho stesky, obtíže, potřeby, obšírně se zabývá jeho minulostí, jeho zájmy a vším, co může mít souvislost s jeho aktuálním stavem. S pacientem neschopným racionální úvahy je třeba udržet kontakt, rychle se zorientovat v problematice a určit další postup.

Jak se na to připravit...

Před vyšetřením není třeba žádných příprav. Obavy nejsou na místě. Psychiatr vám dokáže naslouchat a doporučit schůdné řešení vašeho problému.
 

Jak to probíhá...

Kromě vaší zdravotní minulosti psychiatr potřebuje získat představu o stavu vašich psychických funkcí. K tomu mu slouží jednoduché testy a otázky. Zkoumá vaše vědomosti a všeobecnou orientovanost. Dále ho zajímá váš úsudek a schopnost logického myšlení, můžete dostat za úkol zdánlivě banální věc, jako rozlišit dva podobné předměty nebo vysvětlit abstraktní pojem. Důležitá je také funkce paměti.

Kdy bude výsledek...

Výsledek je znám okamžitě. Na konci vyšetření vás psychiatr seznámí s vaší diagnózou a doporučí další postup. Může vás také odeslat na vyšetření k jinému odborníkovi, například k neurologovi nebo internistovi.

Co to řekne/ukáže...

Vyšetření vede k určení diagnózy. Je potřeba si vždy znovu uvědomit, že návštěvou psychiatra se nestáváte „bláznem“ ani „šílencem“. Mnoho zcela normálních lidí navštěvuje psychiatra pravidelně, třeba kvůli nadměrnému stresu v práci, v rodině, kvůli poruchám spánku, přehnané úzkosti, poruchám nálady anebo kvůli snaze o skoncování s kouřením nebo pitím.

Kam povedou další kroky...

Z ordinace psychiatra můžete být odesláni do lékárny pro tablety, do ambulance psychologa k další psychoterapii, k jinému specialistovi na doplňující vyšetření, anebo domů s ujištěním, že jste zcela zdrávi. Může vám být doporučena i léčba v ústavním zařízení nebo lázeňská péče. Nikdo vás k ní ale nebude nutit, vše je zcela na vašem rozhodnutí. Proti své vůli mohou být na psychiatrickém oddělení zadrženi pouze lidé, kteří jsou nebezpeční buď sami sobě nebo svému okolí.

MeDitorial.cz

Líbí se vám článek?
+104 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: