Rozhýbejte své srdce

Vy i vaše oběhová soustava jste v parném a proměnlivém počasí zajisté dostali zabrat. Nastávající podzim je ideální příležitostí, jak udržet či zlepšit kondici nejen srdíčka.

Spěchejte pomalu

Každý kardiak by se měl léčit nejen léky, ale i pohybem. Jakou intenzitu fyzické zátěže zvolit a kdy, vám poradí váš kardiolog. Rozhodně se vyhněte větší fyzické námaze nejméně 3 měsíce po kardiochirurgickém zákroku. Poté je potřeba začít s lehkou rehabilitací – nejspíše v lázních. Zde jsou nejen skvělé podmínky, ale i specialisté, kteří vás dokážou dobře připravit na zvládání běžného života. Zátěž se může zvyšovat jen pozvolna a podle toho, jak ji tolerujete.

Pohyb umí zázraky

Ideální je, pokud přijmete pohyb jako neoddělitelnou součást svého denního režimu. Dopřejte si jej 4krát týdně alespoň 30–45 minut. Pohyb by vás měl bavit. Vhodné jsou dlouhé procházky, pěší turistika nebo jízda na kole po nenáročných cyklistických terénech. Tyto aktivity prospějí i vašim kloubům, kostem a uleví vám také při křečových žilách. Pravidelná a postupně se zvyšující námaha dokáže i se srdcem po infarktu zdánlivé zázraky, jak dokazují příběhy amatérských sportovců-chodců.

Tipy pro vaši bezpečnost

Důležité je řídit se vlastními pocity. Nikdy se nepřepínejte. Vaše cvičení nesmí být tak intenzivní, aby vyvolalo dušnost či bolest na hrudi. Pokud vyrazíte do terénu, nezapomeňte si přibalit léky proti náhlému svírání na hrudi (máte-li je předepsány) a mobil. V průběhu procházky si klidně dopřejte chvilky oddechu.

Kardiologické nemoci jsou varováním, že váš životní styl určitě není zdravý. Chcete-li mít fungující srdce, nepomůže vám pouhá katetrizace, lázně a prášky. Nejvíc si pomůžete sami – zdravějším přístupem ke svému životu.

Nordic walking je skvělým sportem pro udržení vaší kondice
Nordic walking je skvělým sportem pro udržení vaší kondice
(Ela)
Líbí se vám článek?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: