Stárnutí s grácií Květy Fialové aneb Jak žít zdravý, šťastný život i v pokročilém věku

 • Redakce uLékaře.cz
 • 19.6.2013
 • Aktualizace: 19.6.2013
 • uLékaře.cz

Osobnost českého filmu i divadla herečka Květa Fialová oslaví v září své 84 narozeniny. Vždy krásná a elegantní dáma vypadá stále skvěle a  podle svých slov se tak i cítí. Jak to dělá?

Klíčem k dlouhověkosti je podle vědců optimismus a veselá mysl
Klíčem k dlouhověkosti je podle vědců optimismus a veselá mysl

Štěstí jako způsob myšlení

Květa Fialová je stále velmi usměvavá a stáří považuje za nejkrásnější období svého života. Pozitivnímu způsobu myšlení se naučila od své maminky, buddhistky, která ji naučila přijímat věci tak, jak přicházejí. Za všechno, co se jí i ostatním stane, poděkuje. I negativní věci se podle ní dají přijímat jako dobré. Záleží jen na tom, jak se k nim člověk postaví.

Optimismem k dlouhověkosti

Proč někteří lidé stárnou rychleji a jiní jako by vůbec nestárli? Podle vědců je odpověď v psychice. Optimisté a lidé, kteří vyjadřují snadno své emoce, jsou otevření a veselí, se dožívají více let než ti, kteří se ke svému okolí chovají spíše uzavřeně. Vědci ale jedním dechem dodávají, že pokud jste po celý život nebyli jako „sluníčko“, nic se neděje. Velkou naději na dlouhověkost mají i ti, kteří objeví pozitivní myšlení až po sedmdesátce.

Jak žít šťastný a plnohodnotný život i ve stáří?

Dožít se sta let není to nejdůležitější. Důležitější je uchovat si pozitivní mysl a radost ze života.

 • Nepodléhejte stereotypům věku – dělejte to, co vás baví, i když to už k vašemu věku podle jiných nepatří. Stýkejte se s různými skupinami lidí, mladšími i staršími. Neberte svůj život jako ukončený a naplánujte si svoji aktivní budoucnost.
 • Hýbejte se každý den alespoň jednu hodinu. Když se jednou denně zapotíte, nemoci nebudou mít šanci.
 • Radujte se – stáří přináší únavu, nemoci a strach ze změn, kterým nedokážeme sami zabránit. Pěstujte si své vnitřní štěstí a radost, nepodléhejte negativním myšlenkám.
 • Cvičte jógu a meditujte každý den – klidná duše je pozitivní duše. Jóga i meditace vás uklidní pokaždé, když se budete cítit nešťastní či vystresovaní.
 • Mějte svůj koníček – nejen že můžete dělat něco, v čem jste dobří nebo co vás baví, navíc se můžete seznámit s dalšími lidmi s podobnými zájmy, jako máte vy.
 • Pořiďte si domácího mazlíčka – jestli máte rádi zvířata, nebraňte se a jedno si pořiďte. Zvířata nechtějí nic jiného než lásku a také ji dávají zpět, Nesoudí člověka podle vzhledu ani věku.
 • Pomáhejte druhým – nevíte co se svým volným časem? Zkuste dobrovolnickou činnost nebo například učení. Můžete tak předat své zkušenosti a vědomosti lidem, kteří to ocení, a váš život dostane nový smysl. 
Dodržujte těchto pět pravidel pro zdravý život:
 1. Jezte denně dostatek syrové zeleniny a ovoce.
 2. Zbavte se nezdravých návyků – pokud jste to ještě neudělali, je právě teď vhodná chvíle přestat kouřit a omezit alkohol.
 3. Zůstaňte aktivní, existuje mnoho sportů, při kterých se protáhnete, příjemně unavíte a navíc se potkáte se svými přáteli. Zkuste golf, jógu nebo „nordic walking“.
 4. Myslete pozitivně.
 5. Meditujte – chvilka meditace dá vaší mysli tolik odpočinku jako nic jiného.

Šťastný věk

V jakém věku jsou lidé nejšťastnější? Podle výzkumů je míra štěstí nejvyšší ve dvaceti letech, poté začne klesat, až dosáhne nejnižšího bodu přibližně ve 45 letech. Pak ale prudce stoupá a lidé kolem sedmdesátky jsou opět stejně šťastní, jako byli ve dvaceti. To potvrzuje i Květa Fialová, která pro iDNES.cz řekla: „Jsem už mnohem šťastnější, než když jsem byla mladá. Opravdu, toto je mé nejkrásnější období. Jako mladá jsem tomu životu příliš nerozuměla a některých věcí si nevážila.“

Autor článku:

MDDr. Karolina Jezdinská

Líbí se vám článek?
+9 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: