Vliv subkutánní imunoterapie na aktivitu bazofilních buněk

Při specifické subkutánní imunoterapii se ještě před započetím pylové sezóny podává pacientovi alergen, na který je citlivý, ve formě podkožních injekcí. V ideálním případě si imunitní systém na tento alergen "zvykne" do té míry, že příznaky pylové alergie v průběhu sezóny jsou již menší.

Chemická modifikace alergenů snižuje riziko nežádoucích účinků
Chemická modifikace alergenů snižuje riziko nežádoucích účinků

Imunoterapie "alergoidem"

Pro specifickou imunoterapii se někdy namísto přirozených alergenů používají alergeny určitým způsobem modifikované, kterým se říká "alergoidy". Vhodná chemická modifikace u alergoidů zlepšuje jejich schopnost stimulovat imunitní systém a zároveň snižuje riziko nežádoucích účinků.

Lékaři nedávno zjišťovali, jaký účinek má specifická imunoterapie alergoidem na aktivitu takzvaných bazofilních buněk, které hrají důležitou úlohu v průběhu alergické reakce. Pokud jsou bazofilní buňky aktivovány, vystaví na svém povrchu molekulu označovanou jako CD63. Čím více bazofilních buněk nese na svém povrchu tuto molekulu, tím větší je jejich aktivace a tím silnější je také průběh alergické reakce.

 

Pokles alergických příznaků byl spojen s nižší aktivitou bazofilních buněk

Do studie byli zahrnuti pacienti s alergií na pyl olivovníků, který je v jižní Evropě častou příčinou pylových alergií. Část z nich byla před začátkem pylové sezóny léčena specifickou imunoterapií alergoidem odvozeným z olivového pylu. U takto léčených pacientů lékaři sledovali aktivaci bazofilních buněk, hladinu specifických IgE protilátek a příznaky pylové alergie.

Podávání specifické imunoterapie snížilo výskyt alergických příznaků u léčených pacientů. Dále došlo v průběhu podávání imunoterapie ke zvýšení IgE protilátek, které se tvoří v souvislosti s alergickou reakcí, zároveň se však snížila míra aktivace bazofilních buněk. Zdá se tedy, že i přes nárůst koncentrace IgE protilátek byla léčba specifickou imunoterapií alergoidem účinná.

(vek)

Zdroj: Gokmen N. M.: Desensitization Effect of Preseasonal Seven-Injection Allergoid Immunotherapy with Olive Pollen on Basophil Activation: The Efficacy of Olive Pollen-Specific Preseasonal Allergoid Immunotherapy on Basophils. Int Arch Allergy Immunol. 2012 May 4; 159 (1): 75–82.

Autor článku:

MUDr. Mgr. Helena Janíčková Ph.D.

Specializace: neurologie

Lékařka je vědeckým pracovníkem v oblasti neurověd. Působila ve Fyziologickém ústavu Akademie věd ČR, nyní je v rámci post-doktorandského studia v Kanadě.

Líbí se vám článek?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Dostanu infarkt nebo mrtvici? Zeptejte se kalciového skóre
Články: Dostanu infarkt nebo mrtvici? Zeptejte se kalciového skóre
Onemocnění srdce a cév je...
Pět varovných příznaků mozkové mrtvice. Poznáte je?
Články: Pět varovných příznaků mozkové mrtvice. Poznáte je?
Z bezvědomí vás vytrhne...
Když se řekne srdeční infarkt
Články: Když se řekne srdeční infarkt
Srdeční infarkt je běžně...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Nová léčba rakoviny ledvin: v hlavní roli kmenové buňky
Inkontinence
Články: Inkontinence
Močová inkontinence je...
Kouříte? Zabíjíte tím zdravé bakterie v ústech
Články: Kouříte? Zabíjíte tím zdravé bakterie v ústech
S novým objevem přišel tým...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené: