Vyžeňte zimní depresi pomocí homeopatik

 • Redakce uLékaře.cz
 • 17.12.2014
 • Aktualizace: 17.12.2014
 • uLékaře.cz

S podzimními a zimními dny na mnoho lidí padá smutek, jsou bez energie a celkově se cítí špatně. Často ani nevědí proč. Příčinou tohoto stavu může být i tzv. zimní deprese, odborně řečeno sezónní afektivní porucha. Jak si s ní poradit pomocí homeopatie?

Osoby, které v zimním období trpívají depresemi, by měly co možná nejvíce pobývat na slunci.
Osoby, které v zimním období trpívají depresemi, by měly co možná nejvíce pobývat na slunci.

Sezónní afektivní porucha byla poprvé odborně popsána v roce 1980, i když o duševní nemoci trvající od podzimu do jara se zmiňuje již Hippokrates. Jedná se o druh deprese vyskytující se právě v zimních měsících a postihuje každoročně více než půl milionu osob ve Velké Británii a více než milion osob ve Spojených státech. O významu a závažnosti této poruchy svědčí statistiky ze Švédska. V této zemi, kde slunce nesvítí šest měsíců v roce, je v tomto období nejvyšší výskyt sebevražd na světě. Nejvíce toto onemocnění postihuje ženy ve věku od 18 do 30 let.

V létě v pohodě, v zimě naopak

Diagnóza sezónní afektivní poruchy může být obtížná, protože příznaky jsou velmi různorodé a záleží na tíži onemocnění. Důležitý je výskyt potíží od podzimu do jara s jejich vymizením na jaře a v létě. U nejmírnějších forem se může jednat „jen“ o nechuť zajít do společnosti s tendencí zůstávat sami v bytě a v teple. Další příznaky pak zahrnují netečnost, nedostatek životního elánu, únavu, dále častou ospalost, paradoxně spojenou s nespavostí v noci. U některých osob se mohou objevit nejrůznější úzkostné stavy. Postižení mají také sklony k přejídání (vyhledávají hlavně sladká jídla), což pochopitelně vede k nadváze a ta může vyvolat depresi sama o sobě. Nedostatek energie na duševní úrovni se promítá i na úrovni tělesné – v podobě sníženého libida a také sníženou funkcí imunitního systému. Není divu, že tito lidé jsou nemocní prakticky „celou zimu“, což jim na náladě samozřejmě nijak nepřidá.

Na vině nejen hormony

Teorií o příčině vzniku zimní deprese je hned několik. Velký vliv se zde přisuzuje hormonům. Například produkce melatoninu – hormonu tmy a spánku – se při nedostatku světla zvyšuje. Druhou velmi přijímanou teorií je nerovnováha tzv. hormonů štěstí – serotoninu a dopaminu – v podvěsku mozkovém neboli hypotalamu. Tato oblast mozku kontroluje právě náladu a mimo jiné i apetit (na jídlo nebo na sex). Třetí teorie tvrdí, že příčinou zimních depresivních stavů je snížená citlivost očí na světlo. Nicméně o tom, jestli daný člověk onemocní, rozhoduje celá řada vlivů, kde hraje roli i dědičnost a vlivy životního prostředí každého jedince. A protože vznik sezónní afektivní poruchy je velmi individuální záležitost, homeopatie právě díky osobitému přístupu k pacientovi může výrazně pomoci v její léčbě.

Změňte životní styl

 • Světlo a slunce – osoby, které v zimním období trpívají depresemi, by měly co možná nejvíce pobývat na slunci, nejlépe denně, a pokud jsou dny zamračené, měly by co nejvíce pobývat alespoň v jasném umělém osvětlení.
 • Dostatek vitamínu D – jeho produkce je spouštěna právě slunečním zářením a při jeho nedostatku je vhodné zajistit přísun tohoto vitamínu alespoň vhodnou stravou, čili i dieta je důležitým faktorem v léčbě.
 • Zdravý pohyb – pro zlepšení fyzické kondice i nálady je vhodná lehká aerobní aktivita a cvičení provozované alespoň 30 minut 3× týdně.
 • Společnost – častá společnost příjemných lidí je dalším významným prvkem, který postiženým napomáhá se s touto poruchou vyrovnat.

Vyzkoušejte homeopatii

Nejvýraznější léky, v jejichž obraze se nachází zhoršení v zimě, vlhkem anebo v zamračeném počasí, jsou následující:

 1. Aurum metallicum je častým lékem pro osoby s depresí a je jakýmsi „prototypem“ pacienta se sezónní afektivní poruchou. Jeho život by se dal charakterizovat třemi slovy – stres, napětí a smutek. Další charakteristikou je to, že jeho duševní stav velmi záleží na světle, jeho deprese a stavy beznaděje se zhoršují v noci a ve dnech, kdy slunce nesvítí. Deprese u nich bývají velmi hluboké, s těžkými stavy beznaděje a budoucnost doslova vidí černě. Nedovedou se těšit ze společnosti jiných lidí, často jsou velmi zamlklí, a když už mluví, tak si stěžují. Jsou to lidé velmi zodpovědní, a i když svoji práci vykonávají pečlivě, stále mají pocit, že na něco důležitého zapomněli. Jsou bez energie, a cokoliv dělají, se jim zdá, že dělají věky.
 2. Causticum je lékem pro osoby velmi citlivé na chladné a suché počasí a často se jejich stav zhorší, už jen když dochází ke změně počasí na suché. Jejich stav, fyzický i psychický, se zlepšují v mírném a vlhkém počasí. Často trpívají záněty průdušek.
 3. Ignatia amara je známý lék na emoční problémy a užitečný může být i při zimních depresích. Je vhodný pro osoby, které kvůli své velké emocionální citlivosti, zranitelnosti a také svým vysokým nárokům často upadají do smutku s mlčenlivostí a uzavíráním se do sebe. V tomto stavu taky neustále vzdychají. Potřebují se vyplakat o samotě, kdy si samy pro sebe lamentují nad nespravedlivým životem a nesnáší pokusy o přiblížení a útěchu. Klíčovým slovem pro tento lék je paradox, a proto jim lépe než utěšování pomůže rozptýlení čili „vytažení“ mezi lidi a lehký sport či příjemná zábava.
 4. Natrum sulfuricum je vhodným lékem pro osoby, které ve všech ohledech strádají vlhkem a chladem, a to jak po fyzické, tak i po psychické stránce. Mívají stavy nevysvětlitelného hlubokého smutku. Jsou velmi zodpovědní jak v práci, tak vůči rodině a doslova mají „plnou hlavu starostí“. V období smutku se často zaobírají myšlenkami na nepříjemné situace, které se jim staly v minulosti. Po fyzické stránce často trpívají na záněty průdušek s vykašláváním zeleného hlenu, které jsou vyvolané anebo zhoršené vlhkem a vlhkým počasím, a krom toho mají sklony k obezitě a zadržování vody v těle.
 5. Phosphorus je lékem pro osoby, které doslova potřebují slunce k tomu, aby mohly naplno žít a „zářit“, jen tehdy jsou plní energie, ale i emocí a dokážou užívat život plnými doušky. Nicméně jsou i velmi citliví, emocionálně, ale i tělesně, a jakékoliv změny teploty a počasí je mohou přivést do stavu „vyhoření“. V zamračených zimních dnech snadno propadají depresím, kdy je nic nedokáže potěšit. Jejich citlivost je taková, že dokážou předpovídat bouřky a změny počasí, protože v těchto situacích se u nich vždy dostaví bolest hlavy.
 6. Platina (Platinum metallicum) je lékem především pro ženy, které jsou nevrlé, smutné, nic je nebaví a vše je unavuje. Na únavu si budou stěžovat téměř neustále, a to zejména po ránu. Většinou si stěžují, že je „bolí celý člověk“, což je způsobeno bolestmi svalů. Jsou raději o samotě, ačkoliv často mají pocit, že je jejich přátelé a známí, a dokonce rodina opustili, což dokážou velmi sarkasticky komentovat. Mají strašný hlad, ale kvůli depresi s odporem k jídlu. Za slunečného počasí se cítí mnohem lépe.
 7. Pulsatilla nigricans je známá svým obrazem velmi emocionální osoby, jejíž nálada se často mění, i v průběhu několika minut. Důležitým rozpoznávacím znakem je touha po společnosti a utěšování.
 8. Rhus toxicodendron je sice lék známý spíše svým účinkem na klouby, ale v hlubším obraze vykazuje mnoho charakteristik sezónní afektivní poruchy. Jsou to osoby, které trpí depresemi a smutky v temných a zamračených zimních dnech. Potíže na psychické i fyzické rovině jim přináší změna teplot z horka do chladu, zamračené počasí, vlhko a mlhy a také prochlazení v tomto nevlídném počasí. Člověk, který je normálně živý a plný energie a elánu, se postupně stává smutným a mrzutým a může dospět až k rituálnímu chování. Tento stav je popisován vnitřním pocitem neklidu a uspěchanosti, což se projeví tím, že tito lidé chodí doslova „od ničeho k ničemu“. Samozřejmě že na náladě jim nepřidají ani jejich typické kloubní potíže se ztuhlostí na počátku pohybu a nutností „rozhýbat klouby“.

Uvedené léky se mohou užívat tak, že lék, který nejvíce odpovídá vašim potížím, začnete užívat v ředění 15 CH 1× denně v dávce 5 granulí a se zlepšením stavu budete prodlužovat intervaly v užívání. Druhou možností je tento lék užít v ředění 30 CH v dávce 5 granulí 1× týdně. V obou případech by léčba měla trvat celé období od podzimu do jara.

Autor článku:

MUDr. Jaroslav Čupera

Specializace: intenzivní medicína

Lékař se věnuje intenzivní medícíně a homeopatii. Je členem Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s., Aktuálně působí v AGNI centru v Rosicích u Brna

Líbí se vám článek?
+8 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Zbavte se modřiny snadno a rychle
Články: Zbavte se modřiny snadno a rychle
K modřině lze přijít dnes a...
Aneuryzma aorty – tichý zabiják v lidském těle
Články: Aneuryzma aorty – tichý zabiják v lidském těle
Slovo aneuryzma jste mohli...
Dopřejte svým střevům jarní osvěžení!
Články: Dopřejte svým střevům jarní osvěžení!
S příchodem jara mnoho lidí...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Vyšetření děložního čípku
Články: Vyšetření děložního čípku
Vyšetření děložního čípku...
Co mi to teče z nosu? Neptej se a vyplachuj!
Články: Co mi to teče z nosu? Neptej se a vyplachuj!
Výtok z nosu může mít různý...
7 800 Tipů kam na výlet z celé ČR
Turistikou ke zdraví s Turistika.cz
Naposledy čtené: