Závislost na tabáku: nemoc, která se dá úspěšné léčit

  • Redakce uLékaře.cz
  • 14.5.2017
  • Aktualizace: 16.6.2017
  • uLékaře.cz

Pokud patříte mezi 85 % kuřáků, kteří uvádějí, že by raději nekouřili, a otevřeně jste si přiznali svou závislost na tabáku, máte velmi dobrou výchozí pozici pro skoncování s kouřením. Přečtěte si, jak léčba této nemoci probíhá, a pusťte se do ní i vy.

Ilustrace
Ilustrace

Závislost na tabáku je nemoc, která má jako kterákoliv jiná diagnóza svůj oficiální kód (F17). U nás jí trpí více než 2 miliony lidí. Pokud jste na prahu rozhodnutí přestat kouřit, určitě vás potěší, že centra pro odvykání kouření a ambulantní lékaři, kteří s vámi celý proces léčby absolvují, jsou k dispozici po celé republice.

První návštěva lékaře určí směr

První návštěva lékaře je důležitá v tom, že se při ní posoudí míra závislosti. Ta totiž hraje roli při volbě léků i dalšího postupu. Při prvním setkání se lékař zeptá také na vše důležité k celkovému zdravotnímu stavu, probere s vámi abstinenční příznaky a bude ho zajímat i vaše motivace. Kromě toho váš čeká:

  • vyšetření krve,
  • funkční vyšetření plic (spirometrie),
  • změření oxidu uhelnatého ve vydechovaném vzduchu,
  • měření krevního tlaku, pulsu a vážení.

Z dostupných léků jsou k dispozici nikotinové náhražky v různé podobě nebo léčba na předpis pomocí tablet. Tato léčba je sice finančně náročnější, částečně ji však hradí zdravotní pojišťovny a ve srovnání s penězi utracenými za vykouřené cigarety se rozhodně vyplatí. Přidanou hodnotou je navíc při předepsaném dávkování a výdrži odměna v podobě nezávislosti.

Radost z nezávislosti zvyšuje úspěšnost léčby

Až vám bude lékař vysvětlovat princip závislosti (může být psychosociální i biologická), určitě dojde i na téma tzv. náhradního řešení. Tedy přípravu na situace, kdy jste obvykle sáhli po cigaretě. Kritické bývají první 3 měsíce, kdy se budete muset naučit například relaxovat bez cigarety nebo se vyhýbat pití kávy, které bylo s cigaretou pevně spojeno. Pokud se ale propojí motivace ke skončení kouření s pocitem radosti z toho, že už cigarety nepotřebujete, pravděpodobnost úspěchu léčby se zvyšuje.

 

Dřívější neúspěchy mohou být přínosem

Stydíte se za své předchozí neúspěšné pokusy odložit cigarety? Není pro to důvod, zkuste se na ně naopak podívat pozitivně – poučíte se z předchozích neúspěchů a budete vědět, které momenty pro vás byly kritické. Náročné momenty léčby vám tentokrát pomůže zvládnout lékař při pravidelných kontrolách, které několikaměsíční léčbu provázejí. Poslední návštěva bývá po roce od chvíle, kdy jste přestali kouřit.

Podpořte léčbu sdílením

Chcete si léčbu něčím zpestřit? Zapojit můžete třeba mobilní aplikace, které za vás spočítají, jak dlouho už nekouříte nebo kolik cigaret jste již vynechali. Můžete také sdílet svoje úspěchy s ostatními novými nekuřáky, nabídnout jim své tipy týkající se léčby nebo naopak využít rady a zkušenosti ostatních uživatelů.

(pak)

Zdroje:
http://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2008/10/03.pdf
http://www.ftn.cz/ambulance-pro-zavisle-na-tabaku-872/

 

staňte se fanoušky na facebooku

Autor článku:

Mgr. Petra Kováčová

Líbí se vám článek?
+3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: