Kontakt s neštovicemi u neočkovaného kojence

Vnouček má 7 měsíců. Není na nic očkovaný. Dcera očkování odmítá. Stále kojí.Včera přišli do styku s neštovicemi. Je zde nějaké nebezpečí? Co se má u tak malého dítěte pohlídat? Dá se povinné očkování ve formě hexavakcíny rozložit do jednotlivých dávek a s jakým asi odstupem? Děkuji za vysvětlení. Milena

Odpověď odborníka:

Paní Mileno,
pokud se týká kontaktu Vašeho vnoučka s planými neštovicemi, je teoreticky možné, že dojde k nákaze, inkubační doba tohoto onemocnění je 6-23 dnů. Je také ale možné, že je ještě částečně chráněn mateřskými protilátkami, pokud Vaše dcera plané neštovice prodělala. Ochrana mateřskými protilátkami chrání dítě částečně v první polovině roku po narození.
Odmítání očkování u dítěte, které nemá zdravotní kontraindikace, ohrožuje jednak samotné dítě, které není očkováním chráněno proti řadě nebezpečných onemocnění, například proti rozšiřujícímu se černému kašli, obávaným hemofilovým infekcím, tetanu a dalším onemocněním. Bohužel ale také umožňuje, díky tomu, že je neočkovaných jedinců více, snadněji přežívat původcům onemocnění v populaci a způsobovat onemocnění i u dětí, které by rodiče očkováním chránit chtěli, ale pro vážné zdravotní kontraindikace nemohou. Doporučuji Vaší dceři konzultaci u pediatra Vašeho vnoučka a nalezení řešení schůdného pro obě strany. Rozklad vakcíny Infanrix hexa do jednotlivých položek není pro dítě vždy přínosem, obtížně se realizuje a v některých položkách jednotlivě možný ani není. Rozhodnutí o postupu v očkování dětí je plně v kompetenci pediatra. Přeji hodně zdraví.

MUDr. Hana Ševčíková
MUDr. Hana Ševčíková

Specializace: Vakcinace a cestovní medicína
Pracoviště: Avenier, a.s., Centrum očkování a cestovní medicíny Ostrava - Hornická poliklinika

 
Líbí se vám odpověď?
-4 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: