Maltofer- únava

Dobrý den, nedávno jsem byla byla na prohlídce, kde jsem paní doktorce řekla, že mě trápí neustále únava, motání hlavy apod., tak mě poslala na krev, kde mi zjistili nedostatek železa. Tak mi předepsali Maltofer- tablety. Užívám to asi pátý den, zatím jsem nepozřela žádnou změnu. Až dneska mě chytla přes den opravdu silná únava, vyčerpanost a motání hlavy. Může to být z Maltoferu nebo jako z toho, že mám najednou v těle více železa? Mezi nežádoucími účinky nic takového psáno není. Děkuji za odpověď

Odpověď odborníka:

Pravděpodobně nejde o nežádoucí účinek Maltoferu. Obvykle se po něm vyskytují bolesti břicha a další vedlejší účinky na zažívací trakt, ale závrať a vyčerpání nevídáme. Doplnění chybějícího železa trvá také delší dobu než pět dní. Může jít např. o příznaky z chudokrevnosti. Maltofer se má úžívat s jídlem, jeho resorpce se zvyšuje 4x a je i lépe snášen. Je vhodné ho zapíjet pomerančovým džusem, pak se zvýší jeho vstřebávání. Pokud obtíže nepřestanou, doporučuji kontrolu lékařem, který by měl objasnit příčinu chudokrevnosti (např. silnější menstruační cyklus -vzhledem k Vašemu věku nejpravděpodobnější možnost, krvácení ze zažívacího traktu atd.).

MUDr. Jan Vachek
MUDr. Jan Vachek

Specializace: Vnitřní lékařství
Pracoviště: Klinika nefrologie VFN a Klatovská nemocnice, a.s., interní oddělení

 
Líbí se vám odpověď?
+10 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: