Alergický zánět středního ucha
Přestože se alergie většinou projevuje hlavně onemocněním systému dýchacího, je znám i alergický zánět středního ucha. Odborně je označován jako alergická otitis media neboli tubotympanický katar.

Tubotympanický katar
Bývá často projevem přecitlivělosti na bakterie, ale významný podíl mají i vdechované alergeny (např. pyly). Eustachova trubice je spojnicí nosohltanu se středouším. Tato trubice slouží k vyrovnávání tlaků mezi oběma prostory.
Alergie způsobuje otok Eustachovy trubice. Oteklá trubice se zcela uzavře, a spojení se středouším se tím přeruší. Ve středním uchu dojde ke vzniku chronického zánětu.
#IMG#Jaké jsou projevy?
Dítě si stěžuje na bolest v uchu, bolestivost je často přítomna na obou stranách. Následkem uzavření Eustachovy trubice dítě hůře slyší. Typický je průběh onemocnění bez teplot.
Na ORL lékař při vyšetření vidí zarudlý a prosáklý bubínek. Dojde-li k výtoku z ucha, je tento výtok vodový a bez zákalu.
Jaká je diagnóza a léčba?
Podezření na alergický původ nemoci vzniká již při výše popsaném typickém průběhu nemoci. Alergický původ se prokáže kožními testy, které se však provádějí až po odeznění zánětu. Léčbu určuje ORL lékař a má být vždy doplněna podáváním vakcíny nebo jiné formy snižování přecitlivělosti. Důležitá je i léčba chronických ložisek v těle (zvětšená nosní mandle, zkažené zuby).