Bromelain
Ačkoli je někdy uváděno, že bromelain spaluje tuk a působí hubnutí, není to tak docela pravda. Tato látka tuk štěpit nedokáže, zato pomáhá jinde.

Jak funguje
Jedná se o komplex enzymů, což jsou jednoduše řečeno motory chemických reakcí v organismech. Bromelain v organismu působí štěpení látek bílkovinné povahy. Díky nim působí hlavně protizánětlivě a podporuje trávení. Protizánětlivé působení mimo střevní trakt není však přesně objasněno. V krevní plasmě jsou totiž enzymy, které bromelain ničí.
Kde jej naleznete
Zdrojem bromelainu jsou čerstvé plody ananasu a také šťáva z něj připravená. Nalézá se také v řadě potravních doplňků a některých léčivých přípravcích. Stejně jako jiné enzymy je ničen teplem.
Kdy pomůže
Bromelain je možné užívat např. po operacích, při pohmožděních a zánětech. Urychlí regeneraci organismu a zlepší jeho funkce. Bromelain zřejmě pomáhá v prevenci rakoviny, léčbě artritidy (zánětlivé onemocnění kloubů) a ulcerózní kolitidy (zánětlivé onemocnění střev). Podílí se určitou měrou na zvýšení vylučování tuku z organismu, ale sám ho neštěpí.
Na co dát pozor
Nežádoucí účinky jsou minimální. V některých případech může působit žaludeční potíže, průjem a alergické reakce. Užíváte léky snižující srážení krve? Buďte opatrní. Bromelain může zvyšovat účinek těchto léků. V těchto případech je vhodná konzultace s lékařem.
Kdy bromelain pomůže...
Užívání potravních doplňků nebo léčivých přípravků s obsahem bromelainu lze vyzkoušet v následujících případech:
- po operacích
- po poraněních nosních a čelních dutin spojených s otoky
- při odstraňování tkáně poškozené např. popálením
- při zánětlivých a alergických stavech
- při užívání antibiotik, kdy podporuje jejich účinek
- při otocích způsobených dysfunkcí lymfatického systému
Obvykle se užívá v kombinaci s dalšími látkami. Pro správné dávkování je vhodné se vždy řídit doporučením výrobce konkrétního přípravku. Bromelain je potřeba užívat nalačno, tzn. 1/2 hodiny před jídlem nebo 2 hodiny po něm a dostatečně ho zapíjet.
(cer)