Sluncem políbená, nikoliv spálená. Jak skutečně ochránit kůži?
Chráníte svou kůži poctivě ochranným faktorem? Nebo se přestáváte mazat po pár dnech na slunci, protože už máte přece základ? S těmito letními tipy můžete být na slunci co nejvíce a přitom zůstat v bezpečí.

Nejdůležitější body článku:
- Opalovací prostředky mají různé formy – vyberte mléko, emulzi, sprej nebo tuhý prostředek.
- Nevracejte se z dovolené s poloprázdnou lahvičkou krému.
- Mazat bychom se měli nejen na pláži. Opalovák patří i do města nebo na procházku.
- Při spálení vám pomůže pravidlo 5Z.
Jak a čím se namazat?
Opalovací krém bychom měli brát jako samozřejmost, podobně jako třeba kartáček na zuby. Nejen když míříme na pláž, ale také když jdeme poobědvat na zahrádku nebo bereme děti na hřiště.
Jaký krém vybrat? Záleží na:
- fototypu – pokud patříte mezi světlé typy (rychle se spálíte), sáhněte po SPF 30–50. Tmavším typům postačí SPF 15–30.
- plánu dne – na výlet do hor nebo k moři vždy minimálně SPF 30, na běžný městský den alespoň SPF 15.
- typu filtru. Fyzikální filtry zůstávají na povrchu pokožky a jsou skvělé pro děti a citlivou pleť. Fungují hned, ale někdy zanechávají bílý film. Chemické filtry se vstřebávají do kůže, jsou příjemnější na dotek, ale vyžadují nanesení 20–30 minut před sluněním.
Tip uLékaře.cz: Jaký je váš fototyp? Udělejte si krátký online test.
Kolik opalovacího krému?
Nanést bychom měli zhruba 6–7 čajových lžiček krému na celé tělo. Aplikaci opakujme každé dvě hodiny a také vždy po koupání nebo po válení v písku.
Ochranný faktor se v posledních letech přidává do celé řady kosmetických přípravků vč. makeupů, krycích tónovaných přípravků, hydratačních a denních krémů. To aplikaci zjednodušuje a snadno se tak může stát součástí běžné denní rutiny. Jen je potřeba zohlednit SPF. Pokud běžně potřebuji faktor 30, make-up s SPF 15 neochrání pleť dostatečně.
Móda, která chrání před sluncem
Dlouhý rukáv v létě může být praktický. Tmavší barvy a materiály jako polyester chrání před UV paprsky lépe než lehké bavlněné triko.
Na trhu už běžně najdeme i oblečení s UV faktorem – to je ideální pro děti, protože pod oděvem je pak nemusíme mazat. K ochraně hlavy rozhodně přidejte široký klobouk a kvalitní sluneční brýle. Ušetříte své oči a potažmo i kůži kolem nich, kde se rychle tvoří vrásky.
Slunce má svůj čas
Mezi 11. a 15. hodinou se s námi slunce nemazlí. V tomto čase je nejlepší schovat se pod slunečník, posedět v kavárně nebo si dát siestu. A že je zrovna oblačno? UV paprsky dopadají na zem i za mraků. Výmluva „dneska se mazat nemusím, vždyť je pod mrakem“ opravdu neplatí.
Tip uLékaře.cz: Online poradna je s vámi i na letní dovolené. Otázky na zdraví své nebo své rodiny pokládejte v jakémkoliv časovém pásmu, ve dne i v noci.
Malé děti a slunce? Ještě opatrněji
Děti do 6 měsíců by se na přímé slunce vůbec neměly dostat. Starší miminka a batolata by se měly pohybovat venku jen s kvalitním stínem – tedy dlouhými rukávy, kloboukem a opalovacím krémem s fyzikálním filtrem a SPF 50+. Platí zlaté pravidlo: radši čepice a dlouhé rukávy než risk.
Spálil(a) jsem se na slunci. co teď?
Kůže zarudla, pálí a možná se i objevují puchýře. V takovém případě platí pravidlo 5Z:
- Zchladit – Pomůže vlažná sprcha či studené obklady.
- Zklidnit – Úlevu přinese gel aloe vera nebo sprej Panthenol.
- Zvlhčit – Hydrataci dopřejme tělu i zevnitř a pijme hodně čisté vody.
- Ztišit bolest – Při větším otoku může pomoct antihistaminikum (např. Zodac), při bolesti pak Ibalgin nebo Paralen.
- Zákaz slunce – Dopřejme si pár dní odpočinku výhradně v chládku.
Závěr
Slunce rozhodně není nepřítel, jak se může zdát. Nepřítele z něj děláme jen svou nepozorností. Slunce nám dává dobrou náladu, teplo, vitamín D a také krásné vzpomínky. Stačí se s ním naučit zdravě vycházet.
Tip uLékaře.cz: Co je UV záření a co dělá s naším tělem? Doporučujeme k přečtení také článek Naše kůže si pamatuje každé spálení.