#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

CHOPN zvyšuje riziko mortality po koronární intervenci

Dýchat.cz 11.2.2008

Přestože předešlé studie spojují CHOPN se zvýšenou mortalitou během hospitalizace po revaskularizačních zákrocích, Dr. Deepak L. Bhatt a jeho kolegové z Clevelandu píšou: Naše studie je první, která potvrzuje, že CHOPN významně ovlivňuje mortalitu po perkutánní koronární intervenci (PCI).

Dr. Bhatt a jeho výzkumná skupina dlouhodobě sledovali 10 994 pacientů, kteří podstoupili PCI. Mezi nimi bylo i 1 117 lidí trpících CHOPN. Celých 2,9 % pacientů s CHOPN zemřelo ještě v nemocnici, zatímco ve zbývající skupině to bylo jen 1,2 %. Na konci follow-up fáze, která trvala průměrně 33 měsíců, bylo naživu 89,6 % pacientů z kontrolní skupiny, zatímco ve skupině s CHOPN to bylo mnohem méně 75,6 %.

I poté, co byly výsledky statisticky korigovány kvůli přítomnosti mnoha dalších souběžně působících faktorů, vycházelo, že CHOPN zůstává nezávislým rizikovým faktorem mortality v nemocnici a nese s sebou 2,5násobně vyšší riziko úmrtí. Při další statistické korekci podle hladin CRP před zákrokem bylo riziko smrti u pacientů s CHOPN stále minimálně 2,2krát vyšší.

Dlouhodobá mortalita byla u pacientů s CHOPN taktéž zvýšena 2,16krát. A to i přesto, že četnost pooperačních komplikací, vaskulárních a krvácivých komplikací a úspěšnost zákroku byly v obou skupinách srovnatelné. Výzkumníci zprávu uzavírají s poznatkem, že CHOPN je nezávislým prediktorem hospitalizační či dlouhodobé mortality.

Am J Cardiol 2005;96:756-759.

Doporučujeme

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS##MICRODATA#