Otřes mozku
Otřes mozku je nejčastějším projevem při úrazu hlavy. Jedná se o přechodné lehké postižení celého mozku.

Jaké jsou příznaky?
Klasické příznaky otřesu mozku jsou bezvědomí, většinou krátkého trvání, navazující okamžitě na úraz. Dojde-li k bezvědomí až po určité době po úrazu, je třeba nabádat k opatrnosti a pacienta pečlivě sledovat. Dalším typickým znakem je, že pacient si nepamatuje na období při a chvíli po úrazu. Tento fenomén se nazývá retrográdní amnézie. Časně nastupují bolesti hlavy, přidává se nevolnost a zvracení.
#IMG#Je třeba pacienta hospitalizovat?
Každý případ je třeba posuzovat přísně individuálně. Při lehčích otřesech mozku je možné nechat pacienta za plné informovanosti jeho rodiny sledovat v domácím prostředí. To znamená sledovat pacienta, zda nezvrací, zda se nezvětšuje bolest hlavy a závrať, zda nenastupuje zvyšující se spavost, zda je pacient probuditelný a odpovídá přiléhavě na otázky, zda je orientován v čase a místě. Při každé nejistotě je nutná kontrola lékařem buď v domácím prostředí, nebo v nemocnici.
Jaká je léčba?
Léčba otřesu mozku začíná klidem, tlumením bolestí hlavy, zvracení a závratí. Při výraznějším zvracení jsou vhodné infuze s dodávkou minerálů. Je třeba kontrola u neurologa pro vyloučení možných komplikací. Na klidový režim navazuje rekonvalescentní režim v domácím prostředí, u dětí s několikadenní absencí ve škole a 4–6týdenním vynecháním tělesné výchovy.
Jaké mohou vzniknout po otřesu mozku následky?
Většina otřesů mozku nezanechává obtíže, na druhou stranu může tento nezávažný úraz hlavy spustit bolesti hlavy, a to jak vazomotorické, tak migrenózní či chronické v rámci tzv. postkomočního syndromu.