#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Rektoskopie

Ordinace 24.4.2008

Rektoskopie je vyšetřovací metoda, pomocí které může lékař prohlédnout konečnou část trávicí trubice, rektum. Konkrétně se jedná o konečník a konec tlustého střeva. K vyšetření slouží přístroj zvaný rektoskop. Klasický rektoskop se skládá z kovové trubice, optiky a zdroje světla.

kolonoskopie
kolonoskopie
Je vyšetřovací metoda, pomocí které může lékař prohlédnout konečnou část trávicí trubice, rektum. Konkrétně se jedná o konečník a konec tlustého střeva. K vyšetření slouží přístroj zvaný rektoskop. Klasický rektoskop se skládá z kovové trubice, optiky a zdroje světla. #IMG#

Jakým způsobem rektoskop funguje?

Konec rektoskopu se zavádí do konečníku. Na druhý konec lékař nasazuje optiku. Zdroj světla ústí do kovové trubice. Po zavedení kovové trubice do konečníku, lékař vyšetřovaný prostor prohlíží. Výhodou rektoskopie je, že je možné zavést skrz trubici malé nástroje a odebrat vzorky. Ty se pak posílají k dalšímu histologickému vyšetření. Při histologickém vyšetření se tkáň zkoumá pod mikroskopem. Podle jednotlivých struktur ve vzorku lze poznat charakter onemocnění.

Kdy je rektoskopie nutná?

Lékař Vám obvykle doporučí toto vyšetření při podezření na zánětlivé, nádorové nebo jiné onemocnění konečníku. Důležitou roli hraje rektoskopie u krvácení z výše uvedené oblasti. Pomocí rektoskopie lze určit, zda se jednalo o krvácení z hemoroidů nebo z nádoru. Hemoroidy jsou celkem běžné onemocnění. Jde v podstatě o rozšířené žíly v konečníku. Tedy onemocnění sice nepříjemné, ale život bezprostředně neohrožující.

Je třeba mít z tohoto vyšetření obavy?

Vyšetření pro Vás může být poněkud nepohodlné kvůli poloze, ve které se provádí. Poloha je tzv. na pejska (na kočičku), tedy na všech čtyřech pokrčených končetinách (kolenou a loktech). Vyšetření není možno provést u osob s náhradou kolenního kloubu, nebo u pacientů krátce po úraze kolene nebo kotníku, protože požadovanou polohu nezaujmou. Dále se vyšetření neprovádí u osob v těžkém stavu. Vyšetření je nebolestivé, není třeba se ho obávat.

Před vyšetřením

Pokud bude rektoskopie součástí ostatních vyšetření během Vašeho pobytu v nemocnici, sestry se o přípravu postarají. Před výkonem dostanete tzv. klyzma. To znamená, že Vám sestra pomocí hadičky zavede do konečníku roztok, po kterém se budete postupně vyprazdňovat. Tak se konečník vyprázdní a bude ho možné dobře prohlédnout. Pokud budete vyšetřeni ambulantně, doporučuje se vzít si jeden glycerínový čípek večer a další ráno.

Průběh vyšetření

Po zaujmutí příslušné polohy Vám lékař opatrně zavede kovovou trubici rektoskopu do konečníku. Trubice je na konci potřena mesocainem. To je mast, která Vám vyšetřovanou oblast částečně znecitliví. Nemusíte se ničeho obávat, lékař Vám před vyšetřením vše vysvětlí a při vyšetření Vás postupně bude na další kroky upozorňovat. Klidně dýchejte a neměňte výchozí polohu. Vyšetření trvá 5 až 10 min.

Po vyšetření

Po vyšetření není potřeba dodržovat nějaký speciální režim. Můžete normálně jíst, pít a vykonávat běžnou denní činnost.

Výsledek Vám lékař oznámí ihned po výkonu. Pokud odebíral z Vašeho konečníku vzorky, pak bude výsledek zhruba za týden.

Jaká je jiná šance?

Nelze-li z nějakého důvodu provést rektoskopii, je možné použít CT vyšetření nebo RTG vyšetření s tzv. kontrastem. Konečník je také přehledný při koloskopii, což je vyšetřovací metoda pro celé tlusté střevo.

kas

Doporučujeme

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS##MICRODATA#