Bolesti břicha a další celkové příznaky
Dobrý den,
ráda bych Vás požádala o pomoc a radu ohledně mých zdravotních problémů.
Mám tyto problémy:
- bolest pravého boku, vystřelování bolesti až pod pravou lopatku
- bolest v na pravé straně podbřišku, nad kyčlí
- bolesti kolem pupku a to směrem nad i pod ním
- velké problémy s trávením (palčivé pocity za hrudní kostí trvající od několika minut do několika hodin, palčivý pocit v hrdle nebo pocit zvratků v krku, větry nebo říhání, nadýmání či hučení v žaludku, nevolnost až zvracení, bolesti břicha, obtíže zhoršující se v poloze vleže, pocity nafouklého břicha (neustále), pocit nestrávení potravy a to i při "dietě")
- velké problémy se stolicí a tlaky na konečník
- občasné záchvaty zimnice
- nadměrné pocení, zchvácenost
- v krvi (cituji praktického lékaře) nadměrné množství vápníku, nedostatek fosforu
- neustálé bolesti hlavy
- velmi silná, píchává, bolest v uších, nedá se to vydržet...
- sucho v ústech
- mám těžkou nedoslýchavost (záněty uší...vracející se... - praktická lékařka tohle absolutně neřeší)
- odebrán žlučník (v roce 2011)
Tyto problémy již nějakou dobu přetrvávají (některé mám velmi dlouhou dobu)
Mám obavy, zda se nejedná o něco závažnějšího ohledně mého zdravotního stavu (tedy např. nádor).
Děkuji.
MUDr. Kateřina Kovaříková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Praktický lékař pro dospělé, Vamed-Mediterra
Dobrý večer,
zdravotních potíží máte tedy skutečně mnoho, což není příjemné. Pokusím se postupně co nejlépe odpovědět na Vaše dotazy.
Začneme bolestmi břicha - někdy se stává, že i při odstranění žlučníku trvají dále zažívací problémy a bolesti břicha. Příčina je většinou ve špatné funkci žlučníku, ale může se stát, že se utvoří kameny ve žlučovodech. Bylo by tedy vhodné kontrolní vyšetření ultrazvukem. Palčivé bolesti budou od překyselení žaludku a může být přítomen i reflux do jícnu. Je vhodné vyzkoušet léčbu léky jako je například Omeprazol a doplnit endoskopické vyšetření.
Další vyšetření by mělo být zaměřeno na štítnou žlázu - vhodnější bude konzultace na endokrinologii.
Problém s bolestí v uších a s pískáním bude vhodné vyšetřit na ORL. Samozřejmě provedou i vyšetření sluchu. Nedoslýchavost je možné většinou řešit naslouchátkem.
Tedy shrnuto čeká Vás celkové vyšetření.
Snad se tedy brzy objasní příčina Vašich obtíží.
S pozdravem
MUDr. Soňa Boušková
Specializace: Vnitřní lékařství
Dobrý den, paní Zdeňko, chápu, že si děláte starosti o své zdraví, Vaše obtíže jsou podle toho, jak to popisujete velmi nepříjemné a omezující. Bohužel se to neobejde bez důkladnějšího vyšetření. Doporučuji Vám, abyste začala u praktického lékaře základním vyšetřením laboratorních testů, mezi které patří patří krevní obraz, ukazatele zánětu, vyšetření zaměřená na funkci orgánů – jater, slinivky, ledviny, štítné žlázy, dále krevní cukr, bílkovina, albumin, kyselina močová, krevní tuky. Vhodné je vyšetření moči, případně stolice. Doporučuji rovněž doplnit testy na potravinové nesnášenlivosti a alergie, není neobvyklé, že se na ně přijde i v pozdějším věku. Jde zejména o lepek a mléčnou bílkovinu, také mléčný cukt laktózu. Měla byste podstoupit ultrazvuk břicha. Podle výsledků by se postupovalo dále.
Každopádně se domnívám, byste měla požádat praktického lékaře o žádanku na gastroenterologii, kde by se měla vyšetřit trávicí trubice, tedy gastroskopie a kolonskopie. Pocity nadmutí, říhání, pálení za hrudní kostí a pocity, které máte v hrdle jsou nejspíše způsobeny refluxním onemocněním jícnu. To je onemocnění, při kterém se kyselý obsah žaludku vrací do jícnu a někdy až do úst. Jícen je kyselou tráveninou drážděný a vznikají v něm různé změny jako například zánět. Je možné, že také máte infekci v žaludku bakterií Helicobacter pylori. To se zjistí buď při gastroskopii nebo vyšetřením ze stolice u praktického lékaře. Dostanete pak lék ze skupiny blokátorů protonové pumpy (Helicid, Omeprazol, Lanzul...), který můžete začít užívat už nyní v dávce 20mg dvěkrát denně. Když by se potvrdila infekce, léčí se dvěma antibiotiky.
Obtíže s břichem také mohou být způsobené problémy s játry, žlučovými cestymi, ale také slinivkou či záněty v tlustém střevě. K objasnění toho, oč jde, napomohou výše zmíněná vyšetření.
Pro bolesti hlavy byste měla být vyšetřena na neurologii a pro nedoslýchavost a záněty uší na ORL; žádanky Vám opět vystaví Váš praktický lékař. Při vyšetření by stalo za úvahu, proč máte v krvi vysoké hodnoty vápníku a nedostatek fosforu. Možná byste měla navštívit i osteologické centrum.
Záchvaty zimnice a pocení, mouhou souviset se zánětem, nějakou z vnitřních chorob, ale také s možným hormonálním rozladem v období přechodu. Proto navštivte i svého gynekologa.
Jestli užíváte nějaké léky, poraďte se s praktickým lékařem, zda některé Vaše problémy nejsou způsobené jejich nežádoucími účinky. Nebývá to neobvyklé.
Jak jistě tušíte, podle toho, co jste popsala, se může jednat o celé spektrum příčin, někdy se jich může najít více, někdy se jedná o jedno onemocnění, které způsobuje vše ostatní.
Zatím tedy doporučím vyčkat výsledků vyšetření, užívat Omeprazol 20 mg 2x denně, probiotika denně, bylinný čaj na žaludek a střeva. Dodržujte dietu vhodnou při refluxním onemocnění jícnu i obtížích se střevy. Nepijte alkohol, kávu, bublinkové nápoje. Nejezte příliš kořeněná ani pálivá jídla, vyhněte se tučnému, mastnému, smaženému. Nejezte čokoládu ani moc sladkostí, omezte kynuté pečivo a nekysané mléčné výrobky. Vynechejte pochutiny (brambůrky, křupky a pod.), fast food.
Pokud kouříte, omezte to, nebo ještě lépe přestaňte. Jezte malé porce častěji. Nepracujte v předklonu a nezvedejte těžká břemena. Na noc si hodně podkládejte záda a nejezte dvě hodiny před ulehnutím.
Věřím, že se důkladným vyšetřením odhalí, co způsobuje Vaše trápení a dostane se Vám léčby, která Vám uleví. S pozdravem MUDr. Soňa Boušková