Reklama
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Reklama

Bolesti břicha/podbříšku a občasné průjmy

Vnitřní lékařství Karel 5.9.2013

Bolesti břicha/podbříšku a občasné průjmy

Dobrý večer,
již delší dobu mě trápí nepříjemné pocity v oblasti břišní, především v levém podbříšku. V následujících textu se budu snažit popsat co nejpodrobněji průběh dosavadních potíží,
prozatimní vyšetření a vedlejší (související) projevy:
Na počátku května jsem prodělal pravděpodobně nějakou střevní infekci (pocit na zvracení, špatně od žaludku s bolestí v celém břiše, nevolnost, zimnice, horečka kolem 38,5 a průjmy). Jak rychle přišla, tak i ty nejvážnější příznaky jako průjem a horečka odešly během noci (avšak spontánní bolest v žaludku, špatné trávení a různé tlaky ještě přetrvávaly poměrně dlouhou dobu, cca 2,3 týdny) - tuto infekci prodělalo poměrně velké množství lidí v mém okolí, doteď nevím, zda to byl nějaký bacil přenesený vzduchem nebo byl jeho původ z jídla - bramborový salát a řízek. Posléze byl několik týdnů klid, v tříslech se mi objevila jen nějaká vyrážka, která svědila já ji trochu rozdrbal, protože neuvěřitelně svědila a ona se mi poté hojila kolem 2 měsíců, doteď mám z ní hnědý flek v místech výskytu. Týden poté, zhruba v pol. června začaly lehké bolesti směrem od třísel do L podbříšku, křeče, nadýmáni, časté průjmy ani další závažné bolesti mě nečekaly. V první pol. července nastal ústup obtíží zhruba na týden, aby se posléze vše od druhé pol. července vrátilo do starých kolejí s bolestí, která jeden večer začala takovým taháním a pálením v nejnižší části břicha, u třísel, nad genitáliemi a pokračovala klasicky do L podbříšku, včetně různých tlaků a občasného píchnutí a bolesti kolem pupíku nebo směrem na P stranu, párkrát se objevily i kratší křeče předcházející průjmu, jako když máme klasický průjem z nečeho co nám nesedlo. Měl jsem tehdy pocit, jako kdyby se střídala zácpa s normální stolicí a někdy průjmem. Na přelomu července/srpna jsem navštívil interní oddělení, tam jsem byl vyšetřen: ekg v pořádku, tlak rovněž, moč také - jen mě zarazilo poměrně vysoké ph 8 a krev - také v pořádku, včetně sedimentace i hodnot crp, ty byly méně než 2 (pak už to prý níže nezkoumají), absolvoval jsem i v tento čas sono - bez viditelných změn na vnitřních orgánech.
Domluvil jsem se poté, co problémy neustaly, na kolonoskopii, kterou jsem absolvoval ke konci srpna, nález ze zprávy je takový: "Přístroj byl zaveden volně do rekta, kde normální nález, sliznice klidná, cévní kresba dobře viditelná, dále volně přes sigma do descenden, transversum, ascendens a do ceka a 10cm terminal ilea, v celém rozsahu normální nález, komplikace 0; závěr: normální nález do ceka a 10cm terminal ilea. etio obtíží může být ortopedická, klinický stav velmi dobrý. Dle stavu a potíží kotrola lab. včetně M+S, UZ břicha.
Bolesti však po tomto zákroku i bez negativního nálezu zánětu, polypu nebo krvácení neustopily, a tak jsem navštívil obv. lékaře, který mi vzal rozbor krve a výtěr z recta (výsledky mi ještě nejsou známy). Jde mi o vypátrání skutečného původce mých problémů, je možné, že střevo je podrážděné i od isotretinoinu, který jsem bral od pol. dubna zhruba do pol. července, ale mám rovněž strach, zda se nerozvinul zánět v některé části střeva, nebo i ten strašák jmenem Crohnova choroba - i když pro tu by zase nenasvědčovalo vyšetrené tlusté střevo, i přechod do tenkého, včetně dobrých krevních výsledků, nebo se mohu mýlit?
Ještě bych rád na závěr popsal detailněji potíže i ony vedlejší projevy, které by s tím mohly souviset:
1.Bolest převažuje v L podbříšku, občas vystřelí směrem nahoru až do zad směrem k ledvinám, někdy pod levé žebro, nebo je i v úrovni pupíku a pod ním, bolest a tlak jsou přítomny většinou v sedě, méně ve stoje a občas i dík přišlým "akutním střevním potížím-průjem" v leže. Někdy se vyskytne takový hřejivý pocit na prostředku pupíku a nad ním, směrem na žaludek (ještě je mi podivná jedna věc, která by mohla pomoci v diagnostice, a sice, že po požití jednoho (i půl piva) v kratším čase se bolest vyskytuje opět v oblasti prostředku břicha (u vody se toto nevyskytuje-zda je to pivní perlivostí anebo obsahem alkoholu netuším), ale spíše takové píchavé nepohodlí a tlak, to svědčí o nějaké nefunkčnosti nebo intoleranci, jen nevím co je toho příčinou.
2.V oblasti L podbřísku (pásu svalstva jež vede ke kyčli), v jeho dolní pol.cca 10 cm od třísel, cca jsem si nalezl cosi vystouplého, dá se to nahmatat, je to zhruba do délky 6,7 cm a šířky do 0,5 cm, zhruba takové 2 podlouhé tyčinky, bulky a mám podezření, zda se nejedná o zvětšené uzliny jako reakci na nějaký zánět (nahmatal jsem si tyto útvary i u levé kyčelní kosti a občas i na pravé straně, v L podbříšku jsou však vystoupliny nejvýraznější, na dotek jsou nebolestivé, po nahmátnutí jsem lehkou bolest cítil zřídka.
3.Vyprazdňování: za období těch 2 měsíců průměrem vychází spíše tužší stolice, průjem tak cca 1, 2x týdně, spíše mě přišlo, že vyprazdnování je značně proměnlivé, někdy tuhá stolice jednou za 2,3 dny, poté 2 průjmy denně, poté opět chvíli klid a další proměnlivý vývoj. Stolice byla bez hlenu a nějaké viditelné krve, akorát několikrát jsem si nalezl na papíře miniaturní červenou tečku, ale to nevím, zda to není spíše z potravin, zeleniny apod. Nadýmání/plynatost není v průměru příliš častým, krom „předprůjmových chvil“.
4.Bolest páteře (především dolní poloviny) a pravého kolena, ale ta může souviset skutečně s lékem isotretinoinem, mám sice skoliozu, ale bolesti páteře mě tak dlouho jako poslední 2 měsíce nikdy nedržely. Koleno mě bolí i v klidovém stádiu a sedě, v leže nikoliv, bolest není 24 hod, ale znát je, zvláště při schodech a zátěži, normální chůze vcelku bez obtíží.
5.Stalo se mi párkrát, že jsem měl oslabené svalstvo, po nějaké zátěži (i krátké), několikrát při dlouhodobém ohnutí břicha jsem měl v břišní oblasti tlak/píchání, nevím jak to popsat. Zdá se mi prostě, že tělo je něčím oslabováno, zánětem nebo nějakým virem, parazitem a výkyvy jsou proměnlivější.
5.Poslední dny mě občas bolí i hlava, jinak za to období vždy bez zvýšených teplot. Zdá se i určitý úbytek váhy, který sice není nijak markantní, ale je, zhruba jde o 1-2 kg z mé tradiční váhy, úbytek tedy ne více než 5%, což není dramatické, ale o něčem to rovněž jistě svědčí.

Nabízí se asi řada diagnoz, nevím, čím bych mohl trpět, ale osobně si myslím, že je buď postiženo infekčně jen samotné tenké střevo (je možný i pozůstatek nějaké virové, bakteriální infekce (E.Coli, Hemophil, Streptococ Helicobacter nebo Candida), nebo přímo i parazitální - viz. úbytek váhy, nebo je jen postiženo zánětem nevážného původu?). Samotná střevní dysbioza je myslíte vyloučena? Snažím se brát kval. lactobac. Lacidofil a nově i obv. lékařem napsané Bifolac Forte, a že by doted' nezabraly? V souvislosti s těmi zvětšenými výstupky/uzlinami a bolestí v oblasti a nad oblastí těch nadtříselných/břišních uzlin asi není rovněž něco v pořádku, mohlo by se jednat i o jejich zánět s postižením tenkého střeva-tzv.intrabdominální nebo mezenteriální lymfadenitidu nebo i o postižení tzv. Yersinii entero., která napadá břišní uzlinky a má podobné příznaky (jako obč.průjmy/slabost/záněty kloubů a zvětš.míst.uzlin)? Nebo je možná příčina i ve slinivce a jejím chron. zánětu (viz ony nepříjemné pocity po požití většího množství piva nebo průjmy).
PS: Trávení jsem měl vždy ukázkové a průjmy jsem trpěl jen díky své psychice anebo špatně ztrávené potravině-to známe asi každý, jsou však možné takovéto problémy včetně průjmů jen od samotného postižení páteře, ať už jsou postižení (skříplé nervy, nebo skříplost i tlak na samotnou sliznice střeva) střev i trávících orgánu od páteře jakákoliv?

Předem vám děkuji za zodpovězení dotazu a případné rady ohledně dalších postupů (sám už vidím jediné def. rozřešení v podobě CT vyšetření a ještě zbývá vyšetření stolice, z které by mohlo ještě mnohé zjistit). jsem vám velmi závázán a předem se omlouvám za velký rozsah dotazu, ale snad to dopomůže k alespoň k přibližnému upřesnění pravděpodobně diagnózy, ale i za každý váš názor jsem vám velmi vděčen.

Odpovídá lékař:

MUDr. Milan Hrubý

Specializace: Nefrologie

Vážený pane Karle, Vaše úvahy o možných příčinách různých obtíží, které jste poměrně podrobně a komplexně popsal, mohou potvrdit nebo vyvrátit kombinace příslušných klinických, laboratorních a zobrazovacích vyšetření. Doporučuji Vám domluvit se s Vaším praktickým lékařem na koordinovaném postupu ve sspolupráci s jednotlivými ambulantními specialisty (gastroenterologem, nefrologem, urologem, neurologem, ortopedem). S pozdravem, MH.

Související dotazy

Bolest břicha v pravém podbřišku
Dobrý den, už cca 3 měsíce mám občasné bolesti v pravém...
Bolest v podbříšku
Dobrý den Chtěla bych se Vás zeptat. Před měsícem...
Průjmy a bolesti břicha
Dobrý den, Je mi 25 let a jsem z prahy. Od května...
Bolesti břicha, nadýmání, průjmy
Dobrý den, už přes rok mě trápí bolesti břicha, nadýmání...
Bolest v podbřišku
Dobrý den, už před týdnem jsem pociťovala, že v podbříšku...
Průjmy, bolesti břicha
Dobrý den. Už nějakou dobu trpím častými průjmy a bolestmi...

Doporučujeme

Více dotazů z poradny

Bolesti břicha, žena 50 let

Dobrý den, mé mamce je 50 let, má časté bolesti na pravé straně břicha (někdy...

Bolesti Břicha,hlavy,únava,zimnice

Dobrý den ;) chtěla bych se poradit ;) co mi může hrozit nebo zda se to dá nak...

Bolesti břicha,konečníku

Dobrý den, v poslední době,asi tak měsíc mám problémy s vyprazdńováním,stolice...

Bolesti břicha,krev na papíře

Dobrý den.Poslední měsíce mě začal trápit problém se zažíváním.Začalo to velmi...

Bolesti břicha,nadýmání, plynatost

Dobrý den, již asi 14 dní mě trápí potíže se zažíváním, které se projevují...

Bolesti břicha,nadýmání,plynatost,časté nucení na stolici

Dobrý den. Ani nevím kde začít.Takže začnu od začátku.Je mi 27 let.Vážím 58...

Bolesti břicha,opakované stolice během dne

Dobrý večer, mám přítele (15 let) který trpí cca 2 roky ( možná i déle.) Častějším...

Bolesti břicha,prujem,zvraceni

Dobry den,rada bych se zeptala o jakou nemoc muže jit. Muj manžel odmita jit...

Bolesti břicha,zad a žaludku

Dobrý den. Už nevím co dělat. Spoustu let mám problémy s nafouklým tvrdým břichem....

Bolesti břicha,žaludku a průjem

Dobrý den, poslední dobou mívám problémy se žaludkem. Většinou to nastává pro...

Bolesti břicha/zad

Dobrý den, je mi 20 let a zhruba před 2 roky jsem ucítila silnou bodavou bolest...

Bolesti bříška

Dobrý den, chtěla bych se prosím Vás zeptem, mám 4,5 letého syna, který si už...

Bolesti bříška

Dobrý den, můj syn 4,5 r. si již nějakou dobu stěžuje na bolesti břicha kolem...

Bolesti bříška

Dobrý den,měla bych dotaz,který se týká mé 7leté dcery.Už asi od 2let má bolesti...

Bolesti bříška

Dobrý den, Chci se zeptat, malý mi už asi 2 měsíce pořádně nespal ,budil (třeba...

Bolesti bříška a kloubů u dítěte a laboratorní vyšetření

Dobrý den, chtěla bych poprosit o zhodnocení přiloženého krevního obrazu 11...

Bolesti bříška u dítěte

Dobrý den, mám dotaz týkající se mojí osmileté dcery. Už třetí týden si stěžuje...

Bolesti bříška u kojence

Dobrýden, mám dotaz ohledně vnoučka, jsou mu 4 neděle, dcera stále kojí, ale...

Bolesti břišních svalů

Dobrý den, již od Ledna 2015 mám bolesti břicha (bodavá bolest). Intenzivně...

Bolesti C a LS chrbtice

Mam bolesti C a LS chrbtice s vyzarovanim do lavej lopatky a L.ramena, v LS...

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Porod

Dobrý den, jsem potřetí těhotná (37 let), aktuálně dle PM 37+3,dle UZ 39tt....

Pálení žáhy

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na dotaz ohledně léku Helicid (omeprazol)....

Kožní skvrny / fleky

Dobrý de , zhruba rok až dva pozoruji v oblasti ramenou, prsou a rukou bílé...

Bolest zubu, vytékající hnis

pred peti dny jsem mel bolest zubu,dalsi den to prestalo a nasledujici den jsem...

Výtok je cítit močí

Dobrý den, mám slabounký nažloutlý výtok, který je ale hodně cítit močí,což...

Zvýšené hodnoty krevního obrazu a jaterních testů

Dobrý deň chcem sa opýtať či vadí mať zvýšené hodnoty krvného obrazu pri poslednej...

Kručení a bublání v břiše

Dobrý den, chtěla bych se zeptat co by mohlo být neustále kruceni a bublání...

Menstruace a špinění

Dobrý den :) Mám dotaz . S MS .. Neměla jsem nikdy problém vše probíhalo bez...

Vysoké CRP

Dobrý den, prosím je hodnota CRP 374 hodně vysoká a je nutné hospitalizovat...

Cysta ve slezině

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Pred časem mi náhodně na CT byla zjištěna cysta...

Bolesti žaludku

Posledni dobou mam obcasne bolesti zaludku,mam docela stresove zamestnani. Za...

Motání hlavy, bolest hlavy

Dobrý den, Chtěl bych se zeptat, už cca 2 měsíce se mi mírně tocí hlava, připadala...

Bolest pod žebry

Dobrý den,před týdnem jsem prodělala klasickou chřipku, přetrvává kašel, který...

ATPO, TSH, TAG. C-reaktivní protein

Dobrý den,prosím objasněte mi tento krevní obraz, co to pro mně znamená. aTPO-2328,2kU/1,...

Cysta na vaječníku

Dobrý den, Minule jsem byla na ginekologii, Rekli mi ze mám cystu na vajecniku, Mam...

Prasklinky na žaludu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat,mám tyhle praskliny na žaludu je na to nějaka...

Vysoké CRP, přesto viróza?

Dobrý den... V neděli z ničeho nic syn 6 let horečky pod 39... V noci, nebo...

Pooperační průběh po odstranění mandlí

Dobrý den, v pondělí 25.2. mi byly v celkové narkoze odstraněny krční mandle...

Časté močení během menzes

Dobrý den, poslední dobou chodím během měsíčků často a hodně čůrat (skoro každou...

Bolest prsou

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, bolí mě obě prsa v dolní části a bradavky....

Reklama
Zavřít