Dotaz ohledně 7leté dcery, která je léčena na hypofunkci štítné žlázy.
Dobrý den,
mám dotaz ohledně 7leté dcery, která je léčena na hypofunkci štítné žlázy.
Od července 2017 užívá Euthyrox 50 (viz. přiložená zpráva). Její hodnoty jsou již v referenčních mezích, ale její ošetřující endokrinolog navrhuje opět zvýšení léku (Euthyrox 75) s odkazem na strumu s tím, že se chce dostat TSH pod 1 mlU/l (viz. přiložená zpráva).
Můžete mi prosím vysvětlit proč je nutné se dostat na tak nízkou hladinu TSH. Má obava je, že při tomto tempu navyšování (již po druhé během necelých 6ti měsíců) bude dcera do konce života závislá na velmi vysoké koncentraci léku. Přičemž jen díky užívání jodových tablet dokázal pediatr snížit hodnotu TSH z 11,78 mIU/l k 2/2016 na 6,103 mIU/l k 12.7.2017 (viz. stále přiložená zpráva).
Ošetřující endokrinolog nyní tvrdí, že užívání jódu s Euthyroxem je zbytečné.
Děkuji za Váš názor.
MUDr. Veronika Horáková
Specializace: Praktické lékařství Pracoviště: Klinika pracovního lékařství a cestovní medicíny FNKVDobrý den, dle přiložené zprávy dcera nemá sníženou funkci ŠŽ, fT4 je v normě, jedná se o subklinický stav při autoimunitním zánětu se zvětšením ŠŽ, a taky neužívá Euthyrox 50ug, ale 25 ug denně (1/2 tablety), tato dávky byla pak navýšená na doporučení endokrinologa na 37,5ug denně (1/2 tbl. 75ug). Primárním problémem je, že dcera má aktivní autoimunitní zánět štítné žlázy, přičemž i přesto, že nyní je funkce zatím v normě (normální fT4) je pravděpodobnost progrese do hypofunkce, snížené funkce z důvodu chronických zánětlivých změn tkáně ŠŽ s čím souvisí i postupné zvětšování ŠŽ (struma). Určitě by jsem plně následovala doporučení endokrinologa, supresí TSH pod 1 chce zabránit dalšímu nárůstu ŠŽ, co může dceři posléze dělat i potíže (stridor, chrapot, potíže s dýcháním, pocit cizího tělesa v krku, potíže s polykáním a podobně). To, že dcera bude nejspíše užívat hormony ŠŽ celoživotně Vás endokrinolog určitě informoval, přičemž jejích dávka se bude během života měnit, růstem stoupne potřeba hormonů, taky v zátěžových situacích, při nemoci, či v těhotenství budou dávky třeba vyšší, jindy pak nižší, vždy dle aktuálního hodnot TSH a fT4, proto je nutná pravidelná dispenzarizace a kontroly jak krve tak UZ. S pozdravem, Dr. Horáková