Extrakce zubu kvůli zánětu
Dobrý den,
už delší dobu (přes 2 měsíce) mi paní zubařka léčí zánět v zubu (dolníí sedmička). Z RTG usoudila, že mám rozsáhlý periapikální zánět. Vždy mi pročistí kanálky a dá vložku. Dvakrát mi vložka vydržela až do další návštěvy bez problému, ale dvakrát se stalo, že mě zub pod vložkou začal po několika dnech bolet, na dásni se mi udělala boule z hnisem a měl jsem zvýšenou teplotu. Naposledy mě začal navíc bolet i vedlejší zub. Teď mám zub otevřený už 3 dny a pořád je vedlejší zub citlivý. Už asi třikrát říkala, že není jasné, jestli se to podaří vyléčit a vyplnila mi žádanku do nemocnice na vytrhnutí, kdyby nepřestávaly bolesti.
Dotaz: je lepší zub nechat vytrhnout a vyléčí se pak ten zánět mnohem rychleji nebo mám ještě vydržet a dál zkoušet to čištění + vložky až dokud se to neuklidní? Nebo jsou nějaké další možnosti? Zatím jsem na to nikdy nebral antibiotika, prý by to nepomohlo. Předem díky za odpověď.

Dobrý den,
zub Vás neustále bolí, protože je v něm zbytek bakteriální infekce, kterou se paní doktorce nedaří zvládnout. Otevřením zubu se situace nezlepší. Zánět zde bude dál. Jedině může dojít k ústupu bolesti, ale šance na záchranu se s otevřením zubu značně snižují. Zánět uvnitř mrtvého zubu lze vyléčit pouze vyčištěním kanálků jak mechanicky, tak dezinfekčními výplachy a pak zub uzavřít, aby se do něj bakterie nemohli znovu vrátit. Antibiotika vám na záchranu zubu nepomohou. Zvládnou pouze infekci v okolí zubu, ale do zubu se nedostanou. Nevidím význam v tomto postupu. Pokud paní doktorka nevidí šanci v pročištění, navrhuji vybavení zbu. Zvažte pročištění s použitím mikroskopu. Musíte ovšem počítat s tím, že takto postižený zub má menší šanci na záchranu.
S přáním pěkného dne
Václav Manhart