Jak může být moje miminko ohroženo a jak mu včas pomoci.
Dobrý den, prosím Vás o radu. Mám devítiměsíční miminko, které se mi narodilo o malinko dříve, měl být narozen 11.8.2015 a narodil se mi 26.7.2015, když se můj malý chlapeček narodil, měl hodně silnou novorozeneckou žloutenku, byla jsem s ním 14dní v porodnici kde na něj svítili aby mu to polevilo, první den mu to slezlo o veliký kus ale pořád se mu to udržovalo na čísle více než 210. Pak mu to už pořád takhle zůstávalo a až asi dva dny před tím než nás propustili z nemocnice mu to teprve trošku kleslo asi na 180, pak nás propustili. Od té doby se mu pořád dělají odběry krve z hlavičky na všechny tyto testy a on má vše dobré ale pořád se mu u maximální hranice drží jaterní testy, pan doktor říká že to vůbec nemusí nic znamenat ale může i všechno, pokud mu to vyskočí nad tu hranici. Pořád mu to sice odebírá a hlídá ale my si myslíme že by se s tím něco mělo dělat víc, co když mu to nad tu hranici vyskočí najednou hodně a něco se tím zanedbá a nějak mu to nenávratně ublíží? Chci se prosím zeptat, jak se v takových případech postupuje a jestli se nedá proti tomu něco podniknout už teď a co z toho může vzniknout za nemoci?
Dále bych se prosím ráda zeptala, podle čeho se pozná u dítěte celiakie?

MUDr. Jana Harnová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Ordinace praktického lékaře, Líbeznice, JH medicaVáš dotaz odesílám specialistovi
MUDr. Jana Moravcová
Specializace: Infekční lékařství, Tropické a cestovní lékařství, Vnitřní lékařství Pracoviště: Nemocnice na Bulovce, klinika infekčních, parazitních a tropických nemocí
Novorozenecká žloutenka je velmi častým jevem u předčasně narozených dětí. Vzhledem k tomu, že je vašemu synovi již 8 měsíců, nebude se jednat o novorozeneckou žloutenku. Pokud se jaterní testy drží u horní hranice normy a nepřekračují tuto normu, nemusíte se ničeho obávat. Ve výsledcích jste neuvedla, jaká je hodnota bilirubinu. Zbytečně bych syna netrápila krevními odběry, pokud jsou všechny testy v normě. Z vaší zprávy jsem nepochopila, proč jsou odběry opakovaně prováděny, pokud jsou v normě.
Celiakie se nejčastěji pozná podle bolestí břicha, průjmy, chudokrevností. Orientační diagnostiku lze provést krevním vyšetřením protilátek.