Kopřivka
Dobrý den, psala jsem vám zhruba před 2tydny ohledně nepříjemného svědění zarudlých míst na těle. Dostalo se mi odpovědi a mockrát děkuju. Vyzkoušela jsem rady jako změnit prací prášek či brát léky na alergii, ale problém se nevyřešil. Ba naopak se mi vyskytují na větší rozloze. Nemůžu vypozorovat žádnou příčinu, prostě se to objeví alespoň jednou za den. Jsem právě na stáži ve Finsku do srpna. Mastičku či nějaké léky by mi mohl přivést přítel, nyní se mažu zinkovou mastí. Asi to do srpna vydržím, je to nepříjemné, jen se bojím, aby to nebylo něco horšího. Fotku mám pouze z dneška (příloha), vypadá to vždycky stejně, jen rozloha a místa výskytu se mění. Mockrát děkuji za odpověď.
MUDr. Kristýna Jiříčková
Specializace: Praktické lékařství Pracoviště: Medica s.r.o. Kladno Kročehlavy
Hezký den Natálie, díky za dotaz. Vaše vyrážka mi připomíná kopřivku. Kopřivka je velmi časté kožní onemocnění charakterizované výsevem prchavých, svědivých pupenů. Jedná se o heterogenní skupinu chorob se stejnou manifestací. Ústředním momentem vzniku kopřivky je degranulace mastocytů s uvolněním v nich obsažených vazoaktivních látek (především histaminu, cytokinů, leukotrienů atd.), které působí vazodilataci a zvýšení propustnosti cévních stěn.
Jelikož přesná příčina vzniku kopřivky není známa, přistupuje se často k léčbě symptomů nemoci- tzv. symptomatická léčba. Nedílnou součástí symptomatické léčby je zavedení obecných opatření, které mají eliminovat případné rizikové či zhoršující faktory : omezit nadměrné teplo, stres, alkohol, těsné prádlo.
Dále je doporučeno u některých typů kopřivek aplikovat vlažné sprchy, nosit kvalitní oblečení, nahradit určité skupiny léků látkami, které kopřivku nezhoršují. U posledního opatření je třeba říci, že náhrada může proběhnout pouze tehdy, je-li výměna léků možná.
Lokální léčba je zaměřena především k potlačení svědění, které je pro pacienta nejhorší. Vhodná je aplikace roztoků a mastí s obsahem 1% mentolu. Velmi důležitý aspekt léčby je informovat pacienta o tom, že i přes složité vyšetřování a pátrání po příčině nemoci, je důvod jejího vzniku často nevysvětlen.
S pozdravem, K. Jiříčková