Poranění 4. prstu na ruce
Dobrý den, asi před dvěma měsíci jsem při rychlém pohybu zavadil rukou o strom a trochu jsem si vyvrátil prst(prsteníček), mám pocit, že to trochu i zapraskalo. Chvíli to bolelo, ale pak to přestalo a víc bolet to začalo až druhý den, kdy se taky objevil trochu otok, ale nijak velký. Postupně se to lepšilo, ale nevím zda je normální, že bolest trochu cítím ještě teď, pokud sportuju nebo dělám něco rukama cítím i druhý den bolest. Není to nijak nesnesitelné jen nepříjemné a třeba při sportu nemůžu zabírat rukou na 100%. Bolest je cítit v dlani/na hřbetu ruky, tam kde se prst připojuje k dlani a pak trochu také na horní straně předloktí. Je normální, že je to cítit takhle dlouho i když to nevypadalo jako nic závažného? Mohlo to zapraskání znamenat, že se něco poškodilo? Myslel jsem, že to bylo zapraskání jako při prokřupání kloubů, ale teď si říkám jestli se tam přeci jen nemohlo něco trochu natrhnout.Díky

MUDr. Markéta Pražáková Ph.D.
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Praktická lékařka, Kralupy nad VltavouDobrý večer, Adame, vzhledem k tomu, že k poranění došlo již před 2 měsíci a stále máte potíže, bylo by vhodné vyšetření u specialisty- ortopeda či chirurga. Váš dotaz ještě předám našemu odborníkovi z oboru ortopedie, odpoví Vám co nejdříve to bude možné. Přeji Vám pěkný večer.
MUDr. Milan Navrátil
Specializace: Balneologie, Dětská chirurgie, Dětská traumatologie, Fyzikální medicína, Chirurgie, Ortopedie, Proktologie, Rehabilitační lékařství, Traumatologie Pracoviště: Úrazová nemocnice Brno
Zřejmě se jednalo o těžší distorzi, podvrtnutí kloubu nad základním článkem 4. prstu. Přitom dochází k natažení, částečnému nebo úplnému přerušení fixačních vazů. I když jsou tyto vazy zde malé přece jen jsou pro pohyb prstu významné.
Někdy dokonce může dojít k odtržení i malé čásečce kosti, nehojící se kostní fragment působí potíž.
Proto vyšetření na chirurgii nebo ortopedii, rtg snímek a znehybnění prstu s následnou rehabilitací.
Délka znehybnění podle nálezu.