Postcholecystektomický syndrom
Dobrý deň, som cca 3 mesiace po operácii žlčníka a posledný mesiac ma trápia bolesti pod pravým rebrovým oblúkom -pichanie, akoby tam ten žlčník bol. K tomu sa pridružujú rôzne boliestky brucha, kŕče, časté stolice - aj hnačkovité (občas boli aj celé žlté). Dočítala som sa o postcholecystektomickom syndróme. Viete mi, prosím, povedať viac o tomto syndróme? Môže tam byť nejaký zápal? (horúčky nemám, celkom normálne fungujem, ale je to nepríjemné a veľmi obmedzujúce v bežnom živote) Po operácii som bola úplne v pohode, mohla som jesť všetko a stolica bola tiež normálnej farby a konzistencie - všetko krásne pracovalo. Preto ma to teraz veľmi prekvapilo a potrebujem vedieť, o čo ide. Budem rada, ak mi poradíte, ako by som si vedela pomôcť sama, poprípade, aké vyšetrenie mám požadovať u lekárov.
Ďakujem.
MUDr. Kateřina Kovaříková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Slánská zdravotní, s.r.o., Slaný
Dobrý den,
postcholecystektomický syndrom po operaci žlučníku není tak vzácný. Zahrnuje obtíže, které jste popsala, tedy problémy se zažíváním bolesti. Příčinou je nesnášenlivost některých jídel a porucha činnosti žlučových cest i bez zánětu. Bylo by tedy vhodné, kdybyste se pokusila vysledovat, které potraviny Vám nedělají dobře a ty potom v dietě omezit . K podpoře trávení můžete užívat přípravky s obsahem kurkumy, např Febichol. Kurkumu můžete použít i jako koření při vaření. Proti bolesti lze užívat volně prodejná analgetika.
Váš praktický lékař Vám zřejmě provede vyšetření z krve tzv jaterní testy a případně Vás pošle na ultrazvukové vyšetření.
Při léčbě těchto obtíží je hlavní dietní režim a problémy mohou být bohužel dlouhodobé.
Přeji, aby se Váš zdravotní stav brzy zlepšil.
S pozdravem
MUDr. Juraj Mosendz
Specializace: Chirurgie Pracoviště: Palas-Athena
Dobrý den Silvie,
jako postcholecystektomický syndrom je označován soubor potíží po operaci žlučníku. Drtivá většina pacientů po operaci žlučníku nemá dále žádné potíže. Lehké běžné zažívací potíže po operaci žlučníku během 2-3 týdnů vymizí. Pokud potíže jsou, je potřeba vyšetřit jejich příčinu. Může se jednat o komplikaci po operaci. Proto je potřeba doplnit vyšetření krve a USG břicha, zda se nejedná o krevní výron /hematom/ v místě, kde se operoval žlučník, resp. infekci /absces/. Dále může být vycestovaný kámen v žlučových cestách, které se neoperují, ale ponechávají, jsou životně důležité. Při operaci může vypadnout kamínek do žlučových cest a ucpávat je. Další přičinou potíží po operaci žlučníku může být přetrvávání potíží, které neměli příčinu v žlučníku. Ne vždy se dá jasně určit příčina zažívacích potíží a mnohdy může být nález žlučových kámenů jen náhodný nález a nemusí být příčinou potíží. Jejich podíl na potížích ale taky nelze přesně určit. Prakticky tedy stejně často nakonec dojde k operaci žlučníku a pokud potíže nevymizí, je potřeba další došetřování. Ve Vašem případě bych tedy rozhodně doporučil nejdříve vyšetřit, zda se nejedná k výše uvedenou komplikaci po operaci žlučníku - doplnit laboratoře z krve včetně krveního obrazu, CRP a jaterních testů, USG břicha a dále dle nálezu, vhodné by bylo vyšetření chirurgem v místě, kde jste byla na operaci. V případě, že se vyloučí komplikace po operaci, pak vhodné gastroenterologické vyšetření včetně gastrofibroskopie, ev. kolonoskopie, vyšetření na potravinové alergie.