Při námaze, nebo horku, otékají nohy od kolen dolů
Dobrý den,
již delší dobu mě trápí to, že mi při námaze, nebo horku otékají nohy od kolen dolů a pokud je námaha příliš velká, tak mne i bolí, a zároveň mívám (i nezávisle na námaze) pocit jakoby těžkých nohou. Když je horko a dlouho stojím nebo chodím, tak pozoruji, že mi nohy i zfialovy (od kolen dolů), jakmile si sednu, do pár minut je to opět téměř v pořádku. Při fialoveni jsou i studené. Též mi natékají dlaně a prsty. To bývá spojeno se zarudnutím, pocitem nepříjemného tlaku a vystoupne mi žíla. Stává se to při cvičení, ale i samo od sebe, kdy je ruka v klidu. Častěji se to týká pravé ruky, ale poslední dobou se mi dějí obdobné věci i na levé, jen v menším měřítku a míň často (pravá oteče i několikrát za den). Je mi 18 let, takže bych to ráda řešila, jednak je to nepříjemné, jak pocitově, tak kosmeticky.Dekuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne.
MUDr. Veronika Horáková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Ambulance praktického lékaře Benátky nad Jizerou
Dobrý den, podle Vašeho popisu by jsem řekla, že příčina potíží je na úrovní žil. Jedná se dle mého o chornickou žilní nedostatečnost. Chronická žilní nedostatečnost se užívá pro označení poruchy žilní funkce chronického charakteru, která má objektivní známky a subjektivní příznaky
Za rizikové faktory vzniku chronického žilního onemocnění jsou považovány především věk, ženské pohlaví, vyšší tělesná výška, obezita, těhotenství a řada vlivů prostředí – stání nebo sezení při výkonu povolání, příp. dietní zvyklosti a s tím spojené poruchy vyprazdňování. Symptomy onemocnění jsou pestré. Dominuje bolest (spíše jde o tlak či pocit tíhy v končetině) a pocit otoku či napětí měnlivé intensity v závislosti na denní fázi. Dále může být přítomno svědění nebo pálení kůže, noční křeče, pocit neklidných nohou. U subjektivních obtíží je typická jejich variabilita v závislosti na denní aktivitě, poloze (horší ve vertikální poloze – ve stoje, chůzí se potíže zlepšují), činnosti (negativní je zejména dlouhodobé stání), teplotě, fázi menstruačního cyklu.
Z objektivních projevů jsou hlavními viditelné rozšířené podkožní žíly až varikosita, otok a kožní změny. Otoky typicky narůstají během dne a zmenšují se v horizontální poloze (např. po nočním odpočinku).
Mezi základní postupy v léčbě a prevenci dalšího rozvoje žilního onemocnění patří
režimová opatření – redukce hmotnosti u obézních, vyloučení nadměrného zvyšování nitrobřišního tlaku (léčba zácpy, vynechání nevhodných pracovních aktivit a sportů – vzpírání apod.), doporučení časté elevace končetin, optimálně i přes den (podkládání končetiny při práci), dostatek pohybu (chůze, plavání, jízda na kole), vyvarování se nadměrného slunění a lokální aplikace tepla (k prevenci nežádoucí vazodilatace). Dalším léčebným opatřením je konzervativní léčba, kompresivní terapie – ve formě elastické bandáže či kompresivních elastických punčoch, nejběžněji užívaná je II. kompresní třída, poukaz Vám vystaví Váš praktický lékař.
S pozdravem, Dr. Horáková