RTG plic
Dobrý den, prosím Vás o vysvětlení snímku RTG plic, jak moc je nález vážný.
Sumační snímek hrudníku v PA projekci
Plicní křídla rozvinutá s výraznou retikulární kresbou disperzně rozloženou bilat. -ve středních plicních polích akcentace a vpravo přechází až do infiltrativní sytosti, charakter intersticiálního procesu, baze- kostofrenické úhly ušetřeny.
Srdeční stín norm. konfigurace, kontury hladké.
Bránice v norm. hranici, kontury hladké kostofrenické úhly volné.
Res: intersticiální plicní proces - hrubé retikulární změny bilat. zejména vpravo.
Děkuji
MUDr. Jarmila Aseemová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Praktický lékař pro dospělé, Lipník nad Bečvou
Dobrý večer paní Evo.
Předpokládám, že RTG plic bylo provedeno z důvodu nějakých potíží (kašel, dušnost..?). Intersticiální plicní onemocnění je označení pro širokou škálu chorob, které postihují plicní sklípky. Jejich společným rysem je poškození stěny plicních sklípků s jejich následným jizvením. To má za následek jednak zhoršený přestup kyslíku ze vzduchu do krve (a oxidu uhličitého opačným směrem) a jednak ztuhnutí dříve pružných plic.
RTG plic může vzbudit jen podezření na postižení plicních sklípků, ale jednoznačný závěr poskytne až počítačová tomografie. Diagnozu lze obvykle stanovit kombinací zobrazovacích, funkčních a laboratorních testů. Léčba se odvíjí od zjištěného původu nemoci.
Aktuální nález svědčí o onemocnění plic, které je nezbytné dovyšetřit, rovněž je v pravé plíci změna nasvědčující pro možný zánět plic. Jelikož neznám anamnézu potíží, nemám jiné výsledky kromě RTG nemohu se vyjádřit k diagnoze a tedy ani k prognoze nemoci.
MUDr. Alice Breburdová
Specializace: Pneumologie, Vnitřní lékařství Pracoviště: Alergologie, plicní MUDr. Přemysl Rákosník, PrahaDobrý den, paní Evo. Podobný nález na RTG hrudníku je vždy nutné posuzovat v kontextu klinického obrazu. Pokud má pacient nějaké potíže (kašel, ztížené dýchání), pak je nutné kromě podrobnější zobrazovací metody (CT plic) obvykle doplnit i další vyšetření, nezřídka zahrnující i bronchoskopii (zavedení optického kabelu do dýchacích cest s odběrem vzorku plicní tkáně). Někdy se ale může jednat o náhodný nález na RTG, nedoprovázený žádnými stesky pacienta; v takovém případě je pak nutno nález porovnat se starší RTG dokumentací (pokud je k dispozici) a doplnit funkční vyšetření (stanovení plicních objemů a pod.), eventuálně pak rovněž CT. Na základě takto získaných výsledků se pak stanoví další postup - zda půjde o pouhé sledování nálezu v určitých časových intervalech, nebo zda nález zasluhuje podrobnější vyšetření - viz výše. Zvláště u pacientů staršího věku totiž může jít o změny staršího data (např. pozánětlivé, po expozici prachu apod.), které jsou v čase stabilní a dále se nemění a nezhoršují. Toto ovšem musí posoudit plicní specialista, na něhož Vás tímto odkazuji. S pozdravem, A.B.