Škrundání v břiše
Dobrý den, ráda bych poprosila o radu ohledně potíží s trávením. Cca 8 měsíců mě trápí dost hlasité škrundání spíše v levé části břicha pod žebry po jakémkoliv jídle, které poté někdy i přechází v bolest břicha. Problém nastal ze dne na den. Též je jakákoliv konzumace jídla i pití doprovázena říháním. Podstoupila jsem kolonoskopii s výsledkem nesp.zánětlivé změny, otok sliznice, jinak vše v pořádku, zaslány vzorky sliznice na histologii, které nic konkrétního neprokázali. Dále jsem podstoupila gastroskopii, kde také vše v pořádku. Odebrán vzorek stolice, zvýšená hodnota kalprotektinu na 253, dle Mudr. nemusím vzhledem k ostatním výsledkům vyšetření řešit. Dále provedeno sono břicha-zjištěn pouze 6mm polyp na stěně žlučníku. Jinak mám cca 8 let diagnostikovánu FNH jater, každý rok kontrola - beze změn, dokonce mírné zmenšení. Cca 1,5 měsíce již držím striktní dietu, z toho poslední 3 týdny též i bezlepkovou a bezlaktózovou dietu. Užívám bylinkové čaje na podporu trávení. Bohužel bez sebemenšího zlepšení. Poradíte co dál ještě provést za případná vyšetření, nebo čím by mohl být problém způsoben? Jsem z toho již po takové dlouhé době nelepšení se dost zoufalá...hlavně z toho že neznám příčinu obtíží. Děkuji Vám za radu.
MUDr. Lenka Smejkalová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé
Dobrý den paní Renáto.
Děkujeme za Váš dotaz. Chápu, že 8 měsíců je dlouhá doba. Podstoupila jste řadu vyšetření s nálezem nevysvětlujícím Vaše potíže. Nicméně i to je krok vpřed. Dle mého názoru není nutné podstupovat další vyšetření. Spíše se nabízí otázka, co se událo v období před začátkem potíží. Může se jednat o funkční onemocnění, kdy dochází k narušení regulačních mechanismů. Velký vliv zde má především psychický faktor. Mohlo se ve Vašem životě něco stát nebo působil dlouhodobý stres, který jste nemusela ani výrazněji vnímat a připouštět si, a následný stav je toho výsledkem. Doporučuji vyzkoušet probiotika a zamyslet se a zvážit návštěvu psychologa. Váš dotaz předávám specialistovi k odbornému vyjádření. Vyčkejte prosím na jeho odpověď. Přeji hodně štěstí.
MUDr. Philip Waka Njeka
Specializace: Gastroenterologie, Vnitřní lékařství Pracoviště: Oblastní nemocnice Příbram
Dobrý den Renato, děkuji za Váš dotaz
Chápu, že může být frustrující nevědět co Vám je. Důležité je, že z těch provedených vyšetření nic závažného nebylo odhaleno. Rozumím, že ta hodnota fekálního kalprotectinu pro Vás je neuklidňující, ale tato hodnota není nijak výrazně zvýšena. Doporučuji spíš kontrolu tohoto ukazatele cca za 2 měsíce a pokud bude stále zvýšena tak jistě Váš gastroenterolog navrhne další vyšetření. Zatím pro Vás je důležitý psychický klid, pokračovat s dietními opatření, možno stojí i za to se podívat na dietu low FODMAP, může přechodně pomoct zmírnit Vaše obtíže.
Děkuji a hezký den.
dr.Njeka