Tvorba ochlupení na bradě a hrudníku
Krásný dobrý den,
bohužel je to již pár let, co mne tento problém začal trápit, ale vzhledem k tomu, že všechno ostatní je v pořádku, nevěnovala jsem tomu přiliš velkou pozornost a myslela jsem že je tento problém způsoben stresem. Cca v 15 letech mi byla nalezena leidenská mutace s čímž souvisí i to, že nekouřím, piji pouze příležitostně (2-3 skleničky do roka, zařazuji do jídelníčku ovoce, zeleninu. Chodím i plavat a na procházky, koloběžku. Zkrátka to si mohu dovolit. Jednou do roka chodím na kontroly a beru to zodpovědně. Okolo 19. roku mne začala trápit hormonální nerovnováha a s tím i chloupky na hraně obličeje a na bradě. zezačátku jsem je vytrhávala, ale přibývalo jich více, nyní už i na hrudníku a na prsou. Když jsem před opatřeními chodila do práce, holila jsem se na hrudníku i bradě každý den. Občas chloupky bolestivě zarůstají. Nyní ve 23 letech už nevím co s tím. Neberu žádné léky a s nikým jsem to zatím neřešila. Co dělat? Kvůli jizvám a chloupkům nosím jen trička ke krku a bazén jsem začala vynechávat. Dá se tento problém kromě epilace nějak léčit? Antikoncepci brát nemohu, kvůli leidenské mutaci.
Děkuji za odpověď
MUDr. Xenie Zatloukalová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Praktický lékař Český TěšínDobrý den pani Ivano!Je třeba se nechat vyšetřit u endokrinologa,jestli máte v pořádku hormony .Už praktický lékař může zkontrolovat hormony štítné žlázy,ale další hormony zejména ženské hormony vyšetří jen endokrinolog.S pozdravem!Ještě dotaz předám endokrinologovi!
MUDr. Martina Rosická Ph.D.
Specializace: Endokrinologie Pracoviště: Ambulance pro endokrinologii, obezitologii, diabetologii a nutriční terapii
Dobrý den, Ivano,
určitě by bylo vhodné objednat se na endokrinologii a provést vyšetření zejména mužských hormonů (ale nejen). Příčina může být např. v syndromu polycystických ovarií (nejčastější příčina nadměrného růstu vousů u žen), ale nejen toto. Může se jednat např. o nějaký problém nadledvin nebo také vaječníků (od cyst až po nádory). Součástí vyšetření by mělo být také poctivé gynekologické vyšetření s vaginálním ultrazvukem.
Léčba se pak odvíjí od toho, co je zjištěno, ale není nikdy snadná a často ani příliš účinná. Možná spíš než léčbou bych to nazvala potlačením příznaků. U syndromu polycystických ovarií se nejčastěji volí antikoncepce, která je ze všech metod nejúčinnější. U vás bohužel nebude možná. Z dalších léků se uvádí například spironolakton nebo léky s antiandrogenním efektem jako je flutamid nebo finasterid. Bohužel mají řadu nežádocích účinků a lékaři je moc často nepoužívají právě z obavy z nich. Je možné si také na individuální dovoz zkusit zajistit lokální lék v krému s účinnou látkou eflornitin (Vaniqa).
Pokud je příčinou nádor, produkující mužské pohlaví hormony androgeny, což je v první řadě třeba vyloučit, pak je léčba samozřejmě úplně jiná, většinou chirurgická s cílem odstranit zdroj nadprodukce.
Hezké léto