Vysoký krevní tlak, arytmie cukrovka a RFA
Je mi 74 let. Mám vysoký krevní tlak, srdeční arytmii a cukrovku 2. typu.
Beru tyto lély:
prestarium forte 10 mg: 1- -
capidin 10 mg : 1 1 -
biseprolol 5 mg: 1- -
ebrantil 30 mg: - 1 1
rosucard 10 mg: - - 1
xarelto 20 mg: 1 - -
caltrate 600 mg - - 1
glusophage 500 mg: - - 1
Zajímal by mě lék na cukrovku, který si zatím hradí pacient. Cukr se pohybuje 5,7 - 5,9. Navštěvuji, co 4 měsíce kardiologa. Tlak mám v nomě, ale večer 150 - 160/90. Proto mi byl přidán navečer lék ebrantil, tak se to zlepšilo, ale někdy i po ebrantilu tlak je vyšší. Byla jsem na kardioverzi. Tlak byl v pořádku, ale za 4 měsíce se vrátila arytmie a kardiolog, už mě další kardioverzi nedoporučuje ani žádou operaci, protože už mám věk a tak už se nedá nic dělat. Chtěla bych žít ještě normální život jako před tím, kdy jsem brala jeno 2 léky na tlak. Co bych měla proto udělat, abych se ještě dostala na kardioverzi nebo na ablaci. Předem děkuji za odpověď.

MUDr. Michaela Romanko Ingrischová
Dobrý den. Nemám k dispozici všechny Vaše dokumentace, abych si sama zhodnotila, zda bych Vás osobně na verzi ještě zkoušela poslat, či zda by se dokonce měla zvážit ablace? Doporučila bych Vám se znovu obrátit na Vašeho kardiologa a požádat ho, že byste ještě měla zájem pokus o kardioverzi provést, i když si uvědomujete, že je možné, že výkon nebude úspěšný. Nevím, zda jste byla zajištěná ,, antiarytmickými léky,, před a po plánované kardioverzi, což trochu zvyšuje šanci na verzi na sinusový rytmus a jeho další udržení.
Stran ablace bych Vám doporučila napsat žádost o zvážení radiofrekvenční ablace například do IKEMu či na Homolku, kde na jejich webové stránce je kontakt pro pacienty. Pročtěte si jejich kardiologické sekce, určitě tam naleznete, kam můžete svou žádost například na sekretariát odeslat, vhodné by bylo k tomu přiložit všechny dosavadní zprávy od kardiologa, aby se vyjádřili, zda by ještě bylo vhodné a smysluplné se o ablaci pokusit. Případně si Vás poté pozvou na vyšetření.
Stran léku na cukrovku se prosím obraťte regulerně na poradnu, kde Vám cestou praktického lékaře a eventuelně i diabetologa adekvátně poradí.