Zlomenina klíční kosti
Dobrý den,
21.8. jsem si zlomil klíční kost na pravé ruce a na levé I. a II. metacarp; ukazovák + palec, který jsem si k tomu ještě vykloubil (Fr. metacarpi II manu. I sin. | Subluxace baze I. CMC kloubu vlevo). Klíční kost byla řešena nejprve konzervativní léčbou, mezera 2cm. 3.9. jsem podstoupil operaci, kdy mi byl klíček srovnán dlahou + šrouby. Levá ruka - sádrová fixace a do palce implantovány 2 dráty pro srovnání.
Na kontrole 20.9. mi pan doktor řekl, že dlaha v klíčku mi prý zůstane do konce života. Nikdy jsem se s tím nesetkal, ani nikdo v mém okolí. Na internetu většina lidí psala, že jim dlahu vyndavali cca po 9 měsících od operace. Jak je tedy běžné, aby se dlaha v klíčku nechávala? Může mi způsobovat obtíže, například ve staří? Dle slov p. doktora je z nerez oceli. Budu s ní moct na magnetickou rezonanci? Budu na letišti potřebovat nějaký papír (budu pípat?)? Jizva se hojí dobře. Stále mám po operaci nateklé prso. Nad podpaždím a v určitých místech kolem jizvy je kůže dost necitlivá. Je to pocit, jako když si člověk hodně přeleží ruku a pak si na ni sahá. Je to normální? Vrátí se citlivost kůže, jako byla před operací? Pan doktor mi řekl, že s P rukou můžu hýbat do bolesti. Můžete mi poradit cviky, abych postupně rozhýbal ramenní pletenec? Rehabilitace mi mají začít až v půlce října.
Poslední dotaz; jak probíhá vyndavání drátů z palce. Při plném vědomi a poté se jde domu?
Moc děkuji.
MUDr. Barbora Suchecká
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Praktický lékař pro dospělé, Nemocnice Kadaň
Dobrý den Jane, v naší poradně každý dotaz vždy jako první přijímá praktický lékař. Pokud je dotaz určen vyloženě pro specialistu - jako ten Váš ohledně léčby zlomeniny klíční kosti a následné péče - předáme jej příslušnému specialistovi. Z tohoto důvodu tedy Váš dotaz předávám ortopedovi, zhodnotí potíže, snímky, a napíše Vám bližší informace a další postup.
Vyčkejte, prosím, jeho odpovědi. Přeji brzké uzdravení, BS.

Dobrý den, Jane. Mrzí mě, že Vaše dotazy nezodpověděl lékař, který Vás ošetřil a nechal Vás v nejistotě. S kovy v těle je to různé, většinou se ponechávají v místech, kde nezpůsobují žádné potíže ani do budoucna. Je to spíš o pocitu pacienta a lokálních podmínkách, zda je možné kov uvnitř těla ponechat. Na klíční kosti ničemu nevadí, nemění "zatížení" kostí kolem. Pokud by ovšem tlačila na kůži (přece jen je to objem navíc), uvolnila se, nebo vznikl jiný problém, který by Vás jakkoli omezoval, vytáhne se. Je k tomu nutná ale další narkoza. Dlaha je z nerezové oceli, je nemagnetická, takže na rezonanci můžete. Je třeba to ale hlásit předem, kov se během rezonance zahřívá. Na letišti v rámu pípat můžete, ale není třeba žádné potvrzení, jizva bývá dostatečný důkaz. Dráty z palce se vytahují při plném vědomí, není třeba umrtvení, je to podobné jako vytažení stehů. Otok pod jizvou je běžný, ten se postupně vstřebá, může to trvat několik týdnů. Cvičení Vám doporučí spíše fyzioterapeut, ale běžným pohybem a aktivitou zvládnete určitě pohyb rozcvičit, rotace zapojte až naposledy. Nejedná se o nic speciálního, můžete třeba u zdi postupně "šplhat" prsty nahoru do bolesti, cvičit předpažování a vzpažování s ručníkem, gumou na cvičení, apod. Brzké uzdravení, MF