Alergie na slunce

  • Redakce uLékaře.cz
  • 13.3.2008
  • Aktualizace: 12.6.2013
  • Bez alergie
S časem dovolených a prázdnin přišlo na řadu i slunění na plážích a koupalištích. Častěji než v jiných fázích roku se tedy můžeme setkat s nepřiměřenou reakcí pokožky na sluneční záření. Pro tyto příznaky, běžně nazývané jako alergie na slunce či sluneční záření, se v odborných kruzích používá označení polymorfní světelná dermatóza. Trochu odlišný typ reakcí, který lze s alergií na slunce splést, je popsán v článku fototoxická reakce.
Alergie na slunce značně znepříjemní léto
Alergie na slunce značně znepříjemní léto

V čem se liší sluneční dermatóza a alergie?

Ve skutečnosti při polymorfní světelné dermatóze nejde přímo o alergii. Při alergii se totiž v těle tvoří nadměrné množství protilátek, které při vniknutí alergenu do těla vyvolají obrannou reakci. V případě dermatózy však v těle vznikají jiné látky, které působením slunečního záření vyvolávají u citlivějších lidí změny pokožky podobné alergické reakci. V České republice trpí těmito obtížemi 10-20 % populace, nejčastěji jsou postiženy mladé ženy ve věku 20-30 let.

Typické projevy

U citlivých lidí se několik hodin či dnů po vystavení pokožky intenzivnímu slunečnímu záření objeví na kůži reakce v podobě zarudlých, svědivých puchýřků, pupínků či vřídků. Podle rozmanitosti jevů, které se na pokožce objevují, je tato nemoc označována jako mnohotvárná (polymorfní). Kožní projevy se vyskytují na místech, která byla vystavena přímo slunečnímu záření. Nejčastěji se tedy objeví v okolí dekoltu, na ramenou, na pažích, méně často v obličeji.

Co způsobuje dermatózu?

Důvod vzniku těchto projevů není zcela znám. Předpokládá se, že asi u 70-80% postižených způsobuje tyto problémy dlouhovlnné sluneční UV-A záření. Tento druh záření má pravděpodobně značný podíl na vzniku sloučenin kyslíku (tzv. volných radikálů) v tkáních. Tyto kyslíkové volné radikály jsou vlastně agresivní molekuly, které dorážejí na buňky a pravděpodobně hrají důležitou roli při vzniku onemocnění. Zarudnutí a svědění kůže způsobuje pravděpodobně látka histamin – stejně jako při alergických reakcích. Histamin se ve tkáni uvolní zřejmě v důsledku podráždění volnými radikály.

Jak předcházet a bránit vzniku dermatózy?

Pokud se u vás již tato reakce na sluneční záření objevila, můžete se pokusit její projevy zmírnit. Jednou z metod je „UV otužování“, kdy je kůže pacienta před letní sezonou postupně vystavována UV záření. Tato metoda musí být prováděna po odborné konzultaci s lékařem. Dále se jako velmi prospěšné prokázalo užívání přípravků chránících kůži jako například beta-karoten, vitamin E nebo selen. Rovněž je dobré používat ochranné krémy obsahující látky proti volným radikálům a látky blokující UV záření. Při projevu alergické reakce pokožky lékař předepíše používání antihistaminika a na postižená místa vhodné zásypy nebo tekuté pudry. U nejzávažnějších případů pak přijdou ke slovu kortikoidy.

Alergické reakci lze ovšem nejúčinněji zabránit vyloučením přemíry slunění, vyhledáváním stínu a ochranou těla vhodným oděvem.

(kros)

Líbí se vám článek?
+112 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
alergie u dětí? | Od: petra | 27.4.2015 21:23
dobrý den,poradíte prosím co pomáhá u dětí,malá (6LET) poslední rok trpí na sluneční alergii,i když ji namažu krémem na opalování večer má oteklé,červené,vyrážkové a teplé tváře,zatím mažu fenistil gelem ale moc to nepomáhá už to má druhý den a pořad to má rudé,poradíte prosím jak tomu dále předcházet pokud to tedy nejak jde nebo kam se prosím obrátit aby ji pomohli,dekuji
reagovat
Alergie na slunce | Od: Poupátko | 28.6.2011 22:21
Hezký den, po přečtení článku o sluneční alergii, jsem si vzpoměla na mé ještě nedávné boje s touto alergií. Moje lékařka mi doporučila před třemi léty Bety karoten, tak jsem jej zkusila a světe div se, ono to zabírá.Takže kdo ještě nezkusil, zkuste, mohu jen doporučit. Monča
reagovat
re:Alergie na slunce | Od: jana | 19.9.2016 10:32
Nezapominejte na prisun calcia.
Nedostatek vapniku tyto potize
zhorsuje a na slunci je ho potreba vice.
To je rada lekarnice z Chorvatska.
reagovat
re:Alergie na slunce | Od: Věra | 22.3.2015 07:34
Jak jsem mívala ráda slunce,tak teď už druhý rok ho
nesnáším,štípou mě oči,ikdyž mám sluneční
brýle,bolí mě hlava,únava a celkově mě není
dobře.Chodím na procházky jen k večeru.Možná je to
reakce na léky.Nevím.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: