Dětský růst

Veškeré živé organismy se v průběhu svého života vyvíjejí, jejich buňky se obměňují a množí. Růst je základní vývojovou fází lidského organismu, během níž se organismus dítěte přetváří v dospělého člověka. Růst je předem definován geneticky a ovlivňuje ho množství vnějších faktorů.

Lidský organismus má pevný podpůrný systém – kostru. Aby mohl člověk růst, je nezbytné i prodlužování a mohutnění kostí. Růst kostí do délky umožňují růstové chrupavky, které po dosažení definitivní výšky zanikají. V případě jejich poškození před dokončením vývoje dochází k zástavě růstu kosti nebo k její deformaci.

Ilustrace
Ilustrace

Na tělesném růstu se přímo či nepřímo podílí řada hormonů. Hormony jsou chemické látky produkované žlázami s vnitřní sekrecí, uvolňují se do krevního oběhu a ovlivňují proto veškeré tělesné tkáně. Hlavní úlohu sehrává růstový hormon. Ten se tvoří v hypofýze, což je žláza s vnitřní sekrecí uložená v dutině lební.

Růst dítěte je ukazatelem jeho zdraví

Dětský růst je velmi citlivým ukazatelem dětského zdraví. V jednotlivých obdobích života se růst dítěte řídí danými pravidly. Může docházet k určitým výkyvům, například podle ročních období nebo v průběhu nemoci. Krátkodobá opoždění se obvykle rychle doženou a člověk postupně doroste do své předpokládané dospělé výšky.

Doporučené téma: Léčba bolesti

Poslední článek:
Trápí vás bolesti hlavy? Možná za to mohou hormony!
Bolesti hlavy mohou být způsobeny mnoha faktory, včetně genetické výbavy či stravovacích návyků. U žen navíc k...  zobrazit téma

Co potřebuje dítě k tomu, aby rostlo normálně?

  • dostávat přiměřenou výživu,
  • musí mu dobře fungovat tvorba jednotlivých hormonů v těle
  • a mělo by být obklopeno citově vyrovnaným prostředím.

Dítě nesmí trpět vážnou nebo dlouhodobou nemocí. V opačném případě nemusí dítě vyrůst do takové výšky, do jaké by jinak vyrůst mohlo.

Výšku, které může dítě dosáhnout, výrazně ovlivňují ještě další dva faktory:

  • dědičnost,
  • podmínky pro vývoj plodu v děloze během těhotenství, takzvané nitroděložní faktory.

Tří stadia dětského růstu

Kojenecké a časné batolecí období

Rychlý růst v prvních dvou letech života závisí hlavně na tom, jak dobře rostl plod v děloze během těhotenství. Za první rok života vyroste většinou o 25 cm, za druhý rok o 10 až 12 cm.

 

Dětské období

Růst je řízen především růstovým hormonem. Pokud tělo neumí vytvářet dostatek růstového hormonu, poklesne růst z obvyklých 5–7 cm za rok na 3–4 cm za rok nebo i méně. Nižší růstovou rychlost ale mohou mít i děti, které strádají některým vážným chronickým onemocněním nebo děti, jejichž dlouhé kosti jsou méně vnímavé vůči působení růstového hormonu.

Dospívání

Během dospívání dochází k růstovému výšvihu (spurtu). Růst je řízen růstovým hormonem a pohlavními hormony (estrogeny u dívek, testosteronem u chlapců), jejichž koncentrace v těle v době dospívání výrazně stoupají. V roce s nejvyšší růstovou rychlostí v pubertě vyroste dívka obvykle kolem 9 cm za rok. Chlapci mívají pubertální růstový výšvih v průměru o dva roky později a jejich růstová rychlost je o něco vyšší – v roce s nejvyšší růstovou rychlostí až 12 cm za rok. Vlivem pozdějšího dospívání a mohutnějšího pubertálního růstového výšvihu jsou chlapci nakonec v průměru o 13 cm vyšší než dívky.

Konečně dospělá výška

Dospělá výška dítěte může být přibližně stejná jako u jeho rodičů, ale záleží na průběhů dospívání a také na tom, v jakém věku byla zahájena léčba růstovým hormonem, pokud je dítě tímto přípravkem léčeno.

Předpokládanou výšku dítěte v dospělosti lze zjistit z růstového grafu, do kterého lékař pravidelně zaznamenává výšku. V prvním roce života se dítě zařadí do svého růstového pásma a v něm potom roste souběžně se standardní růstovou křivkou. Pokud se dítě od této křivky nápadněji odkloní, mělo by být vyšetřeno, aby se zjistila příčina pomalého růstu a aby se mohlo začít s léčením.

Je důležité, aby se všechny děti pravidelně měřily. Jen tak můžeme spočítat růstovou rychlost a díky tomu včas rozpoznat děti, které potřebují pomoc. Čím dříve se zjistí zpomalený růst a čím dříve se začne s léčením, tím jsou vyhlídky na dosažení přiměřené dospělé výšky lepší.

Jak sledovat růst dítěte

Ke zhodnocení vývoje výšky dítěte slouží několik pomůcek. Nejpraktičtějším nástrojem jsou takzvané percentilové grafy. Percentil není to samé, co procento. Co to tedy je?

Množství lidí různé výšky je rovnoměrně rozloženo kolem průměrné výšky v populaci. Průměrná hodnota představuje 50. percentil, což znamená, že 50 % lidí má výšku stejnou nebo nižší. Třeba 70. percentil pak představuje hranici, kde 70 % lidí má výšku nižší než uvedenou. Neznamená to tedy, že takto vysokých je 70 % lidí.

Percentilový růstový graf má na ose x věk a na ose y výšku. Jsou v něm zakresleny křivky normálního růstu pro nejběžnější percentilové hladiny. Proto můžete z grafu okamžitě snadno odečíst, na kolikátém percentilu se dítě nachází.

Líbí se vám článek?
+11 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: