Gastroskopie

Gastroskopie nebo jinak fibroskopie je endoskopické vyšetření jícnu, žaludku a dvanáctníku. Pomocí zvláštní ohebné trubice umožňuje lékaři nahlédnout dovnitř horní části Vašeho trávicího ústrojí. Historické počátky vyšetření sahají až do roku 1868, kdy německý internista Adolf Kussmaul zavedl dutou kovovou trubici do žaludku profesionálního polykače mečů. Částečně ohebný přístroj používající soustavu soustavou čoček byl zaveden ve 30. letech 20. století. Zásadní průlom do endoskopického vyšetřování přinesl objev skleněných vláken. První ohebný fibroskop použil americký lékař Basil Hirschowitz v roce 1957.
Endoskopie
Endoskopie

Kdy se vyšetření používá...

Tenké endoskopické přístroje umožňují nahlédnout do vnitřku lidského těla a přijít na příčinu obtíží. Gastroskopie se využívá k diagnostice zažívacích problémů, bolestí břicha, chudokrevnosti a podezření na krvácení (z jícnu, žaludku nebo dvanáctníku). Vyšetření obvykle předepisuje a provádí internista gastroenterolog.

K čemu vyšetření slouží...

Gastroskopie odhalí změny sliznice, zánět, krvácení, vřed nebo nádor. Díky zvláštnímu pracovnímu kanálu v přístroji a speciálním miniaturním kartáčkům a kleštím umožňuje odběr bioptických vzorků z horní části trávicího ústrojí. Kromě diagnostiky často endoskopie přispívá i k terapii. Opichy nebo zvláštními svorkami (klipy) lze jejím prostřednictvím stavět krvácení (z jícnových varixů nebo žaludečních a dvanáctníkových vředů). V mnoha případech Vám takový zákrok může zachránit život. Přehlédnutí sliznice jednotlivých oddílů trávicího ústrojí ukáže stupeň jejího poškození. Podle něj Vám lékař předepisuje vhodnou léčbu. Opakované vyšetření umožní sledovat její účinnost.

Co je k tomu potřeba...

K endoskopickému vyšetření jícnu, žaludku a dvanáctníku se dnes již výhradně používají ohebné fibroskopy. Jde o přístroje vzhledu tenké hadice. Na jednom konci přístroje je obvykle okulár, kterým lékař vyšetřuje. Kromě okuláru obsahuje konec v rukou lékaře ovládací zřízení na regulaci zakřivení a otáčení přístroje. Samotná hadice obsahuje vedle optických vláken ještě světlovod, pracovní kanál a kanálky na oplachování vodou a odsávání vzduchu. Na druhé straně přístroje, určené k zavedení do těla, je objektiv a vyústění kanálů. Pracovní kanál umožňuje zavedení speciálních nástrojů (bioptických kartáčků a klíštěk, nástrojů na klipování). Do ovládací části přístroje ústí kabel s konektorem. Ten se připojuje na zdroj světla a odsávačku. Některé endoskopické systémy umožňují přenos obrazu na barevný monitor a videozáznam vyšetření.

Jaký je princip...

Uvnitř hadice přístroje se ukrývá množství přesně srovnaných skleněných vláken. Optické vlákno (latinsky fibra, proto se přístroji říká fbroskop) je ohebné a současně dobře vede světlo. To se šíří díky odrazům uvnitř vláken. Zvláštní endoskopické světlo (studené světlo) přiváděné světlovodem dovnitř vyšetřovaného orgánu se optickými vlákny vrací k oku vyšetřujícího lékaře. Uspořádání vláken zajišťuje, že se lékaři zobrazuje přesný a díky čočkám objektivu a okuláru zvětšený obraz vnitřku Vašeho těla.

Jak se na to připravit...

Důležitým předpokladem pro bezpečné a důkladné provedení gastroskopie je prázdný žaludek. 6 hodin před vyšetřením proto nesmíte nic jíst ani pít. Budete-li požadovat zklidňující injekci, zajistěte si odvoz! V takovém případě nemůžete 24 hodin řídit motorové vozidlo. Pokud máte umělý chrup, před zahájením vyšetření vyndejte snímací zubní protézu.

Jak vyšetření probíhá...

Před vyšetřením si podle pokynů sestry odložíte v kabince a položíte se na levý bok na vyšetřovací stůl. Na některých pracovištích můžete dostat injekci na zklidnění nebo sprej umrtvující sliznici kořene jazyka a tlumící dávivý reflex (pak nemůžete 2 hodiny jíst a pít!). Vyšetření se však běžně provádí i bez takové přípravy. Lékař Vám zavede ústy ohebnou hadici přístroje a instruuje Vás jak ji bez větších problémů polykat. Po zavedení dostanete do úst ochranný gumový kroužek, který stisknete zuby nebo dásněmi. Přechodné nepříjemné pocity dávení nebo na zvracení můžete překonat hlubokým a pomalým dýcháním. Během vyšetření může lékař odebrat malé vzorky tkáně. Tento úkon ani neucítíte. Vyšetření trvá jen několik minut. I když může být spojeno s nepříjemnými vjemy, není bolestivé. Po vytažení přístroje se můžete znovu obléct.

Kdy bude výsledek...

Výsledek vyšetření Vám sdělí lékař okamžitě po výkonu. V případě, že provedl odběry vzorků tkáně, trvá jejich vyhodnocení asi 1 týden.

Co vyšetření ukáže...

Přehledné zobrazení trávicí trubice odhalí odchylky od normálu. V okuláru přístroje nebo na barevném monitoru lze pozorovat průchod přístroje Vaším jícnem, žaludkem a dvanáctníkem a hodnotit jejích stěny. Normální sliznice má obvykle růžovou barvu. Zarudlá místa s poškozenou sliznicí mohou znamenat zánět nebo vřed. Stopy krve nebo viditelné krvácení ukazuje na poškození výživných cév. Nepřiměřené zúžení průsvitu nebo poškozená stěna budí podezření na jizvu nebo nádor. Vyhlazení žaludečních řas svědčí o dlouhotrvajícím zánětu.

Kam povedou další kroky...

Po skončení vyšetření zůstanete ještě půl hodiny v klidu v čekárně. Přechodně můžete cítit škrábání v krku. V případě, že jste dostali injekci na uklidnění, nesmíte řídit motorové vozidlo. Před i po vyšetření budete poučeni o možných komplikacích. Při vzniku obtíží se neprodleně obraťte na lékaře.

Dostupnost...

Fibroskopické vyšetření obvykle provádí specializované gastroenterologické ambulance v nemocnicích okresního formátu.
Líbí se vám článek?
+170 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Gastroskopie | Od: Karel | 25.5.2011 11:43
Včera jsem se podrobil gastroskopii se sondou tl. 5 mm, kterou původně měli zavést nosem. Protože jsem měl šílený dávicí reflex, pokusili se o to ústy. STRAŠNÉ, HROZNÉ!!!!!! Měl jsem pocit jako když se topím a bojuji o život. Ať už zlegalizují euthanazii, nechtěl bych to znovu prožít.
reagovat
re:Gastroskopie | Od: Lucie | 21.8.2012 18:14
Tak tedy nevím ale já byla na gastroskopii trubice 1 cm široká. Dali mi znecitlivující sprej na jazyk a skoro jsem nic necítila jen je to nepříjemné, hlavně když je trubice cítit v žaludku jak se hýbe. celé to trvalo asi 4 minuty. Rozhodně to není nic tak strašného jak tady popisujete a akorát všechny zbytečně strašíte. Jsou horší vyšetření a hlavně lepší zjistit, že jste v pořádku než žít třeba v obavě z rakoviny žaludku, kterou tímto vyšetřením vyloučí...takže se nebojte :)
reagovat
re:Gastroskopie | Od: Mirko | 30.4.2012 21:25
Taky jsem slyšel, že prý to je opravdu "chuťovka". Přítelkyně na tom kdysi byla. Polykáš hadici tlustou jak ocas a ještě ti vyštípají kus žaludeční stěny. Ten dávivý reflex bych chtěl taky zažít. Šel bych na to snad jen případě velmi krajní nouze. Tady to ti inteligenti popisují jak pohádku na dobrou noc... Fakt super.
reagovat
re:re:Gastroskopie | Od: Pavel | 28.4.2014 09:26
Ted jsem asi 20 minut po vysetreni. Nejhorsi bylo cekani na samotne vysetreni. Po aplikaci znecitlivujiciho spreje v podstate hned ulehnete, dostanete pod hlavu ubrousky na sliny a naustek, abyste nekousali do pristroje (nekteri to tu nazyvaji hadice, ale to jenom potvrzuje prislovi, ze strach ma velke oci;). Z psychickeho hlediska je nejhorsi zacatek zavedeni pristroje do krku, ale kdyz poslouchate instrukce vysetrujiciho lekare (jako kdy mate polknout, prodychnout, atp.), tak uz je to celkem pohoda, akorat je to neprijemne, ale da se to vydrzet. Sem tam rihnete, protoze do vas pousti vzduch, aby vam neublizili. Tot vse. Celkem dobre funguje, kdyz se uvolnite a snazite se zklidnit dech (jako byste si chteli odpocinout). Taky pomaha, kdyz myslenky poslete nekam uplne jinam - odpoutate se od tady a ted a za 5 minut si akorat pomyslite, jak rychle to uteklo.
Celkem mne bavi myslenka, jaci jsou vsichni hrdinove, kdyz vali po dalnici 200km/h, aniz si uvedomi, ze male tuknuti muze v tom lepsim pripade znamenat mnohem horsi zakroky a pri pomysleni na tuto temer banalitu se klepou jako sulc...
reagovat
re:re:re:Gastroskopie | Od: Květa | 17.9.2014 17:08
Dnes jsem se podrobila gastroskopii a mohu potvrdit, že je velmi důležité spolupracovat s lékařem při zavádění trubice - potom je vše snazší. Všem bych jenom ráda vzkázala:Nenechte se strašit blábolama.
reagovat
re:re:re:re:Gastroskopie | Od: marta | 27.2.2015 10:38
dnes jsem byla na gastroskopii v Lbc.nemocnici u
paní doktorky Tomsové.Bála jsem se jako každý,ale
vyšetření je rychlé,personál milý,jen to trochu
studilo,tak jsem věděla,kde právě hadičku
mám.Důležité je poučení před výkonem a spolupráce
s lékařem.Spokojenost byla na obou stranách. Moc
děkuji za přístup personálu a lékařce.strach byl
zbytečný.
reagovat
re:re:re:re:re:Gastroskopie | Od: R. Hůlová | 22.9.2015 13:00
Na gastroskopii jsem byla před týdnem. A z celého vyšetření si pamatuji jenom to, že jsem si lehla na lůžko, neměla jsem se ani zouvat, sestra mi píchla nějakou injekci, pak jsem ještě slyšela, že mě otočí na levý bok a pak jsem se probudila na pohodlném křesle. Nic jiného si nepamatuji, žádný nepříjemný pocit v krku (hrtanu) jsem neměla. Sestra mi říkala, že mám ještě nějakou dobu sedět, ale já jsem se cítila úplně fit - když jsem vstala, byla jsem trochu otupělá, v čekárně jsem se raději zavěsila do manžela, cesta autem nám pak trvala asi 5 minut a při výstupu jsem si už nebyla jistá, jestli jsem vůbec nějaké vyšetření absolvovala. Ale asi jo, měla jsem v ruce i závěrečnou zprávu pro praktického lékaře(až na zející kardii OK). Zřejmě záleží na tom, jak se s lékařem dohodnete - i když já si ani nepamatují, že bych byla nějaké přání vyslovila. Prostě - v Kolíně jsem na Endoskopickém centru (v nemocnici) absolvovala během posledních 2 měsíců jak kolonoskopii (bez uspání), tak i gastroskopii a když si pak čtu zkušenosti z těchto vyšetření od jiných a z jiných pracovišť, tak si říkám, že buď zde doopravdy pracují "machři", nebo jenom dělají, že dělají a zprávy si jenom vymýšlí (nemohu najít smajlík - tak cha, cha, cha).
reagovat
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: