Implantologické ošetření aneb Jak se vyznat v zubních náhradách

  • Redakce uLékaře.cz
  • 15.9.2014
  • Aktualizace: 31.3.2016
  • uLékaře.cz

Zub či zuby, které v ústech chybí, narušují celistvost chrupu jak z estetického hlediska, tak i čistě funkčního. Vyndavací náhrada či můstek už dlouhá léta nejsou jediným řešením chybějícího zubu. Hlavně v případě, že vám schází pouze jeden zub, je tím pravým řešením implantát. Z dlouhodobého pohledu je totiž chybějící zub potíží pro celý chrup. Ostatní zuby se mohou začít stahovat a budou se snažit zaplnit vytvořenou mezeru. Problém nastane i s protilehlým zubem v druhé čelisti, který nebude mít na co nakusovat a v touze nalézt skusový kontakt se začne posouvat ven z kosti.

Implantát potřebuje velmi kvalitní péči, dokonce větší než vlastní zub.
Implantát potřebuje velmi kvalitní péči, dokonce větší než vlastní zub.

Zavedení implantátu je zcela nezávislé na okolních zubech, a tudíž není nutné ani nijak zbrušovat sousední zuby. Implantologické řešení je možné jak při mezeře po jednom zubu, tak i pro celou bezzubou čelist. Na trhu je kolem dvou tisíc značek implantátů a záleží na každém stomatologovi, které dá přednost. Nejpoužívanější implantáty jsou titanové válcové, které se zavádí do kosti. U rozhodování o aplikaci implantátu je nejdůležitější množství kosti, které lze ovšem v řadě případů doplnit. „Před implantací je nutné provést CT chrupu a čelisti, abychom stanovili, zda je operace vůbec možná. Na CT je výborně vidět množství kosti či to, zda bude možné kost případně doplnit,“ upozorňuje MUDr. Adam Šíma z Dentální kliniky Jan Stuchlík. Můžete se setkat i s pojmem celokeramické implantáty, ty se ovšem v praxi používají jen velmi výjimečně.

Pravidelná péče je nutností

Vždy je také nutné zdůraznit, že se jedná o náhradu, tedy něco, co je sice varianta za chybějící zub, ale rozhodně nelze říct, že vlastnosti implantátu budou stejné jako ty, co má zub. Implantát potřebuje velmi kvalitní péči, dokonce větší než vlastní zub. Životnost samotného implantátu závisí na tom, jak pečlivá je domácí dentální hygiena.

Aplikace implantátu krok za krokem

Samotná aplikace implantátu se provádí v lokální anestezii. „Nejprve obnažíme kost, kde si vytvoříme štolu na implantát. Následně se zašroubuje a dva až tři měsíce dochází k vhojení, kdy do povrchu implantátu prorůstá kost z okolí. Dále se přistoupí k samotné korunce, která se tvaruje dle otisku. Velmi důležitá je i příprava terénu, kdy se odstraňují špatné či překážející zuby. Proto může ošetření trvat i rok od prvního zákroku,“ vysvětluje Šíma.

 

Cena ošetření

Cena celého ošetření je velmi individuální, záleží na typu korunky, nutnosti doplnění kosti i značky implantátu, řádově to ale bývá kolem 20 tisíc a více. Řešení doplnění chrupu implantátem není nijak zvlášť bolestivé, často se přirovnává k bolesti po vytržení zubu. Věkové omezení také neexistuje, pokud jsou všechny předpoklady pro dobré uchycení implantátu, pak věk nehraje roli. „Nejčastější komplikací bývá nedostatek kosti a nemožnost jejího doplnění. Dále pak existuje riziko, že implantát osídlí bakterie, kvůli kterým se implantát dobře nevhojí. Jedná se ale o zanedbatelné procento případů,“ upřesňuje stomatolog.

MUDr. Jan Stuchlík

Stomatolog, specializuje se na implantologii, tkáňovou regeneraci a  estetické zubní lékařství. Je držitelem několika zahraničních kvalifikací mimo jiné i DGI – Deutsche Gesellschaft für Implantologie a  členem několika odborných společností (Česká stomatologická komora, Deutsche Gesellschaft für Implantologie a další). Jako lékař působil na několika soukromých klinikách, nyní má vlastní dentální kliniku.

odborník uLékaře.cz

Stránky kliniky MUDr. Stuchlíka

 

 

Poradna uLékaře.cz

Nečekejte a poraďte se ihned s naším lékařem!

Rychlá odpověď

již do 6 hodin

Za pár kaček

již od 29 Kč

A bez čekání

žádné čekárny a nemocnice

 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: