Jak si poradit se zánětem močových cest pomocí homeopatik

 • Redakce uLékaře.cz
 • 1.11.2013
 • Aktualizace: 31.3.2014
 • uLékaře.cz

Pálení a řezání v podbřišku, pocity, že už nedojdete na toaletu. Většině žen nechvalně, ale o to více známý zánět močového měchýře. Jde sice o velmi nepříjemnou zdravotní obtíž, tentokrát ji ale možná nemusíte zvládnout za pomoci antibiotik. Homeopatie nabízí také řešení. Navíc mnohem šetrnější než „klasika“.

Klasická léčba často opakovaně nasazuje antibiotika, což s sebou nese rizika
Klasická léčba často opakovaně nasazuje antibiotika, což s sebou nese rizika

Nejčastější infekci močových cest představuje akutní zánět močového měchýře – cystitida. Její obraz je zejména ženám velmi dobře známý. Intenzivní bolestivé nucení na močení s pocitem, že močový měchýř není prázdný, bolesti v podbřišku, řezavá bolest a pálení v močové trubici v souvislosti s močením, moč s  příměsí hlenu, hnisu i krve. Někdy mohou tento stav doprovázet teploty a celková slabost. Právě ženy jsou k infekci močových cest mnohem náchylnější než muži.

Proč ženy trpí infekcí močových cest častěji než muži:

 • Délka močové trubice – u ženy je močová trubice velmi krátká, a není tedy pro bakterie těžké do „místa určení“ relativně rychle docestovat.
 • Blízkost „rizikových“míst – tyto faktory jsou ještě umocněny blízkostí pochvy a konečníku – tedy míst bohatých na bakterie.
 • Naše obranyschopnost – dalším faktorem ovlivňujícím četnost infekcí je stav imunitního systému. V jaké že je kondici naše obranyschopnost, velmi souvisí kromě kvality stravy i s mírou stresu, jaké jsme vystaveni.
 • Hormonální nerovnováha – například v období těhotenství či v menopauze taktéž zvyšuje sklony k těmto problémům.
 • Sexuální život – pohlavní styk bývá častým vyvolávajícím faktorem infekce močových cest.

Když „nastydnou“ ledviny

Záněty vyšších cest močových, tedy močovodů a ledvin, jsou již záležitosti vážné. Většinou i jejich průběh je závažnější než u „banální“ cystitidy. Zde je vždy nutná antibiotická léčba a pečlivé urologické vyšetření k  vyloučení závažnější příčiny tohoto stavu,  jako bývají například močové kameny.

Antibiotika a zase antibiotika? 

Klasickou léčbu i běžné cystitidy představuje nasazení antibiotik, často ale bývají nasazovány opakovaně a to s sebou nese jednak oslabení vlastní obranyschopnosti a také riziko selekce bakterií odolných vůči některým antibiotikům. Pak se další léčba může dostat do začarovaného kruhu infekce – antibiotika – další zánět – další antibiotika…

Běžný zánět lze zvládnout doma

U běžných zánětů močového měchýře často dobře pomůže domácí léčba zaměřená na vlastní potíže a také na posílení imunitního systému.

Vyplavte bakterie – nejjednodušším léčebným opatřením je prosté odplavení bakterií proudem moči, tedy opravdu důsledně dbát na intenzivní pitný režim a co nejvíce zvýšit příjem tekutin, nejlépe vody, čajů, ovocných a zeleninových šťáv. Dopřejte si brusinky – známé brusinky anebo brusinková šťáva představují velmi účinnou pomoc:

 1. snižují pH moči, což bakteriím nesvědčí;
 2. látky v nich obsažené brání bakteriím uchytit se na sliznici močových cest.

Homeopatická léčba zánětu močových cest

Kdy jaký lék použít

Prochladnutí, náhlý výskyt infekce – zejména na začátku onemocnění se můžeme setkat se známým obrazem léku Aconitum napellus, kdy k zánětu močových cest dojde po silném prochlazení, jako je třeba chladná koupel. Tento lék je ale na místě i tehdy, když se onemocnění objeví náhle, s vysokou teplotou, intenzivním pálením při močení a  prudkost nástupu onemocnění vyvolá u pacientky úzkost o vlastní zdraví. V této situaci lze doporučit podávat Aconitum 15CH v intervalech 15–30 minut do zlepšení stavu.

Obraz zánětu močových cest většinou odpovídá léku Cantharis 9CH. Nucení na močení je velmi intenzivní, časté, nicméně vždy odejde pouze malé množství moči a doprovodným pocitem je silné pálení a řezání před vymočením, během něj i po něm. Stav pacienta zlepšuje teplo.

 

Infekce po pohlavním styku – dalším velmi často indikovaným lékem je Staphisagria, který je indikován, zejména pokud se zánět objeví po sexuálním styku, často to bývá, když se objeví nový partner. Homeopaté jej nazývají lékem na „líbánkovou cystitidu“. Charakteristickým pocitem, který potvrzuje jeho indikaci, je pocit kapky moči neustále stékající do močové trubice.

Po cévkování, epizotomii (nástřih hráze), operace prostaty – lék Staphisagria je ale v praxi používám mnohem častěji, protože pomůže odstranit nepříjemné potíže a pocity i po „rutinním“ cévkování močového měchýře, cystoskopiích (tedy vyšetření močového měchýře optikou), a dokonce i po operacích prostaty. A v neposlední řadě skvěle pomáhá od bolesti maminkám, které při porodu měly provedenou epiziotomii, známý nástřih hráze… Tento lék se podává nejlépe v ředění 9 či 15 CH.

Mírnější průběh zánětu – v případech, kdy se neobjevují tak intenzivní bolesti a potíže se projevují především častým nucením na močení s případným nechtěným únikem moči například při kašli, potíže jsou vystupňované v chladném prostředí a zlepšuje je teplo, je indikován lék Causticum 9CH.

Alkohol, drogy, infekce – u zánětů močového měchýře, které se objeví anebo jsou zhoršené nadměrnou konzumací alkoholu, nikotinu nebo i drog a v jejichž obraze je kromě bolestivého nucení na močení i zhoršení potíží při nucení na stolici, je indikován lék Nux vomica 15CH. Charakteristickým pocitem u tohoto léku je bolest jako bodání jehlou směrem do močového měchýře.

Závažnější záněty – lék Arsenicum album 15CH je už lékem závažněji probíhajících zánětů močových cest, pálení v  oblasti močového měchýře je velmi intenzivní, jakoby žhavým uhlem, moči je málo a většinou odporně zapáchá. Pálení i celkový stav pacienta se zlepšují teplem a teplými obklady. Důležité ale je, že zde už je výrazná i celková slabost, kdy pacient schváceně leží a není schopen ani vypít více než několik doušků tekutiny. V těchto případech je už potřeba uvážit návštěvu lékaře.

Vlhké plavky tělu nesvědčí – na závěr ještě doplním lék Dulcamara 9CH – je užitečný u žen, u kterých se zánět močového měchýře objeví vždy, když zůstanou trochu déle v mokrých plavkách a vlhký chlad udělá své…

Dávkování

Kromě léku Aconitum, zmíněného na začátku, podáváme všechny ostatní léky v  uvedených ředěních 3–5× denně po 5 granulích po několik dní až do zlepšení stavu.

Autor článku:

MUDr. Jaroslav Čupera

Specializace: anesteziologie a resuscitace, intenzivní medicína

Lékař se věnuje intenzivní medícíně a homeopatii. Je členem Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s., Aktuálně působí v AGNI centru v Rosicích u Brna

Líbí se vám článek?
+200 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Záněty | Od: Martina | 21.9.2014 20:57
Já jsem teda záněty močových cest homeopatiky
nikdy neléčila, respektive ne v dospělosti, vím, že
jako malá jsem na záněty hodně trpěla a nějaká
homeopatika jsem užívala, ale pak to najednou
samo úplně ustalo a vrátilo se to až někdy kolem
25.roku, nicméně teď už to homeopatiky neléčím,
spíš se snažím dodržovat veškeré zásady
prevence, být na sebe opatrná, abych nikde
neprochladla, neustále si posilovat imunitu a
hodně pít. A na zánět jako takový se mi osvědčil
výborně uroval akut, který mi většinou zabral
výborně (akorát jednou jsem měla zánět opravdu
silný a antibiotika byla nevyhnutelná).
reagovat
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: