Kardiotokografie

  • Redakce uLékaře.cz
  • 29.5.2008
  • Aktualizace: 30.4.2013
  • Zdravcentra.cz

Kardiotokografie, CTG, slangově „pásy“ je vyšetření zaznamenávající srdeční ozvy plodu a stahy matčiny dělohy. Až do druhé poloviny 20. století se monitorování plodu omezovalo na matčino vnímání pohybů a poslech stetoskopem. Náhlé vymizení pohybů plodu v druhé polovině těhotenství představovalo velký diagnostický problém. Novou metodu elektronického sledování plodu představil v roce 1968 německý porodník Konrad Hammacher.

CTG sleduje srdeční akce dítěte v děloze
CTG sleduje srdeční akce dítěte v děloze

Kdy se vyšetření používá...

CTG se provádí dvěma různými způsoby. Na vnější CTG Vás lékař odešle obvykle v 36. týdnu těhotenství a potom každý týden až do porodu. Vnitřní CTG je možno použít až v průběhu porodu, po odtoku plodové vody. Vyšetření slouží k odhalení případných odchylek v srdeční akci Vašeho miminka. Navrhuje jej Váš obvodní gynekolog nebo porodník.

K čemu vyšetření slouží...

CTG zaznamenává srdeční ozvy Vašeho nenarozeného miminka a frekvenci a trvání stahů Vaší dělohy. Vyšetření pomáhá včas zachytit poruchy rytmu a hrozící předčasný porod. Vnitřní monitorování sleduje kondici Vašeho miminka v průběhu porodu a sílu Vašich děložních kontrakcí. V případě vážného neprospívání nebo náhlého ohrožení plodu může lékař díky vyšetření okamžitě reagovat a navrhnout umělé urychlení porodu nebo císařský řez.

Co je k vyšetření potřeba...

CTG se provádí pomocí přístroje nazývaného kardiotokograf. K vnějšímu vyšetření slouží pásy se snímači a vyhodnocovací jednotka. K vnitřnímu vyšetření potřebuje lékař speciální skalpovou elektrodu a balónkový snímač. Výsledek se zapisuje na posuvný papír.

Jaký je princip...

Srdeční akce plodu je snímána pomocí ultrazvukového snímače, děložní stahy mechanickým snímačem. Při vnějším vyšetření jsou oba snímače součástí pásů přikládaných na Vaše břicho. Vnitřní skalpová elektroda se po odtoku plodové vody zavede pochvou a krčkem dělohy až ke kůži na hlavičce (skalpu) Vašeho miminka. Snímá elektrické potenciály a převádí je na křivku se záznamem jeho srdeční akce. Děložní stahy sleduje balónkový snímač zavedený také pochvou mezi miminko a stěnu Vaší dělohy. V některých případech se provádí kombinace vyšetření, kdy je akce plodu monitorována vnitřně a stahy dělohy čidlem přiloženým na břicho.

Jak se na to připravit...

Základní vyšetření obvykle nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. Někdy je vhodné se krátce před vyšetřením lehce najíst. Trávení potravy zvýší pohyby Vašeho plodu.

Jak to probíhá...

Po příchodu na vyšetřovnu si odložíte nebo jen vyhrnete oblečení z horní poloviny těla a položíte se na záda na vyšetřovací lůžko. Pro lepší přehlednost Vám sestra lehce navlhčí kůži na břiše nebo aplikuje vodivý gel. Poté Vám na břicho připevní pásy s čidly a pomocí drátů je napojí na přístroj. Pak stačí už jen klidně ležet a všímat si pohybů plodu. Při každém pohybu přístroj detekuje a zaznamenává jeho srdeční akci. Podle pohyblivosti plodu Vám může obsluha několikrát změnit polohu pásů. Vyšetření trvá asi 20 až 30 minut. Po jeho skončení dostanete ubrousek na otření gelu a můžete se opět obléct. Kromě základního vyšetření je možno provést ještě tzv. zátěžové testy, při kterých se uměle vyvolávají kontrakce Vaší dělohy. Vnitřní vyšetření se provádí až v průběhu samotného porodu, po odtoku plodové vody. Přitom budete ležet s roztaženýma nohama na porodnickém lůžku. V případě potřeby může lékař spustit odtok plodové vody uměle protržením plodového obalu. Pochvou zavede speciální elektrodu až ke kůži na hlavě Vašeho miminka. Za postupujícího porodu elektrodu opět jednoduše vytáhne. Vyšetření je nebolestivé a Vaše miminko nijak neomezuje ani neohrožuje.

Kdy bude výsledek...

Výsledek vyšetření vidí vyšetřující lékař již v průběhu na obrazovce přístroje. Záznam se zapisuje na posuvný papír. Ten po skončení vyšetření odnesete svému lékaři.

Co vyšetření ukáže...

Výstupem vyšetření jsou dvě křivky. Záznam srdečné frekvence Vašeho plodu se nazývá kardiotachogram, křivka děložní činnosti tokogram. Srdce miminka ťuká asi 2x rychleji než Vaše srdce maminky. Jeho frekvence se pohybuje v rozmezí asi 120 až 160 úderů za minutu. Frekvence děložních kontrakcí závisí na době zbývající do porodu a působení hormonů. Příliš nízká srdeční frekvence může ukazovat na poruchu zásobení plodu kyslíkem (hypoxii). Vysoká frekvence může vzbudit podezření na infekci. Normálně se vyvíjející plod reaguje na svůj pohyb a kontrakce dělohy změnou své srdeční činnosti.

Kam povedou další kroky...

Kardiotokografie Vás nijak neomezuje. Bezprostředně po jejím provedení můžete odejít, jíst, pít a věnovat se libovolné činnosti.

Dostupnost...

CTG se provádí na gynekologicko-porodnickém oddělení každé nemocnice. Přístrojem jsou vybaveny i některé soukromé gynekologické ambulance.
Líbí se vám článek?
+13 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Trpíte zácpou? Vypněte počítač a s jablkem v kapse se jděte proběhnout!
 Alergie na slunce – solární kopřivka
Články: Alergie na slunce – solární kopřivka
Nejstarší popis solární...
Ultrazvuk břicha
Články: Ultrazvuk břicha
Ultrazvuk, UZ nebo SONO je...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Co se skrývá za pocitem studených rukou a nohou?
Články: Co se skrývá za pocitem studených rukou a nohou?
Pocit studených rukou a...
Sex v říši klíšťat
Články: Sex v říši klíšťat
Nikdo je nemá rád a zvláště...
7 800 Tipů kam na výlet z celé ČR
Turistikou ke zdraví s Turistika.cz
Naposledy čtené: