Kůže atopiků trpí při planých neštovicích daleko více než u nealergických dětí

  • Redakce uLékaře.cz
  • 4.3.2011
  • Aktualizace: 4.3.2011
  • Bez alergie

Plané neštovice u dětí mohou být komplikovány jak lokálními, tak i systémovými bakteriálními infekcemi. Z nich hrají prim streptokoky a zlatý stafylokok. Daleko náchylnější k infekci jsou děti, které navíc trpí atopickou dermatitidou.

Bakteriální superinfekce se u atopiků může rozšířit i do dalších orgánů
Bakteriální superinfekce se u atopiků může rozšířit i do dalších orgánů

Očkování pomůže

Proti planým neštovicím je už naštěstí několik let možné se nechat očkovat. To se nejprve nedoporučovalo dětem, které trpěly atopickou dermatitidou, protože lékaři i rodiče se obávali možných komplikací. Od roku 2004 však proběhlo několik studií, které prokázaly bezpečnost i velmi vysokou účinnost očkování právě u dětí s atopickými ekzémy. A že se očkovat vyplatí, dokazují i statistiky.

Atopická kůže je ve větším ohrožení než ta zdravá

Například v sousedním Německu onemocní každoročně neštovicemi 750 000 dětí. Při tomto onemocnění pak trpí zejména atopici. Kůže dětí s atopickým ekzémem je totiž v 90–95 % případů napadena zlatým stafylokokem, zatímco u zdravých dětí se míra kolonizace pohybuje pouze kolem 15–20 %. Při neštovicích pak tedy logicky daleko častěji vznikne kožní bakteriální superinfekce u atopiků.

 

Bakterie mohou napadnout i jiné orgány

Bakteriální superinfekce navíc u atopiků často nepostihuje jen kůži, ale může se rozšířit i do dalších orgánů. Jednou z nejhorších komplikací je pak zápal mozkových blan nebo tzv. nekrotizující fasciitis (zánět svalových obalů). Každoročně zemře v Evropě na následky komplikací neštovic několik desítek lidí. Proto je očkování alergiků a atopiků více než vhodné.

Pacienti trpící atopickým ekzémem mají horší průběh případných bakteriálních infekcí. Jejich kůže totiž má jak relativní nedostatek antimikrobiálních peptidů, tak je i slabší kvůli poškození několika kožních bílkovin. U atopiků je snížená dokonce i sekrece „slizničních“ protilátek IgA na povrchu kůže. Všechny tyto faktory tak usnadňují bakteriím snadnější prostup do kůže a vznik zánětu. Ten se nejčastěji projevuje vysokou horečkou nad 39 stupňů, zarudnutím až puchýřem v místě infekce a otoky. Horečka navíc během třetího nebo čtvrtého dne stoupá. Jedinou účinnou léčbou je nasazení antibiotik a také sledování, zda nebyly napadeny měkké tkáně, například pomocí magnetické rezonance.

(kam)

Zdroje:
www.ncbi.nlm.nih.gov
www.nationaleczema.org

Líbí se vám článek?
-4 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
není ekzém jako ekzém | Od: Hana | 21.6.2011 20:30
Mám dva syny ekzematiky a měla jsem strach z průběhu neštovic,ale mohu říct, že vůbec jsem rozdíl neviděla.Měli nutkání se škrabat úplně stejně jako když neštovice neměli.Jsem proti očkování a také proti kortikoidům, je to strašné s ekzemem, 6 let jsem pořádně nespala ani já ani děti,ale co se dá dělat, člověk se s tím musí vyrovnat a říkat si, že bude líp a ono bude. Také chápu, že rodiče mají strach z průběhů a nechávají děti očkovat, ale zachvíli se budeme očkovat snad proti všemu.Otázka je, jak můžete vědět, že ten průběh bude lepší nebo horší?!Jednou když jsem byla na kožním a řekla jsem paní doktorce, že vím co synovi pomáhá, jestli by mi to mohla napsat, tak na mě zvýšila hlas s tím, že jsem se asi zbláznila, že má na každé dítě jen 37.-Kč, a že to nebude doplácet ze svého, takže pomoct nám nechtějí, jen dávají stále nějaké masti na nic a kortikoidy, když je to horší, ty jsem vždy vyhodila.S hormonama si člověk nemá zahrávat.Proč by nás lékaři měli vyléčit, vždyť by přišli o peníze za další návštěvy, to přeci nechtějí, aby nás uzdravili, pouze nás budou dlouhodobě léčit - u ekzému určitě dlouhodobě.Přeji všem ekzematikům klidné léto.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: