Opruzenému miminku pomůže homeopatický lék šitý na míru

  • Redakce uLékaře.cz
  • 21.11.2015
  • Aktualizace: 16.12.2015
  • uLékaře.cz

Plenková dermatitida je častým kožním problémem kojenců a malých dětí. Část případů lze zvládnout správnou péčí a s pomocí homeopatie.

Plenková dermatitida se dá dobře zvládnout pomocí režimových opatření spolu s příslušnou homeopatickou léčbou
Plenková dermatitida se dá dobře zvládnout pomocí režimových opatření spolu s příslušnou homeopatickou léčbou

Jako plenková dermatitida se označuje kožní zánět v oblasti hýždí a zevních genitálií u kojenců a malých dětí, které nosí pleny. Udává se, že tato potíž postihuje alespoň 1× v životě až 50 % dětí nosících pleny, s největším výskytem mezi 9.–12. měsícem věku. Kůže je při tomto onemocnění pod krytím macerovaná, živě červená a velmi citlivá a bolestivá.

Především jde o hygienu 

Příčinou plenkové dermatitidy je kombinace více vlivů. Hlavním vyvolávajícím faktorem je dlouhé působení vlhka a tepla na pokožku, což se děje, především pokud se pleny nemění dostatečně často. Dráždidlem je zde především stolice, moč má až druhořadý význam. Dalšími přispívajícími činiteli jsou mechanické tření a odírání, v neposlední řadě je to i již zmíněný vliv dráždivých složek ve stolici. Odolnost pokožky vůči výše uvedeným vlivům bývá snížena i kvůli narušení ochranného filmu působením určitých látek v kosmetice.

Nechte kůži dýchat

S plenkovou dermatitidou se často můžeme setkat jako s doprovodným problémem při průjmech či prořezávání zubů. Obecná doporučení pro léčbu jsou následující:

  • Udržujte zadeček dítěte v čistotě, důležitá je častá výměna plen, zejména po stolici.
  • Používejte k mytí jen jemné mýdlo a vlažnou vodu.
  • Pokožka by měla být zcela suchá předtím, než dáte novou plenu.
  • Je-li to možné, nechte dítě chvilku nahaté, aby kůže dýchala. 
  • Nepoužívejte na hygienu kosmetické ubrousky, alespoň ne ty s obsahem alkoholu.

Na ochranu citlivé pokožky je k dispozici řada komerčně vyráběných přípravků, většinou s obsahem zinku a rybího oleje. Z přírodních prostředků je možné použít mast s obsahem měsíčku zahradního (Calendula). Esenciální oleje, saponiny a flavonoidy v něm obsažené mají silný protizánětlivý a protibakteriální účinek.

Nejen řešení chronicity 

Na prvním místě je nutno poznamenat, že léčba plenkové dermatitidy může v některých případech trvat i několik týdnů a první zlepšení se dostaví přibližně za týden. Homeopatická terapie působí výborně jako zklidňující faktor, dále je účinná i jako prevence infekce a brání přechodu tohoto onemocnění do chronicity. Lék, který nejvíce odpovídá obrazu nemocného dítěte, podáváme v ředění 9–15 CH 3–4× denně v dávce 5 granulí. U velmi malých dětí je možno granule rozpustit v malém množství převařené vody či kojenecké neperlivé vody.

 

Pomoc homeopatik

Hepar sulfur. Dermatitida je velmi bolest.vá, dítě naříká pokaždé, když je přebalováno. Pro příjemce tohoto léku je charakteristická velká přecitlivělost na dotek a bolest. Stav se snadno zkomplikuje hnisáním, které doprovází hojná sekrece a nepříjemný zápach. Dítě odpovídající tomuto léku je navíc i silně zimomřivé a je velmi citlivé na odkrytí a vysvlečení.

Graphites. Kůže je červená, suchá, rozpraskaná a velmi svědivá. Často jsou postiženy především záhyby. Z pokožky i prasklin odchází množství sekrece. Má vzhled i konzistenci medu a zasychá do strupů. Často se u malých adeptů na tento lék můžeme setkat s doprovodným ekzémem nebo jiným kožním onemocněním. Teplá koupel stav zhoršuje.

Cantharis. Pokožka vypadá jako opařená, je horká a bolestivá, mohou se tvořit i puchýře. Po jejich stržení se objevuje vlhká a citlivá spodina. Bolest se zhoršuje dotekem a chladnou vodou.

Rhus toxicodendron. Kůže je skvrnitě zarudlá, suchá a velmi svědivá. Na zarudlých ploškách se mohou tvořit i velmi drobné puchýřky naplněné čirou tekutinou. Dítě je kvůli bolestem značně neklidné, od potíží mu uleví teplé obklady či koupel a čerstvý vzduch.

Sulfur. Hodí se pro horkokrevné děti s citlivou pokožkou, která snadno zarudne, bývá bolestivá a silně svědivá. Jako doprovodný příznak zde mohou být i praskliny s krvácením. Většinou je postiženo okolí konečníku a každá stolice stav výrazně zhoršuje. Kromě toho zánět ztěžuje i koupel a teplo, dítě má nejraději chlad a studenou vodu.

Petroleum. Kůže je velmi citlivá, rozbolavělá, pálící a nechce se zahojit, zejména v záhybech a kolem šourku. Může i krvácet. Nejlépe pokožka vypadá, když se dítě ponechá bez plenky.

Závažné případy řeší dermatolog

Plenková dermatitida je onemocnění, které se dá dobře zvládnout pomocí režimových opatření spolu s příslušnou homeopatickou léčbou. Je vhodné ale zmínit, že se může komplikovat i kvasinkovou nákazou, což je nutné řešit cíleně antimykotickou mastí. Kromě toho se v místech výskytu problémů mohou projevovat i jiná kožní onemocnění. Proto pokud se stav i přes veškerou léčbu delší čas nezlepšuje, je nutné navštívit pediatra či dětského dermatologa.

Autor článku:

MUDr. Jaroslav Čupera

Specializace: intenzivní medicína

Lékař se věnuje intenzivní medícíně a homeopatii. Je členem Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s., Aktuálně působí v AGNI centru v Rosicích u Brna

Líbí se vám článek?
-1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Opruzeniny u nás | Od: Niki74 | 12.4.2016 09:12
Je to tak, funguje co nejvíce nechat zadeček na vzduchu, ať větrá, to pak nejsou skoto žádné problémy, když se ale opruzeninky objeví, pomáhá mi Rybilka Neo. Je to jeden z těch v článku zmiňovaných komerčně vyráběných přípravků s rybím tukem:D navíc neobsahuje konzervanty a tím tukem není vůbec cítit.
reagovat
re:Opruzeniny u nás | Od: Gábina | 30.5.2016 13:50
Naší Elizabetce skvěle zabírá krém s
konopným olejem Cannaderm
Robátko krém proti opruzeninám,
obsahuje konopný olej a ten krásně
regeneruje pokožku malé, s ničím
jsem nebyla tak spokojená a
používám jen věci přirodní
reagovat
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: