Scintigrafie plic

  • Redakce uLékaře.cz
  • 21.4.2008
  • Aktualizace: 23.3.2013
  • Zdravcentra.cz
Scintigrafie (scinti) plic je radionuklidové vyšetření plic. Ukazuje průtok krve plícemi (perfuzní scan) a distribuci vzduchu v plicích (ventilační scan). K rozvoji radionukoidových (radioizotopových) vyšetřovacích metod přispěl objev Antoina Henri Becquerela, který v roce 1896 popsal radioaktivitu. Podrobným zkoumáním radioaktivity a radioaktivních prvků se počátkem 20. století zabývali manželé Pierre a Marie Curieovy. V lékařství se radionuklidové vyšetřovací metody začaly uplatňovat v 50. letech 20. století.
RTG plic je před scintigrafií základem
RTG plic je před scintigrafií základem

Kdy se vyšetření používá...

Vyšetření se používá v případě, že lékař potřebuje ověřit funkci Vašich plic (ventilaci a perfúzi). Typicky v případě podezření na plicní embolii. Scintigrafii obvykle navrhuje praktický lékař nebo internista.

K čemu vyšetření slouží...

Perfuzní scan plic ukáže místa, která jsou normálně zásobena krví. Poukáže na odchylky od běžného zásobení. Ventilační scan zase zobrazí místa, kam se dostane vzduch, a orientačně i jeho množství. Rozdíly při porovnání obou scanů umožní určit diagnózu plicní embolie. Masivní plicní embolie přímo ohrožuje Váš život. Její příznaky se však mohou značně lišit. Správně stanovená diagnóza a odpovídající léčba Vám zachrání život.

Co je k tomu potřeba...

K vyšetření slouží gamakamera. Můžete si ji představit jako kvádr připevněný na pohyblivém stojanu. Přístroj je připojen na vyhodnocovací zařízení. Výsledek vyšetření se zobrazuje na monitoru počítače a ukládá do paměti. Vybrané snímky tiskne připojená tiskárna.

Jaký je princip...

Scintigrafie je fyzikálně-elektronická metoda zobrazení rozmístění (distribuce) radioaktivní látky po jejím podání do organismu. Využívá zevní detekce záření gama, které tato látka vyzařuje. V případě perfuzního vyšetření plic se radioaktivní látka z krve zachytí v plicních kapilárách. K ventilačnímu vyšetření slouží radioaktivně značený plyn. Místa přítomnosti radioaktivní látky potom „svítí“. Radioaktivní záření registruje gamakamera nad Vaším tělem.

Jak se na vyšetření připravit...

Vyšetření nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. Před jeho provedením Vám obvykle lékař provede RTG snímek plic. Scintigrafie se neprovádí u těhotných. Na své těhotenství (i možné) musíte lékaře předem upozornit.

Jak to probíhá...

Po příchodu do vyšetřovny se uložíte na záda na vyšetřovací stůl. Sestra Vám do žíly aplikuje malé množství radioaktivní látky, která se při průtoku krve zachytí v plicních kapilárách. Pak už jen stačí, když budete klidně ležet. Po několika minutách začne kamera nad Vaším tělem snímat aktivitu látky ve Vašich plicích. Vyšetření trvá asi 30 minut. Průběh ventilačního scanu je podobný. Místo injekce do žíly dostanete masku na obličej. Budete zhluboka dýchat a inhalovat značený vzduch. Laborant Vás může pořádat, abyste několik minut dýchali do igelitového pytle nebo na okamžik zadrželi dech. Vyšetření trvá asi 20 až 30 minut.

Kdy bude výsledek...

Výsledek vyšetření a jeho popis mohou být v závislosti na vytížení pracoviště k dispozici do půl hodiny od jeho ukončení.

Co to vyšetření ukáže...

Místa aktivity radioaktivní látky se zobrazují na monitoru barevně. Za normálních okolností jsou všechny okrsky plic rovnoměrně zásobeny krví i vzduchem (perfuze odpovídá ventilaci). V případě poruchy krevního zásobení nebo distribuce vzduchu se objeví v barevném znázornění plic výpadky - tzv. studená místa. Výpadky ve ventilačním scanu při normálním výsledku perfuzního mohou být způsobeny zúžením nebo uzávěrem dýchacích cest. Normální výsledek ventilačního scanu s výpadky v perfúzním ukazuje na embolii.

Kam povedou další kroky...

Vyšetření Vás nijak neomezuje. Po jeho ukončení se můžete věnovat libovolné činnosti. Ještě v průběhu následujících dvou až třech dní se z Vašeho těla bude vylučovat radioaktivní látka. Její aktivita je však velmi malá a Vás ani Vaše okolí nijak neohrožuje.

Dostupnost...

Vyšetření provádí oddělení nukleární medicíny větších nemocnic.
Líbí se vám článek?
+32 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: